LOGO'da "bağlı kontak" var mı? + yardım talebi

electrica

Üye
Herkese kolay gelsin.

Logo'yu kendi kendime çözmeye, öğrenmeye çalışıyorum. Kullanma kılavuzuna da sahibim ama fonksiyonları tam olarak çözebildiğimi söyleyemem. Yüksek okul eğitimim sırasında lojik devreler dersi almıştım ama aradan tam 15 yıl geçti. ('93 mezunuyum)

Şu an elimde bir iş var, devreyi büyük oranda tasarladım ama bir noktada tıkandım. Yardımınızı rica ediyorum.

Sistem özellikleri şunlar;
1. Bir valf grubu "zaman ayarlı - sıralı çalışma" ile kontrol edilecek.

2. Çalışma ve bekleme zamanları ayarlanabilir olacak ve durumları ekrandan izlenecek.

3. Ayarlanan çalışma zamanı dışında hiçbir çıkışta sürekli 1 durumu olmayacak.

4. Bekleme zamanında tüm çıkışlar 0 olacak.

5. Ayarlanan çalışma zamanında sadece bir çıkışta 1 görülecek.

6. Döngü tamamlandığında başa dönülecek. (shift register işe yaramıyor)

7. Giriş (input) kesildiğinde tüm çıkışlar 0 olacak.

Ben zaman ayarı için asenkron darbe jeneratörü kullandım. Ekran işi de tamam. Fakat sorunum şu ki, çıkışları darbe geldikçe bir sonraki gruba yönlendirmeyi beceremedim. Örnek devreler içinde bulduğum bir grup bloğu devreme ekledim ama bu örnek devredeki sıralı çalışma için darbe sölesi kullanılmış ve bir darbe aldığında süreden bağımsız olarak yeniden darbe alıncaya kadar çıkış veriyor.

Sorunu otomatik kumanda ile çözmek de mümkün ama röleye bağlı açık/kapalı kontak işlevini Logo'da gören eleman var mı onu da bilmiyorum.

Devreyi ekte veriyorum. Şunu çözmeme yardım eder misiniz?

Ekli dosyalar

• timer.rar
    10.8 KB · Görüntüleme: 7
  • adsız.JPG
    adsız.JPG
    35.7 KB · Görüntüleme: 17
Moderatör tarafında düzenlendi:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
bu devre 4 adet valfi çalıştırıyor besleme verince zaman başlıyo arada 5 saniye bekleyip sonra diğerine geçiyo bütün zamanlar aynı olmasına rağmen
önüne bir kontak yerleştirirsin onuda istediğin girişi tanıtırsın olur biter
bu devre 4 ayrı noktada kompresör çıkışında kondens suyunu atmak için yapıldı

Ekli dosyalar

• kompresör.rar
    9.2 KB · Görüntüleme: 9
Moderatör tarafında düzenlendi:
kardeş yapabildin mi?ergun arkadaşımız mesaj yazalı 2 gun olmuş, eğer yapamadıysan, bizde sana yardımcı olmaya çalışalım. (yaptıysan zaman kaybetmeyelim.o yüzden soruyorum)

İlginize çok teşekkür ederim, sorunumu kendim çözdüm. :)

Kolaylıklar ve başarılar dilerim.

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri