Logitech Driving Force GT Direksiyon Çalışmama Sorunu

Selamlar.

Elimde Logitech Driving Force GT direksiyon seti var.

Oyundayken 24volt soketindeki temassızlık sonucu çalışmıyor.

Şöyle ki bilgisayar algılıyor, tuşlar basıyor ama direksiyon tepki vermiyor, titreşim motoru da çalışmıyor.
Priz takılı değilken direksiyon yumuşak olurdu şuan sert. Anakarttan titreşim motorunun kablosunu çıkardığımda yumuşuyor.

Direksiyon üzerinde encoder deniyor sanırım bir parça var, 4 pinli anakarta giden soketten voltaj okuyabiliyorum. Sizce ne olmuş olabilir?

Ekli dosyalar

• 6441FCAD-EF8A-4EDE-9AA5-C51247BEFE76.png
    6441FCAD-EF8A-4EDE-9AA5-C51247BEFE76.png
    2.2 MB · Görüntüleme: 361
24v temassızlığı giderdin mi, motoru dışarıda denedin mi, düşürdün mü? Kristal bile zarar görmüş olabilir. Ölçü aleti elinin altında olmalı ki elemanları ölçmelisin.

24v temassızlığı giderdin mi, motoru dışarıda denedin mi, düşürdün mü? Kristal bile zarar görmüş olabilir. Ölçü aleti elinin altında olmalı ki elemanları ölçmelisin.
Evet direk adaptörün ucunu header’ın kablolarına lehimledim. Direksiyonu hiç düşürmedim. Motoru döndürdükçe voltaj oluşuturuyor hatta led bile yaktım. Ölçü aleti ile bir çok yeri ölçtüm fakat mikroişlemcilerden pek anlamadığım için sonrası nasıl ölçülür bilemiyorum. Şöyle de bir şey var. Bu direksiyon seti prize takılı değilken de oynatırdı, sadece titreşim olmazdı.

Bir de 24v soketin altında olan kırmızı-kırmızı-gri-altın dirençte kısa devre gözüküyor normal mi?

Son düzenleme:
Selamlar.

Elimde Logitech Driving Force GT direksiyon seti var.

Oyundayken 24volt soketindeki temassızlık sonucu çalışmıyor.

Şöyle ki bilgisayar algılıyor, tuşlar basıyor ama direksiyon tepki vermiyor, titreşim motoru da çalışmıyor.
Priz takılı değilken direksiyon yumuşak olurdu şuan sert. Anakarttan titreşim motorunun kablosunu çıkardığımda yumuşuyor.

Direksiyon üzerinde encoder deniyor sanırım bir parça var, 4 pinli anakarta giden soketten voltaj okuyabiliyorum. Sizce ne olmuş olabilir?

Yazınızdan anladığım kadarıyla,

Seti bilgisayar görüyor yanı kart çalışıyor. Titreşim motoruda çalışmıyor! pirize takılı değilken direksiyon yumuşak ama voltajı verince sertleşmesi motorun voltaj ile sıkışması gibi görünüyor.

Bu durum motoru besleyen mosfetlerin biri yada birden fazla ( kaç tane bilmiyorum ) kısa devre olduğu düşüncesini doğuruyor. Bu tezimi titreşim motorunun soketini sökünce yumuşaması destekliyor.

Peki;

Titreşim motorunun kablosunu söktüğünüzde direksiyon kiti normal çalışıyor mu?

Yazınızdan anladığım kadarıyla,

Seti bilgisayar görüyor yanı kart çalışıyor. Titreşim motoruda çalışmıyor! pirize takılı değilken direksiyon yumuşak ama voltajı verince sertleşmesi motorun voltaj ile sıkışması gibi görünüyor.

Bu durum motoru besleyen mosfetlerin biri yada birden fazla ( kaç tane bilmiyorum ) kısa devre olduğu düşüncesini doğuruyor. Bu tezimi titreşim motorunun soketini sökünce yumuşaması destekliyor.

Peki;

Titreşim motorunun kablosunu söktüğünüzde direksiyon kiti normal çalışıyor mu?
Hayır direksiyon yine tepki vermiyor. Ve prize takılı değilken normalde yumuşak olması gerekiyor fakat, direksiyon bozulduğundan beri sert, dediğim gibi karttan motoru sökünce yine eskisi gibi direksiyon yumuşuyor.

Mosfet arızasında yine hemfikirim.

Ayrıca direksiyonun tepki vermemesi enkoder ile ilgili hata olduğunu düşündürüyor. Tek tek incelenip denemek lazım.

Mosfet arızasında yine hemfikirim.

Ayrıca direksiyonun tepki vermemesi enkoder ile ilgili hata olduğunu düşündürüyor. Tek tek incelenip denemek lazım.
Encoder kartında 4kablo var anakarta bağlanan nasık ölçülüyor tam bilmiyorum ama rastgele kabloları ölçtüğümde voltaj okuyorum. LM393L, 4951GM gibi transistörlerden nerede bulabilirim ?

direnc.net kartalotomasyon.com.tr bluemavi.com gibi sitelere bakabilirsiniz.

Google a elektronik malzeme satış yazdığınzıda bir kaçtane daha site çıkacaktır.

Rotaty encoder denen sensörden eski Logitech Mouse’umun içinde de var. Sizce mouse’daki sensörleri takıp denemelimiyim aynı işlevi mi görüyor?
Mousedaki siyah sensör 3 bacak mat sensör 2 bacak, direksiyonda ise siyah sensör 4 bacak mat sensör 2 bacak.

Son düzenleme:
Merhaba, aynı sorunu bende yaşıyorum çözebildinizmi sorunu ?

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri