MİKRODENETLEYİCİ(PIC16F628) KONTROLLU STEP MOTOR SÜRÜSÜ DEVRESİ Bakın

Çalışmasını Anlatabilcek Varmı herşey Burda yaptm Doğrumu yaptım ama hangi butona basınca ne tepki vericek bilmiyorum Bilen Biri anlatabilirse

14. ayak 7805in çıkışndan alınıor 5.ayakda şase

nasıl yani yaptm evet step motoru bilmiorum onun için ödevimiz bu takamadım step motoru

o devrelerdede yok malsf bizim step motor 6ayaklı 2tane kırmızı var hoca dedi bu 2si +ya baglancak ortak uc dedi 2sarı 2gri vardı bunarlı 4tane diyotun anotuna baglı ama hangisi nereye bilmiorm devrede görebilirsin karşılıklı uçmuş

sn Caner Kara11A,
6 uçlu step motorlar unipolar step motor olarak adlandırılır. verdigim linkteki pdf dosyasında bobinlerin 1 v 2 nolu uclarıdır, hocanın söyledigi gibi birleştirilerek + beslmeye baglanacak. bobinlerin diger 4 ucu transistörlerin kollektörlerine bagla. sıralaması uygun degil ise motor tidreşim yapar dönmez, ucları yer degiştirerek motor dönecek şekilde dogru sıralamayı tespit edebilirsin....

Elimizdeki 6 kablolu step motor üçerli 2 gruptan oluşur. Şimdi grupları ayrı ayrı inceleyeceğiz. Birinci gruptaki uçları sıra ile ohmmetre ile ölçüyoruz. Diğer iki uçla aynı ohm değerini veren uç birinci ortak uçtur. Diğer grup için de aynı işlemi uygulayıp diğer ortak ucu da bulacağız.
Deneme yanılmadan daha çok ortak uçlara + besleme ver ve diğer herhangi bir ucu şaseye bağla. Bu uca 1 numaralı uç diyoruz. Şimdi sıra ile diğer uçlara şase uygulayacağız. Motorun dönmediği uca 3 numaralı uç diyoruz. Saat yönünde döndüyorsa 2 numaralı uç; saat yönünün aksi yönde dönüyorsa şaseye bağladığımız uç 4 numaralı uçtur. Şimdi 1 2 3 4 sırası ile şase uygularsak saat yönünde; 4 3 2 1 sırası ile uygularsak saatin aksi döner.

3erli ayrılıyo 3uc yukarda kırmızı sarı gri 3tane asagıda gri sarı kırmızı

Step motorun 1 amper ve aşağısı akım ile çalışıyorsa ULN 2803 tavsiye ederim transistör yerine...

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri