Mühendislere iş alanlarının açılması...?

elek

Profesyonel Üye
Sadece yasal düzenlemelerle mühendislere iş alanı açılabir diye düşünüyorum,
ekonomik gelişmeden bağımsız olarak.
Ne diyorsunuz?
O zaman iş arayıp bulmak zor değil,mühendis aramak ve elde tutmak zor olur sanırım.

zaten ben pek nadir gördüm mühendist olupta işsiz kalanı bu pek nadir kısımda yok ben o işi yapmam ben orada çalışmam diyen kısmı bu sorun teknisyen ve teknikerler için var

Ben diyorum ki mühendisler işe girerken mesela 1500 tl altı kabul etmesin; o zaman muhakkak vermek durumunda kalacaklar. Ama bunu sağlamak imkansız tabi. 7 senelik elektrik mühendisinin 1000 tl ye çalıştığına şahit oldum; çok şaşırmıştım.

valla kafayı çalıştırırsa bende bi hafta içinde 55 mlyar aldıgını gördüm

Sadece yasal düzenlemelerle mühendislere iş alanı açılabir diye düşünüyorum,
ekonomik gelişmeden bağımsız olarak.
Ne diyorsunuz?
O zaman iş arayıp bulmak zor değil,mühendis aramak ve elde tutmak zor olur sanırım.

Bu düşüncenizde ciddimisiniz?Yani yasalar ile her iş hal olacakmı?Rekabet,liyakat,bitirilen okul,deneyimler in hiç bir özelliği olmadan sadece yasal
düzenleme.
Ben yasal düzenlemenin dahada kapsamını genişletip,yasa ile enflasoynun sıfır
olması,kişi başı milli gelirin 20.000 dolar olması,hiç bir ticari kuruluşun zarar etmemesi......vs.vs.vs gibi toplmusal konularıda kapsamasını istiyorum.
Her kesimde etiketin ön plana çıkarılıp,kalitenin aranmadığı toplumda, mühendis ,vekil,doktor,yüksek düzeyde memur olsan ne olmasan ne..
İşi yaratacaklar okumuşlar ve sermaye grubudur,devlet değildir.(özel 1,2 konu haricinde).Okumuşlar proje getirecek,sermaya destek olacak üretim olacak,
kaliteli okumuşlar hak ettikleri makamlara geldikten sonra HİÇ KİMSE İŞSİZ KALMAZ ...Konu devam ederse 1,2 lafım daha olacak...Herkese kolay gele

Sadece yasa çıkarıp işleri halledemeyiz tabiki.
Burada eğitim kalitesi,mühendisin iyi yada kötü olması vb. şeyleri tartışmıyorum.
Bunlar apayrı konular.
Örnek olarak devletin açtığı ihalelerde teknik eleman bulundurma
zorunluluğu var.Mesela bu geçicide olsa mühendis alımına yol açıyor.
Buna benzer şeylerden bahsediyorum.
Örneğin belirli sayıda kişi çalıştıran yerlere doktor bazı günler gider ve işçilerin sağlığını kontrol eder.Bu yasal bir zorunluluktur.

Son düzenleme:
arkadaşım 750tl maaş alıyor bunca sene oku sonra aldıgın paraya bak başka arkadaşımda 1000tl alıyor özel sektör bitmiş bu ülkede

Benim tespitim ülkedeki krizin derinliği.Ekonomik olarak batmak üzere olan şirkete,yasal olarak (her hanği bir meslek dalında) doktor çalıştırma örneği verdiniz.Çalıştığım yere 2 yıla yakın zamandır doktor gelmiyor.Gelsede parasını alamıyor:) Son 5 yıldır tek kalemde maaşımı aldığımı hatırlamıyorum.Hep parça parça..Ülke şartlarını göz önüne aldığımızda üretene yüklenen her yük sistemi batağa sürüklüyor.O yüzden hazır iş aramak(zaten iş yok) çare olmadığına göre, yeni iş alanları açılmalı buda kaliteli okumuş ve sermaye ile olur.
Kısacası posta vagonuna ihtiyacımız yok lokomatife ihtiyacımız var................
Kolay gele.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri