Müzikçalardan çıkma trafo

KORMAK76

Üye
Üstadlar merhaba .Eski müzikçalardan çıkardığım transformatöre ait resimler EK'tedir. Bu elemanının çıkış gerilimlerini avometre ile ölçtüğümde problar kırmızı renkli kablolarda iken 11.7 ACV , proplar sarı renkli ve siyah renkli kablolarda iken 2 adet 11ACV , proplar sarı renkli kablolarda iken 22.7 ACV olmak üzere 4 adet ACV çıkış gerilimi alıyorum.Bu şekilde yaptığım ölçüm ve değerler doğru mu ? Yani bu trafonun seconder sargısından toplamda 5 çıkış bacağı var . siyah kablolu bacak - kırmızı kablolu bacaklardan aynı anda değer alamazken , sarı kablolu bacak ile siyah kablolu bacaktan değer alabiliyorum.

Kısacası bu bacakların ve çıkış gerilimlerinin olması gereken kriterleri nedir ?

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2019-03-18 at 00.39.18.jpeg
    WhatsApp Image 2019-03-18 at 00.39.18.jpeg
    174.7 KB · Görüntüleme: 26
  • WhatsApp Image 2019-03-18 at 00.39.21.jpeg
    WhatsApp Image 2019-03-18 at 00.39.21.jpeg
    189 KB · Görüntüleme: 28
  • WhatsApp Image 2019-03-18 at 00.39.23.jpeg
    WhatsApp Image 2019-03-18 at 00.39.23.jpeg
    156.8 KB · Görüntüleme: 22
  • WhatsApp Image 2019-03-18 at 00.39.24.jpeg
    WhatsApp Image 2019-03-18 at 00.39.24.jpeg
    190.2 KB · Görüntüleme: 22
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
kriter falan yok, üretici kendi cihazına göre istediği kadar kablo ve gerilim çıkartabilir.
siz ilerde kullanım alanı bulursanız en basitinden güç kaynağı yapmak için kullanırsınız. kendi sigortası falan da var güzelmiş..

kriter falan yok, üretici kendi cihazına göre istediği kadar kablo ve gerilim çıkartabilir.
siz ilerde kullanım alanı bulursanız en basitinden güç kaynağı yapmak için kullanırsınız. kendi sigortası falan da var güzelmiş..

ayarlı güç kaynağı olarak kullanmak istiyorum bende ancak Faz- nötr için hangi kabloları kullanmam gerekiyor.

*kırmızı kablolar ayrı bir devreyi besliyor
*siyah kablo sarı kabloların orta ucu (2x12 volt)
*sarı kablolar 2 diyotlu tam dalga doğrultma devresi kullanır.
bu arada şunu da söyleyeyim. bizim meslekte pratik kadar teori de önemli. madem meraklı bir araştırmacısınız soru sorup kaçanlardan olmayın, teorik bilgileri de öğrenin. forumda bolca konu var.

*kırmızı kablolar ayrı bir devreyi besliyor
*siyah kablo sarı kabloların orta ucu (2x12 volt)
*sarı kablolar 2 diyotlu tam dalga doğrultma devresi kullanır.
bu arada şunu da söyleyeyim. bizim meslekte pratik kadar teori de önemli. madem meraklı bir araştırmacısınız soru sorup kaçanlardan olmayın, teorik bilgileri de öğrenin. forumda bolca konu var.
Amacım aslında konuya teorikten başlamak .İnternette o kadar çok DIY şeklinde projeler var ki kendimi tutamıyorum.Hemen birşeyler üretmek istiyorum.Ancak sizinde değindiğiniz üzere bu işin teoriğini öğrenip pratiğine geçmek çok daha mantıklı.Kafam o kadar karışık ki nereden başlayacağımı şaşırıyorum.Elektrik-Elektronik konusu çok ilgi duyduğum ve öğrenmeye istekli olduğum bir uğraş.Sizlerin yardımları ve yönlendirmeleri ile bir seviyeye geleceğimi düşünüyorum.Şu ana kadar temel elektrik-elektronik devre elemanları ve arıza tespit yöntemleri hakkında yazılı kaynaklar edindim ve çalışıyorum.İnşallah güzel şeyler ortaya koymak için çabalayacağım.Sizinde başlangıç noktasında önerebileceğiniz kaynaklar varsa tavsiye ederseniz memnun olurum.Saygılar.

https://320volt.com/en-basitinden-temel-elektronik-baslangic/
https://320volt.com/en-basitinden-temel-elektronik-baslangic-bolum-2/

Bu trafodan ayarlı güç kaynağı veya sabit volt çıkışlı bir adaptör yapmak için üst linkteki elektroniğe ilk başlangıç bilgilerini mutlaka öğrenmelisiniz. Bu trafo ıkışında ölçtüğünüz en yüksek voltak 22 volt AC civarı olduğundan max. 22 volta kadar bir ayarlı güç kaynağını( lm317 ile yapabilirsiniz) inşa edip yapabilirsiniz, netteki resimli bazı lm317'li devre şemalarından bu amaça yararlanabilirsiniz. Bu lm317'deki potansiyometre ile ayarlanmış değişik voltajlara göre çıkan amper değeri, bu trafonun kaç VA'lık olduğuyla yakından ilişkilidir. VA (güç) değeri düşük trafoysa çıkışındaki mA veya amper değeri de daha düşük olacaktır. Çıkışta avometrenin amper ölçüm kısmıyla bu çıkış amper değeri okunabilir. (amper değeri okurken amper büyüklüğü içinden geçirilen bir cihazla bu ampermetre bu esnada seri olarak bağlanır)

Trafıo çıkış uçlarında sizin belirttiğiniz gibi faz ve nötr ucu artık bulunmaz, çünkü her trafo sekonder sarımıyla bir izolasyon trafosu görevli olarak çalışır, yani bu sekonder sargı çıkışında (kaç uç çıkarsa çıksın) faz ve nötr ucu artık bulunmaz, 0-12-24 volt AC gibi refernas alınan bir uca göre değişik çıkış uçlarındki voltajlar örneğin sizinkindeki 0-11-22 volt AC'ler gibi çok değişik çıkış voltajları bulunabilir. (fazla sayıda orta ucu olup değişik voltaj çıkışları olan çok voltaj çıkışlı trafolardır) Kolay gelsin.

https://320volt.com/en-basitinden-temel-elektronik-baslangic/
https://320volt.com/en-basitinden-temel-elektronik-baslangic-bolum-2/

Bu trafodan ayarlı güç kaynağı veya sabit volt çıkışlı bir adaptör yapmak için üst linkteki elektroniğe ilk başlangıç bilgilerini mutlaka öğrenmelisiniz. Bu trafo ıkışında ölçtüğünüz en yüksek voltak 22 volt AC civarı olduğundan max. 22 volta kadar bir ayarlı güç kaynağını( lm317 ile yapabilirsiniz) inşa edip yapabilirsiniz, netteki resimli bazı lm317'li devre şemalarından bu amaça yararlanabilirsiniz. Bu lm317'deki potansiyometre ile ayarlanmış değişik voltajlara göre çıkan amper değeri, bu trafonun kaç VA'lık olduğuyla yakından ilişkilidir. VA (güç) değeri düşük trafoysa çıkışındaki mA veya amper değeri de daha düşük olacaktır. Çıkışta avometrenin amper ölçüm kısmıyla bu çıkış amper değeri okunabilir. (amper değeri okurken amper büyüklüğü içinden geçirilen bir cihazla bu ampermetre bu esnada seri olarak bağlanır)

Trafıo çıkış uçlarında sizin belirttiğiniz gibi faz ve nötr ucu artık bulunmaz, çünkü her trafo sekonder sarımıyla bir izolasyon trafosu görevli olarak çalışır, yani bu sekonder sargı çıkışında (kaç uç çıkarsa çıksın) faz ve nötr ucu artık bulunmaz, 0-12-24 volt AC gibi refernas alınan bir uca göre değişik çıkış uçlarındki voltajlar örneğin sizinkindeki 0-11-22 volt AC'ler gibi çok değişik çıkış voltajları bulunabilir. (fazla sayıda orta ucu olup değişik voltaj çıkışları olan çok voltaj çıkışlı trafolardır) Kolay gelsin.
Verdiğiniz bilgiler ve tavsiyeler için teşekkür ederim.Benim gibi amatörler için zaman ayırıp bu şekilde yalın ve akıcı bir anlatımla konuya girmeniz çok hoşuma gitti.Sizler sayesinde bizlerde bir işin ucundan tutarak üretime katkı sağlayabileceğiz.

Sağolun varolun.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri