Lokomotif Kontrol Kartı Tamiri

Under Ground

Profesyonel Üye
Kendimize katmaya devam ediyoruz. Önce kartta bulduğum kısa devre zeneri değiştirerek huzura kavuşacağımı düşündüm. Sonra onu söküp ölçünce sorun kaynağının orası olmadığı anlaşıldı. Oraya bak, buraya bak, burayı ölç.
20220516_103634.jpg
20220516_103643.jpg
Şurayı takip et. İki kondansator daha kısa devre buldum. Şansıma ilk söktüğüm kısa devre çıktı.
20220516_105741.jpg

Edit 1: Bunlar kondansator değilmiş. ( dur bakalım ntc ya da başka birsey çıkmaz inşallah :)) Hadi bakalım buyur burdan yak. Öğrenmek böyle birsey herhalde. Maymun olduk bir kart yüzünden 😀 Kondansatör tip sigorta da varmış. Bakalım bu işin sonu nereye varacak.
@serkan_48 bir fikir versen.
Edit 2 : Gene kendi göbeğimizi kesmeye devam. Elemanın yanında R kodu var kartta. Büyük ihtimal NTC ama zenere paralel NTC ne iş anlamadım. Dur bakalım isitalim ne oluyor :)

Son düzenleme:
Selam dostum.

1. Konu etiketlemelerin bana bildirim olarak düşmüyor ilginc bir durum. Forumda gezerken konuyu gördüm.

2. Konu bu malzeme nedir internette 20 dakikadır bakiyorum bulamadim. Bu parçanın tam konumu zener ile paralel mi? Paralel ise bu parça kondansator olabilir ama pcb üzerinde R notasyonu direnctir ama bu kılıfa sahip direnc hiç görmedim. Bu pakette varistor olabilir.

Parçayı biraz daha araştırayım bakalim ne çıkacak.

Selam dostum.

1. Konu etiketlemelerin bana bildirim olarak düşmüyor ilginc bir durum. Forumda gezerken konuyu gördüm.

2. Konu bu malzeme nedir internette 20 dakikadır bakiyorum bulamadim. Bu parçanın tam konumu zener ile paralel mi? Paralel ise bu parça kondansator olabilir ama pcb üzerinde R notasyonu direnctir ama bu kılıfa sahip direnc hiç görmedim. Bu pakette varistor olabilir.

Parçayı biraz daha araştırayım bakalim ne çıkacak.
Bende çok komik bir yöntemle buldum. Fotoğrafı çekip Google lenste tarattim. Ptc çıktı. Ulan ntc olmasın dedim. Hemen kablo lehimleyip ölçü aletine bağladım. Çalışma lambamın ampulune bir güzel dayadım bakalım ne olacak diye. Direnç hooopp yukarı saymaya başladı. Meğer ntc mış. Zenere paralel ama direnci 5 ohm. Dediğim gibi kısa devre değil. Ölçü aletinin ötmesine aldandım.

Bende çok komik bir yöntemle buldum. Fotoğrafı çekip Google lenste tarattim. Ptc çıktı. Ulan ntc olmasın dedim. Hemen kablo lehimleyip ölçü aletine bağladım. Çalışma lambamın ampulune bir güzel dayadım bakalım ne olacak diye. Direnç hooopp yukarı saymaya başladı. Meğer ntc mış. Zenere paralel ama direnci 5 ohm. Dediğim gibi kısa devre değil. Ölçü aletinin ötmesine aldandım.

Google lensi bende denedim aynı parçayı bulamadim. Bir daha deneyeyim.

Sağlam sacmaladigimin farkına vardım. Isınınca direnci artan ptc dır. Google lens bizi doğru yere götürmüş. Ama zener ve ptc ne alaka. Düşün düşün..... işin.

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Geri