Lokum Tezgahı Soğutmak Yardım!!!

smt55

Üye
Selamlar arkadaşlar, seyyar olarak standlarda kullandığım 1m2 tahta lokum açma tezgahımı var, herhangi bir masanın üzerine koyup üzerinde lokum açıyorum. Ancak sıcak yerlerde lokum çok yumuşuyor, benimde aklıma tezgahı soğuk tutmak geliyor ve alttan soğuk birşeyin üzerine tahtayı koyup soğuk tutmak istiyorum. örnek verecek olursak 5 6 adet buz aküsü üzerine tahtayı koymak gibi ama dayanıklı ve devamlı kullanabileceğim birşey olmalı. önerilirinizi bekliyorum arkadaşlar teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
slm dostum.

ahsap olması şartmı ahsapın birkaç dezavantajı bulunuyor. Biri ısıl izolasyon görevi görmesi ikinci nemi absorbe etmesi. Soğuyan ortamda nem yoğuşur ve bu durum ahşap için iyi değildir

Tahta ısı geçirmeyecektir, ya soğutmalı tezgah yaparsın ya da üstten soğuk hava üflettirirsin, hem alt hem üst de olabilir ...

slm dostum.

ahsap olması şartmı ahsapın birkaç dezavantajı bulunuyor. Biri ısıl izolasyon görevi görmesi ikinci nemi absorbe etmesi. Soğuyan ortamda nem yoğuşur ve bu durum ahşap için iyi değildir

Ahşap olması taşıma açısından kolaylık sağlıyor hafif en önemlisi lokum kaymıyor

arkadaşlar seyyar dondurmacıların kullandığı yöntem geldi aklıma ama nasıl soğutuyor bilmiyorum bilgi verir misiniz sıvı falan kullanıyorlar galiba

Düz aliminyum ve peltier yada işlemci fafanı soğutucusuyla

arkadaşlar seyyar dondurmacıların kullandığı yöntem geldi aklıma ama nasıl soğutuyor bilmiyorum bilgi verir misiniz sıvı falan kullanıyorlar galiba
Kuru buz kullanıyor olabilirler

Mrb Smt55
Tahta çok iyi bir yalıtım malzemesidir. Genelde yalıtım amaçlı kullanıyoruz. Bu nedenle tahta ile ısı transferi yapmanız çok zor olur. Elektrik enerjiside kullanmayacaksanız bu şekilde olmaz. Lokumun tahtadan kaymadığı ve hafif olduğu için kullandığınızı söylemişsiniz. Kaymama durumu için bişey diyemem ama hafiflik konusunda tabakalı bir sistem yapabilirsiniz. Alt kısmı tahta, orta kısmı buz aküleri ve üst kısmı (lokumu açtığınız yer) metal. Metal olarak paslanmaz çelik, krom veya buna benzer sağlık açısından problem çıkarmayacak ince bir levha kullanabilirsiniz. Bu şekilde hafif ve iletken bir tezgah yapabilirsiniz.
Eğer tahta kullanmak zorundaysanız ; havayı yandan üfleyerekte yapabilirsiniz. Size lazım olan hava debisini sağlayacak küçük bir fan ile yapabilirsiniz. Fanı çalıştırmak için akü kullanabilirsiniz. Buz aküleri için kanatçıklı metal bir hazneniz olur. Fan havayı buradan üfler. Ancak üfleyeceği havanın nem durumunuda hesaba katmalısınız.
Seyyar dondurma makinalarında (genelde) soğutma yapılmıyor. Isı kaybetmesi engelleniyor. Termoslardaki mantıkta aynıdır. Kullanılan kapların cidarları katmanlıdır. Sadece yalıtımı iyileştiriliyor. Bunun içinde ya ısıl iletkenliği çok düşük malzemeler seçiliyor. Yada ısı depolama özelliğine sahip (FDM tarzında) malzemeler kullanılıyor.
2 yıl önce otomatik lokum yapma makinasında PID kontrollü soğutma ve ısıtma yapan tezgahını tasarlamıştım. Tezgahta soğutma işlemini roll-bond ile yapmıştım. Oparetör istediği sıcaklığa ayarlayabiliyordu. Ancak bu sistem seyyar değildi.
İyi çalışmalar..

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri