Müzikli Tesla Bobini

(C)LeMenS

Üye
Arkadaşlar,
Proje ödevi olarak Tesla Bobini yapmaya karar verdim ama Basit bir tesla bobini olsun istemiyorum.Bu yüzden müzikli tesla bobini yapmaya karar verdim. Fakat tesla bobinini müzikli hale nasıl getirebileceğimi bilmiyorum. İnternette Çok fazla videolar mevcut ama ne devresi ne de türkçe kaynağı mevcut. Aşağıda basit bir tesla bobininin şeması gösterilmiştir.
414178.gif

Aşağıdaki tasarım benim yapmak istediğime çok uygun .Ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Bu konuda fikri olan arkadaşların cevabını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Sihirbazın Çırağı filminde vardı. Şaka tabi bu. Yaparsan güzel olur :)

Arkadaşlar,
Proje ödevi olarak Tesla Bobini yapmaya karar verdim ama Basit bir tesla bobini olsun istemiyorum.Bu yüzden müzikli tesla bobini yapmaya karar verdim. Fakat tesla bobinini müzikli hale nasıl getirebileceğimi bilmiyorum. İnternette Çok fazla videolar mevcut ama ne devresi ne de türkçe kaynağı mevcut. Aşağıda basit bir tesla bobininin şeması gösterilmiştir.
414178.gif

Aşağıdaki tasarım benim yapmak istediğime çok uygun .Ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Bu konuda fikri olan arkadaşların cevabını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
Bunun için bir RF generatör kullanılıyor. Frekansı ayarlayarak arkın farklı frekanslarda oluşan seslerinden yararlanılıyor. Bende bitirme tezi olarak Tesla Coil yapmıştım ama sesli olanından değil. Ayrıca maliyetini epey arttırır sanırım. Proje ile ilgili bir sorunun olursa sorabilirsin. Kolay gelsin.

Ayrıca verdiğin çizim yanlış. Spark gap birincil kısıma seri olmaz.

arkadaşlar ben tesla bobini yapıcamda istanbulda oturuyorum telini nerden alabılırım yok bulamıyorum.

arkadaşlar ben tesla bobini yapıcamda istanbulda oturuyorum telini nerden alabılırım yok bulamıyorum.
Birincil kısım için sanayide 2. el buzdolabı satanlara gidebilirsin. Ayrıca sanayiye gittiğinden birkaç kişiye sorup ne istediğini söylersen çabuk bir şekilde bulabileceğini düşünüyorum hele ki İstanbul gibi büyük bir yerde. İkincil kısım için bir bobinajcıya gitmen yeterli, gerekli tel çapını söylersin onlar pvc boru üzerine sarar. Sardıktan sonra tinerletmeyi unutturma.

benim istediğim florasan lambayı kablosuz yakmak bunun ıcın slayer exciter ısmlı bir devre var yardımcı olabılırmısın acaba devre verebılırmısın veya benım yapıcam dedıgım lınkdekının telını deıstırsem bısey olurmu ? deiştirsen kaç mm te ltakmam lazım ?

Benim verdiğim linkteki tesla coil videoda görünmeyen tavandaki floresanı yakıyordu (onu da çekseymişim zamanında keşke) slayer exciter'ı duymamıştım bildiğim olan ilk mesajımda da belirttiğim gibi müzikli olabilmesi için RF generatör kullanılıyor olduğunu biliyorum ve tabi bir kaç ekstra devre daha.

Aklımda kalan güzel videolardan birisi daha :)

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri