Mühendiseler için gerçekten 3. dil lazım mı?

Iammy

Üye
Ben yeni mühendislik öğrencisiyim kimi görsem alakalı alakasız yabancı dilini iyi geliştir 2. Bir yabancı dil öğren deyip duruyorlar şuan ingilizce hazırlık okuyorum önümüzdeki sende yinede bir ingilizce kursuna gidip ingilizcemi dahada geliştirmeyi düşünüyorum.
Peki 2. bir yabanci dil gerçekten lazım mı?Bir işe girdiğimde yurt dışıyla iş yapıcak olursam almanı fransizi italyani arapı illaki ingilizce biliyor olurlar sonuçta ingilizce evrensel bir dil. Peki 2. Bir yabancı dil CV ye yazmak dışında da gerçekten pratikte işe yararayacak mı?

Ben böyle düşünüyorum ama böyle düşünmemin sebebi biraz başka bir dil öğrenmenin zor geldiğinden olabilir. Sizler ne düşünüyorsunuz

Ben yeni mühendislik öğrencisiyim kimi görsem alakalı alakasız yabancı dilini iyi geliştir 2. Bir yabancı dil öğren deyip duruyorlar şuan ingilizce hazırlık okuyorum önümüzdeki sende yinede bir ingilizce kursuna gidip ingilizcemi dahada geliştirmeyi düşünüyorum.
Peki 2. bir yabanci dil gerçekten lazım mı?Bir işe girdiğimde yurt dışıyla iş yapıcak olursam almanı fransizi italyani arapı illaki ingilizce biliyor olurlar sonuçta ingilizce evrensel bir dil. Peki 2. Bir yabancı dil CV ye yazmak dışında da gerçekten pratikte işe yararayacak mı?

Ben böyle düşünüyorum ama böyle düşünmemin sebebi biraz başka bir dil öğrenmenin zor geldiğinden olabilir. Sizler ne düşünüyorsunuz
Cephaneliğindeki mühimmatı ne kadar saglam tutarsan o kadar avantajlisin demektir. Yabancı diller cephanelikteki en önemli silahlar arasinda.
Örneğin günümüz şartlarında Almanya'da iş bulabilmek icin aranan kriterlerde B seviyesi Almanca bilme şartı %60-70, B seviye İngilizce bile şartı %30-40. Her ikisi varsa dile bağlı şartların karşılanma oranı %100.

Gerek YOK. İngilizceni advance seviyeye getir dünyanın her yerinde iş bulursun. Tüm teknik dökümanlar datasheet vs. ingilizce yazılıyor. Tüm yazılımlar anadil olarak ingilizce yazılıyor. Eski sovyet ülkeleri hariç tüm ülkelerde ingilizce geçerli dil. CV ye yazsan da ikinci dilin geçerliliği yok. Ona harcayacağın mesaiyi ingilizce altyazılı film izlemeye harca hem keyifli zaman geçirmiş olursun :)

Edit: İngilizce kursu felan yalan dolan kardeşim sana bir faydası olacağını sanmıyorum. Maddi durumun el veriyorsa work and travel la amerikaya git, hatta ersamusla avrupaya git. En iyi dili oralarda öğrenirsin. Şu anki hazırlık sınıfın sana en iyi kurstan daha iyi ingilzce öğretiyordur merak etme.

Gerek YOK. İngilizceni advance seviyeye getir dünyanın her yerinde iş bulursun. Tüm teknik dökümanlar datasheet vs. ingilizce yazılıyor. Tüm yazılımlar anadil olarak ingilizce yazılıyor. Eski sovyet ülkeleri hariç tüm ülkelerde ingilizce geçerli dil. CV ye yazsan da ikinci dilin geçerliliği yok. Ona harcayacağın mesaiyi ingilizce altyazılı film izlemeye harca hem keyifli zaman geçirmiş olursun :)
Kesinlikle katılıyorum.

Enerjinizi sıfırdan yeni fakat gerçek hayatta çokta işinize yaramayacak bir dile harcamak yerine ingilizceyi geliştirmeye harcayın.

Google çeviri zaten telefon ekranını metne tuıttuğunuzda anlık Türkçe'ye çeviriyor.
Sesli simültane çevirilerin de üzerinde çalışılıyor. Siz yeni dili öğrenene kadar bunlar iyi seviye çeviri yapar hale gelirler.

Aslında belki o zaman ingilizceye de gerek kalmayabilir.

BELKİ ikinci yabancı dil bir noktada işe yarayabilir;
CV içerisinde örneğin italyanca veya ispanyolca yazıyor olması işveren açısından sizin meraklı, farklı arayışları olan, klasik kişisel gelişimden farklı yanları bulunan bir kişi olduğunuz algısını oluşturabilir.
Bununda katkısı göreceli olacaktır.

BELKİ ikinci yabancı dil bir noktada işe yarayabilir;
CV içerisinde örneğin italyanca veya ispanyolca yazıyor olması işveren açısından sizin meraklı, farklı arayışları olan, klasik kişisel gelişimden farklı yanları bulunan bir kişi olduğunuz algısını oluşturabilir.
Bununda katkısı göreceli olacaktır.
Hiç bir işe yaramayacaktır. Burası Türkiye, çok kurumsal firmalar bile işe alım yaparken yönetim kurulunda alınacak elemanın nitelikleri kararlaştırılır ve ona göre adam alınır. CV leri insan kaynakları okur ama karar yetkisi neredeyse yoktur. Sizi hangi birime alacaklarsa o birimin şefi müdürü mülakatınıza insan kaynakları sorumlusuyla beraber girer. Müdür/şef sizi sevdiyse (ki bu durumda ikinci yabancı dil ters etki bile yapabilir) ve verecekleri fiyat uygunsa işe girersiniz. Yeni mezun bir insan 5 dil bilse yüzlerce makale yazsa bile odtü, itü gibi bir üniversiteden mezun değilse değeri hep aynıdır. Tecrübeli mühendisler için çalıştığı alan/firma makam gibi detaylar öne çıkarabilir ama dil etki etmeyecektir. Sonuçta turizmle alakalı veya doğrudan insanla alakalı işler yapmacaksın.

2. bir yabancı dili işe girişlerde önemli referans olarak şart koşabilen bazı işyerlerinde (Araplarla veya Çinlilerle direk çalışan bazı iş firmaları gibi) İngilizce yanında Arapça veya Çince bilmeniz sizin bu işe girerken işe giriş bariyer çıtasının daha da aşağıya inmesini veya size bu girişte büyük kolaylığı sağlayabilir, mevcut şansınız biraz daha artmış olur. Bir dil bir insan, iki dil iki insan demektir. Bu nedenle fazladan bir dil daha bilmek elbette bir avantaj sağlar, herhangi bir dezavantajı sağlamamış olur. Kolay gelsin.

3 dil olmasa bile 1 dil daha bilmek önemlidir.

Mühendiseler ( Bayan mühendis herhalde ) nasıl bir teknik donanım gerektiği konusunda yeterli bilgiye sahip değiliz . Bayan şöförlere kıyasla birşeyler yazayım dedim vazgeçtim .

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri