LYS Tercihi İle Alakalı

Miryo

Üye
Değerli arkadaşlar bu sene LYS tercihi yapacak olan arkadaşlara elimizden geldiği kadar yardım edebiliriz.Forum içinde de halihazırda Üniversitede öğrenci olan değerli üye arkadaşlarda destek verirlerse deneyimlerimizi adaylara iletebiliriz.
Tercih ile alakalı soru soran arkadaşları buraya bekliyoruz.
Bol şanslar.

Merhabalar, ben de bu sene bir mühendislik öğrencisi adayı olarak sizden bir kaç tavsiye almak istiyorum.

Öncelikle, daha hangi bölümü yazcağıma bir türlü karar verememiş bulunmaktayım. Sürekli olarak Makine, Mekatronik ve Elektrik-Elektronik Mühendislikleri arasında gidip geliyorum.
Bilmek istediklerime gelirsek;
1- Hangi bölüm gelecekte(önümüzdeki 5-6-7 yıl sonrası) için iyi bir meslektir?
2- İş imkanları hangi meslekte daha iyidir?
3- Çalışma sırasında yapılan icraatları nelerdir?
4- Özel sektör iyi bir tercih midir?
5- Türkçe-İngilizce-İspanyolca olarak 3 dil mühendis olarak ön plana çıkartır mı, yoksa 1 dil daha eklemek doğru mudur?
6- Çift Anadal için bu meslekler ne derece uyumludur?
7- Çift Anadal hangi yılda, ne gerektirerek yapılabilir?
8- Yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere meslekler popülarite ve gereklilik olarak hangileridir?
9- Yurtdışında çalışmak isteyebilirim, bü yüzden gerekli herhangi bir şey var mı? (Mavi diploma gibi bir şeyler hatırlıyorum.)
10- Yurtdışında iş aramasında Türkiye'deki Üniversite -İsim olarak- farklılık yapar mı? (Mesela; Bir Uludağlıyı Osmangaziliye tercih ederler mi?)

Not: 9 Eylül Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği istediğim yer orası olmazsa üstteki 3 mühendislik ile ilgileniyorum.

Küçüğünüz olarak yardımlarınıza çok ihtiyacım var ve şimdiden hepinize çok çok teşekkür ederim. :)

Edit: Özür dileyerek araştırmam gereken diğer meslekleri de yazmak istiyorum ki bilgisi olan varsa aktarırsa sevirim.

1- Kontrol Mühendisliği hakkında yukarıdakiler geçerli.
2- Enerji Sistemleri Mühendisliği hakkında bilgileriniz varsa rica ediyorum.
3- Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği hakkında da bilgisi olan abilerim, ablalarımdan rica ediyorum.

Son düzenleme:
Değerli kardeşim ben sana öncelikle yukarıda saydığın maddelere göre Endüstri Mühendisliğini öneririm dil başta olmak üzere yurt dışı deneyim yada yurtdışı eğitimde de bubölüm sana avantaj katabilir.Şu an da gerçekten tutulan bir bölüm.
Ayrıca Kontrol mühendisliği benim ilgilendiğim alan olduğu için ondan da bahsedeyim bu bölüm çok fazla üni. de yok zaten yeni de bir bölüm Doğuşta,İtü de bir de Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği olarak Yıldız da var. Bu müh. bir nevi Elektrik Elektronik,Mekatronik ve Bilgisayar bölümlerinin her birinin türevi gibi adı üstünde kontrol aklına gelen kontrol edilebilir herşey otomatik açılır kapıdan tutta bir uzay mekiğinin yörüngeden ayrılmamasını sağlayan kontrol sistemine kadar hepsi bunu içine girer eğer gömülü sistemlere PIC micro kontroller lere ilgin varsa zevk alabileceğin bir bölüm tavsiye edebilirim.

Tekrar merhabalar, Endüstri Müh. hakkında rehber hocam: "92-95 arasında zirve yaptı mühendislikler arasında ama son 4 yılda pek tadı yok." demişti. Siz bu konu hakkıdan ne düşünüyorsunuz?

Ben alanında iyi bir rehber hocadan endüstri Müh. atakta olduğu önümüzdeki zaman diliminde ilerleyeceği konusunda bilgi almıştım.Baktığın zaman zaten puanlarının da yüksek olduğunu göreceksin yani revaçta bir dal.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri