Müzik Seti Ekolayzır Kartı Tamiri

KAFADAN

Üye
Kendi cihazlarımı tamir etmeye çalışan hobi olarak elektronikle ilgilenen biriyim. Çok şey bildiğimi söyleyemem. Yarıdımlarınıza aklınıza ihtiyacım var.

Eski model bir müzik setim vardı kullanıyordum arızaya girdi. Bu müzik setinin ana problemi tek kanaldan ses gelmemesi. Sorun Ekolayzır kartından kaynaklanıyor. Ekolayzır kartına giden bağlantıyı iptal edip sesi direkt çıkışlara yolladığımda kanallarda herhangi bir sorun yok.

COM3V.jpg

Ortadaki beyaz bağlantı yerinden ekolayzır kartına kablo ile bağlantı sağlanıyordu. Bağlantı kablosunu çıkartıp gördüğünüz 2 küçük yeşil kablo ile sesi çıkışa direkt verdim. Direkt bağlayınca oldukça yüksek ses verdiği için bu şekilde kullanılamıyor. Sesi ayarlayabileceğim bir potum yok.

Ekolayzır kartı budur.

kpi47.jpg

Çok uğraşmama rağmen ekolayzır katındaki arızayı bulamadım. Ses, Sağ/Sol ayar ve mikrofon giriş potları ekolayzır kartında bulunuyor. Ses potu 5 ayaklı. 1 adet ayak şaseye bağlanıyor geriye kalıyor 4 ayak. Ses potu üzerinde I5A22KohmX2 L yazıyor. Oldukça eski model galiba.

Ekolayzır kartını sorunu bulup tamir edemediğim için iptal edeceğim. Ben bu aletin neresine nasıl bir pot takmalıyım ki en azından sesi ayarlayabileyim. Başka bir anfi devresi kullanarak tda2005'in sesinden olmak istemiyorum. Önerileriniz yardımlarınızı bekliyorum.

SABA MC 3000

Kaset radyo plak çalıyor, şeması yok bende maalesef.

orjinal kartını aramaya gerek yok,bulacağınız kart da eski olacağından yeni bir ton kontrol devresi yapıp araya girerseniz işinizi görür.ekolayzır yapmanıza gerek yok.cihazınız sabit 12v beslemeye sahipse LM 1036 Linki aşağıda.

LM1036 Ton Kontrol | Cyber Elektronik

kafadan arakadaşım bu tip müzik setleri genelde balans veya ses potansının arızalanmasından(yani sesi gelmeyen kanal bacaklarının skalaya temas etmemesinden) bu arızayı veriyor.eski 4 band ekolayzerli yumatuların bi çoğu yapardı bunu.potansların içine contact sprey sıkın içini açıp bacakların skalaya tam temas edecek şekilde bastığını kont edin yoksa bi cımbızla hassas bi şekilde düzeltin yada potu değişin sorununuz düzelir kolay gelsin...

kafadan arakadaşım bu tip müzik setleri genelde balans veya ses potansının arızalanmasından(yani sesi gelmeyen kanal bacaklarının skalaya temas etmemesinden) bu arızayı veriyor.eski 4 band ekolayzerli yumatuların bi çoğu yapardı bunu.potansların içine contact sprey sıkın içini açıp bacakların skalaya tam temas edecek şekilde bastığını kont edin yoksa bi cımbızla hassas bi şekilde düzeltin yada potu değişin sorununuz düzelir kolay gelsin...

Çok teşekkür ederim. Dediklerinizi yapacağım, potansların içine bakmamıştım söküp bakayım, olmazsa yeni potlarla deneyeyim dediğiniz gibi.

orjinal kartını aramaya gerek yok,bulacağınız kart da eski olacağından yeni bir ton kontrol devresi yapıp araya girerseniz işinizi görür.ekolayzır yapmanıza gerek yok.cihazınız sabit 12v beslemeye sahipse LM 1036 Linki aşağıda.

LM1036 Ton Kontrol | Cyber Elektronik

Potları denedikten sonra sorun devam ederse bu devreyi yapacağım Dediğiniz gibi ne diye yeni bir ton devresi girmeyeyim ki araya! 12v bulurum vardır aletin içinde :) Çok teşekkür ederim böyle bir devre benim işimi gerçekten görür.

potları söktüğünüzde muhtemelen karbon filmin veya fırçaların aşındığını göreceksiniz.yapacağınız hiçbir tamir veya Bakım potu eski durumuna getirmez.mekanik parçaların kaderidir bu.ayrıca kontak spreyi sıktıysanız potlar kazık gibi olmuştur.çünkü sprey, potun içerisindeki macunumsu gres yağını söker atar.bu yağ potun sabit hızda ve yumuşak akışını sağlar.kolay gelsin.

potları söktüğünüzde muhtemelen karbon filmin veya fırçaların aşındığını göreceksiniz.yapacağınız hiçbir tamir veya bakım potu eski durumuna getirmez.mekanik parçaların kaderidir bu.ayrıca kontak spreyi sıktıysanız potlar kazık gibi olmuştur.çünkü sprey, potun içerisindeki macunumsu gres yağını söker atar.bu yağ potun sabit hızda ve yumuşak akışını sağlar.kolay gelsin.

Potlara önceden kontak sprey sıkmıştım zaten. Söküp baktım ancak sorun potlar değilmiş onu anladım. Sizin verdiğiniz LM 1036 ton devresini yapmak istiyorum ancak pcb'yi yapamam ben. Teknik imkanım yok. Kablo veya lehim yolu ile bağlantıları tamamlasam devrenin veriminden çok bir kaybım olur mu?

Ben delikli pertinaks üzerine yaptım.halen evde çalışır durumda.dikkat etmeniz gereken konu, tüm bağlantıları blendajlı kablo ile yapmanız olacaktır.kolay gelsin.

Blendajlı kablo ve pertinaks.. Tamamdır. Sizin gibi yapayım. Çok teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri