lpt portu kendi kendine sinyal gönderiyor

daziz12

Üye
lpt portu kendi kendine sinyal gönderiyor mach 3 kapalıyken bile sorun nerden olabilir buda uzun zmanlı g codelarında soruna yol açıyor

Yemişsin arkadaşım lpt portunu git 40 TL ye yeni bir tane al onu tak bak sinyal veriyormu ?
Elli (50) miliamperden sonra yanar diye biliyorum(Entegrelerin genel çıkış gücü).
Peki neden sürekli 1 (on) sinyali vermiyor da gıcıklık olsun diye PWM çıkarıyor?
Zorlanmış donanımlar ile bozulmuş donanımlar her ne kadar yanık olsada sistem onların sağlıklı olduğunu varsayıp check sinyali gönderir.
**Belki donanımı kaldırıp (LPT) bilgisayarı yeniden başlatıp donanım kurulduktan sonra tekrar yeniden başlatırsanız şayet yazılımsal bir kitlenme sözkonusu ise tekrar çalışacaktır. Aksi takdirde yukarda söylediğim metodu denemeniz gerekiyor...

1-Bilgisayar Laptop mı Desktop mı?
2-Ayrı ayrı sürücülermi kullanıyorsunuz ? TB6560 gibi mi?

desktop ayrı sürücülerle kullanıyorum 3 adet 4.5 a lik sürücüm var harici ltp kartı taktım yine aynı sorunu yaşadım bilgisayarın anakartını değiştirdim yine aynı sorun

desktop ayrı sürücülerle kullanıyorum 3 adet 4.5 a lik sürücüm var harici ltp kartı taktım yine aynı sorunu yaşadım bilgisayarın anakartını değiştirdim yine aynı sorun

Benim başımada gelmişti aynı sorun. Kullandiğın lpt kablosunun daha kaliyelisi al ve kabloya yakin başka bir elektrik veya sinyal kablosu olmasın. Eğer hala aynı sorunu verirse bilgisayarında virus olabilir. Ben bu olayi topraklama ve blendajli kablo ile çözmustum zamaninda.

Brekout kartında sorunlu olabilir!...

harici estop butonu koymuştum kabloyu çıkarınca sorun düzeldi dediğinizgibi karta sorun olabilir tavsiyeniz nedir kaliteli sürücü kartı nerden alabilirim

e-stopu çıkarınca sorun düzeldi ise parazit yapıyor dönüş akımı fazla geliyor ola bilir. Swichleri ve e-stopu 24V güç kaynağı ile besle gnd leri kartla ortak yap swichlerden karta dönen kısma 3.3 k ohm direnç tak kart yanmasın diye

EMI yani parazit dediğimiz olay var muhtemelen. E-Stop a giden kablonun biyerinden parazit alıyor. Kablolarının özellikleri, BOB(arayüz kartı) nın özellikleri ve kabloları nasıl geçirdiğin önemli.

Sinyal kablolarını parazitten uzak tut. Blendajları toprağa vermeyi ihmal etme. Topraklamanda doğru yapılmadıysa parazit yayar. Yani yanlış topraklama çok başını ağrıtır. Heryere rastgele toprak çekersen toprak kendi parazitini oluşturabilir. Sen bize daha detaylı bilgi ver yardımcı olmaya çalışalım. İstersen pm kullanabilirsin.

iyi çalışmalar :)

Bilginin yazdıkları da faydalı olacaktır. Onları yaparsan parazit karışması daha zor olur. Kablonun ohmajı falan da önemli bu arada.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri