Mıknatıslar hakkında bi kaç soru

MFaruk23

Üye
Kolay gelsin, abilerim kardeşlerim :) Ben yüksek gerilim okuan lise 3 ögrencisiyim, kumanda teknikleri desrinde aklıma bi soru takıldı hocaya sordum fakat ya ben anlatamadım yada hoca anlamadı. Sizede resimlerle anlatayım ;

pl1077757-electro_magnet_electric_lifting_magnets_magnetic_chuck_for_steel_scrap_mw5.jpg

isimleri ney bilmiyorum ama :D bunların çalışma prensiplerini merak ediyorum ben bunları manyetik alanla mıknatıslandırıklıklarını sanıyorumdum fakat hocaya sorunca onlar dogada bulunan dogal mıknatıslar demişti, fakat fotoda filmlerde veya yakından baktıgımda hiç bi kablo görmedim veya göremedim, eger hocamın dedigi gibi dogal mıknatıslar ise bırakmak istedigimizde hurda nasıl düşüyor, veya elektrikle çalışıyorsa kablosu nerede, vince neya herneyle kontrol ediliyorsa nasıl elektrigi saglanıyor. açıklarsanız cidden sevinirim, saygılarmıla :)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
resmi incelersen oradaki kabloyu göreceksin sağ tarafında bunlar senin de söylediğin gibi elektromıknatıs, şahsen ben sabit mıknatısla böyle bir uygulama görmedim

Hmm anladım teşekkürler bide bu kadar büyük bi manyetik alan yani öyle tahmin ediyorum güçlü demirleri kaldırmak için, vince felan zarar vermiyormu? yani sonuçta ondada elektronik devreler var,

vincin kumanda bölümüne ulaşma şansının pek olduğunu sanmıyorum, zaten kutupları tek yöne doğru odaklanmış durumda ayrıcada kullanılan gerilim dışardan Ac olarak verilse de bünyesinde doğrultulup DC yapılıyordur. böyle olunca da zarar verme olasılığı hiç kalmaz desek yanlış olmaz

Tekrardan teşekkürler son bişey sorabilirmiyim :eek: peki tahminince ne kadar gerilim uygulanıyordur 220, 380 veya yüksek gerilim gibi

şartlara göre değişir fakat en yaygın 24,48...110, 220 380v

Bunlar doğal mıknatıs değil. Elektrik enerjisi uygulandığında Fe,Ni,Co demir, nikel,kobalt gibi element bileşiklerinden oluşan ferromanyetik madde veya nüvede arka planda sarılı bobinlerin içinden akım geçmesiyle bu malzemeler üzerinde "fi" akısı dolaşmaktadır. Dolaşan bu fi akısı malzeme kayıplarından sonra biraz etkisini yitirerek senin malzemeni doğal bir mıknatısmış gibi davrandırtır. O mıknatıslık durumu etraftaki ferromanyetik maddeleri çekecek, diamanyetik maddeler tarafından itilecek ve paramanyetik maddelere etki etmeyecektir. Benim yazdığım bu yazıda anlamadığın terimleri google'a sorabilirsin. Genellikle 380 volt kullanılır sanayi uygulamalarında. Ama sen okul ödevi yapacaksan 220V'luk bir bobin sargısı alıp ortasından bir demir geçirirsen mıknatıs yapmış olacaksın. Ancak LÜTFEN 220V İLE ÇALIŞIRKEN YANINDA BİR BÜYÜĞÜN, ÖĞRETMENİN, GÖZETMENİN OLSUN. EVDE SAKIN DENEME!

Konuya ilginiz ve verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim :) saygılar

Zaten resmin açıklamasında "elektro mıknatıs, elektrikli kaldırma mıknatısı çelik hurdası için " diye elektrikli olduğu 2 defa yazılmış.

Zincirin bakışımıza göre sağ tarafında olan halata benzer malzemenin kablo olma ihtimali yüksek.

Genelde düşük voltaj yüksek akım (DC) olarak çalışırlar. 3-5 Volt ta olabilir ... 48 Volt ta. (Daha fazla da). Çoğunlukla voltaj cihazın için de trafo ile düşürülüp doğrultulur ve bobinlere gönderilir.

Nadir de olsa (Batarya) Akü ile çalışanı vardır.

Kaldırma güçleri tonlarca olabiliyor. Resimdeki kadar olan 4-5 ton civarında olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri