Mıknatıslı Vinçlerde Kompanzasyon

zeybek

Onursal Üye
Onursal Üye
Bu gün,&nbsp; demır ürünlkeri satan, vinçlerle yükleme yapan bir işyerıne gittim. Devamlı capasıften cezaya girmektelerdi. Köhler sayaçda, kvarh/puls ledi aktif den daha puls veıyor. faturalarda da capasitif tüketiminde reaktif tüketiminde fazla oldugu görülüyordu.<br>İlk başda arızalı sıgorta ve kontaktörleri tespıt ettım. Röle ayarlarına bakdım. &gt;Röle, devamlı"normal" ledini yakıyor ve devreye grup almıyor. "var" ölçme satırına geldiğimde, her üç fazında kapasitif bvelittiğini gölzedım. İşyerınde kapasitife neden olacak UPS vs. görünmüyordu. İşyerini dolaşdım, malum gezer,köprü vıncler var. Birisine gözüm takıldı. bu köprü vinçde elektrıklı mıknatıs bulunmakta. sadece mıknatısı devreye aldırgımda, rölede , var satırında 4-5. 6 kvar gibi degerler gördüm.<br>Aklıma takılan şu, normalde mıknatıs",enduktıf" saredıcı bobındır. Ama, Doğruakıma cevırmek gerektiğinden dolayı , köprü dıyotlar ve/veya varsa içindeki kondansatörler capasitif etkisi yaparmı. Mıknatısın panosunu henuz ıncelemedım. Yarına bakmayı düşünüyorum. Arkadaşlardan rica., bu konuyda bilgisi ve yasanmıs tecrübesi olanlar, banada aktarırımı,<br>İyi çalışmalar..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Eğer kapasitif cezaya gidilmesinin sebebi panodaki herangi bir arıza değilse, elektromıknatıs için DC güçkaynakları mevcutsa eğer bu kapasitife sokabilir işletmeyi.

Evet arkadasım, bende bu konuda hemfikirimnde, uygulamada çözüm getıren ark lar varmı acaba,,alakana tesk ederım,,

sayın zeybek,
dc üretecin ,redresörün devreye seri bağlı bobinlerini kontrol etmek gerekebilir çok sık olmamakla beraber arıza yapabiliyorlar ,ama redresör normal çalışmaya devam ediyor

Sn Zeybek,

Gurup firmamız olan firma da mıknatıslı vinçler için redresör üretmektedir. Onlardan bilgi aldım, kendi üretimleri endüktif yüklemeye sebep olmaktaymış ancak UPS lerde olduğu gibi kullanılan teknoloji farklılığından dolayı mevcut redresörleriniz kapasitif etkiye sebep luyor olmalı. Bunu anlamak için redresör girişinden ölçüm yapmanız konuyu netleştirebilir. Aslında vinçli tesislerde kontaktör bırakma süresinden dolayı kapasitif ilerlemeside söz konusu ama bu konuyu gözden geçirmişsiniz.

Bu gün,&nbsp; demır ürünlkeri satan, vinçlerle yükleme yapan bir işyerıne gittim. Devamlı capasıften cezaya girmektelerdi. Köhler sayaçda, kvarh/puls ledi aktif den daha puls veıyor. faturalarda da capasitif tüketiminde reaktif tüketiminde fazla oldugu görülüyordu.<br>İlk başda arızalı sıgorta ve kontaktörleri tespıt ettım. Röle ayarlarına bakdım. &gt;Röle, devamlı"normal" ledini yakıyor ve devreye grup almıyor. "var" ölçme satırına geldiğimde, her üç fazında kapasitif bvelittiğini gölzedım. İşyerınde kapasitife neden olacak UPS vs. görünmüyordu. İşyerini dolaşdım, malum gezer,köprü vıncler var. Birisine gözüm takıldı. bu köprü vinçde elektrıklı mıknatıs bulunmakta. sadece mıknatısı devreye aldırgımda, rölede , var satırında 4-5. 6 kvar gibi degerler gördüm.<br>Aklıma takılan şu, normalde mıknatıs",enduktıf" saredıcı bobındır. Ama, Doğruakıma cevırmek gerektiğinden dolayı , köprü dıyotlar ve/veya varsa içindeki kondansatörler capasitif etkisi yaparmı. Mıknatısın panosunu henuz ıncelemedım. Yarına bakmayı düşünüyorum. Arkadaşlardan rica., bu konuyda bilgisi ve yasanmıs tecrübesi olanlar, banada aktarırımı,<br>İyi çalışmalar..

Sorunum hakkında, yardımcı olan, bilgi ve görgülerini paylaşan arkadaşlata reşekkür ederim. Bende son durumu aktarayım, sıstemdekı arızalı kontaktör ve sıgorlataları yenıledim. Entes RGK röleyi, SETUP yaptırarak gurupları yenıden tanıtdırdım.Son, 1 gunlUk ınduktıf ve capasitif oranlar, %15 VE %7.5 civarında.Bu erken bır sevınme tabiiki. Değişiklik olursa yıne sızlerle paylaşacağım.
Katılımcı olan arkadaşlara tekrar teşekkürler..

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri