M221 İLE m³/h AKIŞ HESABI NASIL YAPILIR

mesar

Üye
Merhaba, kolay gelsin,

M221'i programlamaya çalışmaktayım. bir sayaç üzerinden aldığım pulse (kontak) değerini m³/h akış olarak görmek istiyorum. Nasıl yapacağım ile ilgili yardımcı olabilir misiniz?

iyi çalışmalar.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Pulse çıkışı kaç Hz? Birimi nedir? Debiyle ilişkisi var mı? Çıkış tipi (TTL)? Pulse ı ne ile okuyorsun? Kullandığın PLC program hangi dilde yazılı?

pulse çıkışı frekans üretmiyor. sadece kuru kontak, yani aldığım bir kuru kontak 1 m³ değerine eşittir. kullandığım bir doğal gaz sayacıdır. plc yi ladder da programlamaya çalışıyorum.

kolay gelsin, iyi çalışmalar.

Bir timer belirle 1 saatlik o timer içinde gelen kuru kontak sayılarını saydır alsana saatte geçen m^3 miktarı.

lakin saatlik toplam akışı değil de anlık akışı (flow rate) i hesaplamak istiyorum.

Anlık akışı bu şekilde hesaplayamazsınız. Bunun için pulse çıkışlı veya analog çıkışlı olması lazım sayacınızın.

yeni öğrendim. sayacın pulse çıkışı mevcut. saniyede 0,2 Hz üretiyor. bu durumda nasıl yapabilirim?

kolay gelsin, iyi çalışmalar.

Zamana bağlı Puls ile böyle bir hesap yapılamaz.
Puls çıkşının akış miktarına bağlı olması lazım.
Akış miktarına bakmaksızın her 0,2 sn. de puls gelirse... Bunun geçen miktarla nasıl bir bağı olabilir.
Önce cihazın tam özelliklerini öğrenmelisiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri