Mıknatıs Yönü

Bunalmis

Üye
Motor tarafindan uretilecek torkdan bahsediyor. Akimin dalga sekliyle oynayarak (akim dalga sekli kare dalga ya da trapezoidal secilerek) uretilen torkun gelistilebileceginden bahsedilmis.

Ornekte karedalga formunda akim kullanalim demis.

Developed (gelisitirilmis) torque yerine produced (uretilmis) torque daha mantikli gibi fakat; uretilen torku akimin siddetiyle degistirebilirken burda akimin dalga seklinin tork uzerindeki etkisini incelemek icin developed kelimesi secilmis diye dusunuyorum.

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Konu Sah
Azizcan Bozkurt
Motor tarafindan uretilecek torkdan bahsediyor. Akimin dalga sekliyle oynayarak (akim dalga sekli kare dalga ya da trapezoidal secilerek) uretilen torkun gelistilebileceginden bahsedilmis.

Ornekte karedalga formunda akim kullanalim demis.

Developed (gelisitirilmis) torque yerine produced (uretilmis) torque daha mantikli gibi fakat; uretilen torku akimin siddetiyle degistirebilirken burda akimin dalga seklinin tork uzerindeki etkisini incelemek icin developed kelimesi secilmis diye dusunuyorum.
Çok teşekkür ederim. Sorum olursa yine sorabilir miyim ?

Bunalmis

Üye
Elbet sorabilirsin. Fakat cevaplarim bildigimden degil yorumdan ibaret. Sen gene arastirmaya devam et.

Konu Sah
Azizcan Bozkurt
Elbet sorabilirsin. Fakat cevaplarim bildigimden degil yorumdan ibaret. Sen gene arastirmaya devam et.
Elbette devam ediyorum. Sizin açıklamanızdan sonra bir miktar daha baktım ve eğer doğru öğrendiysem cogging torque şu demek. Rotor ile stator arasında boşluk var. Bu boşluğu rotorun dönmesi için bırakmak zorundayız fakat bu boşluk tork kayıbına ve manyetik kayıba neden olmakta.

Bunalmis

Üye
Yok oyle degil, dedigim gibi.

Cogging tork rotor stator etkilesiminde duzensizligine neden olan etkenlerden dolayi (kutuplarin silindirik formdan uzak oldugu noktalardan dolayi vs) mili dondururken rotorun yavaslayip hizlanmasina dolayisi ile torkta dalgalanmaya neden olan tork.

https://en.wikipedia.org/wiki/Cogging_torque