Lojik kapılarıyla deney yapımıyla ilgili soru...

atm10

Üye
Merhaba arkadaşlar.
hoca mantıksal tasarım dersi ile ilgili deney ödevi verdi.
Bu ödevi nasıl yapacağımı bilmiyorum.Bana yardımcı olursanız sevinirim.

Deney1: BAZI LOJİK KAPILARIN DOĞRULUK TABLOLARININ ELDE EDİLMESİ(İKİLİ MANTIK KAPILARI İÇİN ANALİZ)

Bu deneyde dört kapının(AND, NAND, NOR, EXOR) giriş çıkış ilişkilerini inceleyeceğiz.
Her bir kapı iki giriş ve tek çıkışa
sahiptir. Her IC(Integrated Circuit) entegre devrede de bu kapılardan dört tane mevcuttur.

DENEYDE YAPILACAKLAR:
1. Bütün entegre devreler için 14 nolu pini Vcc=+5V’a ve 7 nolu pini gnd=0V’a bağlayınız.
2. AND, NAND, EXOR kapılarının 1 ve 2 nolu pinlerine; Nor kapısının 2 ve 3 nolu pinlerine switch1 ve switch2’yi
bağlayın. Bu switch’ler kapıların girişi olan A ve B’yi temsil etmektedir.
3. Ayrıca A, B giriş uçlarının seviyesini görmek için switch1 ve switch2’yi led1 ve led2’ye bağlayın.
4. AND, NAND, EXOR kapılarının 3 nolu pinlerini sırasıyla led3,led4 ve led5’e NOR kapısının ilk pinini led6’ya bağlayınız.
5. Devreye güç verdikten sonra switch1 ve switch2 yani A ve B girişlerine (00, 01, 10, 11) vererek her bir entegrenin
çıkışını (led3---led6 gözleyerek) aşağıdaki tabloya kaydediniz.

**buradaki switch1 ve switch2 nedemek nasıl bağlanıyor.

switch,kapının girişini lojik1 veya 0 yapmak için kullanırsın. yani switch açıkken giriş 0 kapalıyken 1.
-******AND** NAND **XOR ***NOR
A *B**** L3 ****L4 ****L5**** L6
0 *0*** *0 *****1***** 0 *****1
0 *1 ****0**** *1 *****1 *****0
1 *0 ****0 *****1 *****1 *****0
1 *1 ****1 *****0 *****0 *****0

Cevap veren arkadaşlardan Allah razı olsun.
Ben bilgisayar Mühendisliği bölümünde okuyorum.dersimizin adı Mantık tasarımı ve uygulamaları
Hoca derste kapıları, karnought haritaları, maksiterimler, miniterimler gibi konuları gösterdi.
bunlarla ilgili bir deney hiç yaptırmadı.
hoca deneyi bize yaptırıp not verecek.Bende açıkçası teorik olarak anladım ancak hiç uygulama yapamıyorum.
Bu bağlantıları board üzerinde çizip anlatacak arkadaş varsa çok sevinirim.
Yardımcı olan arkadaşlardan Allah Razı Olsun...
---
cevap verecek arkadaş yok mu?
Board üzerine çizen çıkarsa sevinrim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba
Buyrun.Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• atm10.rar
    58.1 KB · Görüntüleme: 5
kudretuzuner çok çok teşekkürler.
Bir sorum daha var.

1.Fonksiyonu verilmiş olsun.
2.Karnaugh Haritaları Yöntemiyle fonksiyonun tüm OR-AND(maksiterimlerini) eşitlerini bulunuz.

Arkadaşlar ben deneydeki entegreleri breadboard'ta yerleştirdim.led yanıyor.
elimde 2 ve 4 ayaklı switch var ben yukarıdaki AND,BAND,EXOR kapılarının 1 ve2 nolu ayaklarını switch1 ve switch2 ye bağlayamadım.(bağladımda ledler hep yanıyor)
kapı ayaklarını switch ayaklarına nasıl bağlaya bilirim.

0101
0110
0110
1000

ben doğruluk tablosunu anladım.
Breadboard'da switch ayaklarını nasıl takacağımı bilmiyorum.

f= ∏ 0,4,5,7,9,11,13,15 +∏ 2,6,8,10,12 maksi terimlerle ilgili bu fonksiyonun anlamı nedir yardımcı olursanız cok sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,905
Son üye
smartnet

Yeni konular

Geri