lm358 opamp ile ntc okuma

yılmaz

Üye
slm arkadaşlar pıc ile ntc okumayı düşünüyorum ntc uzak mesafede olacak adc girişini ntc kablosundan gelen gürültüden korumak için lm358 opamp la ntc yi okusam gerilim takipcisi olarak atasam pıc nekadar korunur iyi izalasyon olmuş olurmu. başka tavsieyniz varmı teşekkür ederim.

slm arkadaşlar pıc ile ntc okumayı düşünüyorum ntc uzak mesafede olacak adc girişini ntc kablosundan gelen gürültüden korumak için lm358 opamp la ntc yi okusam gerilim takipcisi olarak atasam pıc nekadar korunur iyi izalasyon olmuş olurmu. başka tavsieyniz varmı teşekkür ederim.

ntc den neden gürültü gelsinki
opamp ile ayrıca izolasyon yapılmaz arkadaşım opamp adı üstünde operasyonel amplifikatordür yani işlemsel yükselteçtir.
senin dediğin izolasyon galvanic isolasyon gibi bişeyse bununla alakası yok. ntc bir dirençtir ısıyla direnci azalan termistördür.

parazitle yada kayıpla yada izolasyon ile işin olmaz zaten picin adc girişine bir tane 5v1 zener at yeter 5 volttan fazla gelmesin adc ye yoksa picin hasar görür. genelde sadece bağlı olan i/o bozulur ama komplede gidebilir.

aklında parazit ile ilgili bir şüphe varssa adc kanalına birde 100nf bağla bir ucuda gnd ye.
bide adc okuma rutinnde; analog veriyi bir kere değil 50 kez okuyup toplamını 50 ye böl ortalamasını al ne parazit kalırr nede oynak değerler.

kolay gelsin

teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

rica ederim işine yaradıysa ne mutlu bana

ortalama almasını önermiştim zaten.
zenerin kırılma voltajı osilasyonunu bu şekilde onleyebilir arkadaşımız.ayrıca ölçüm yapılan kanalada 100nf lık bir kapasite bağlamasınıda önerdim bunun sebebi sizin dediğiniz gibi zener kırılma osilasyonundan oluşan voltaj dalgalanmalarını stabil hale getirmektir.

50 kez okuma yapılırken 1ms lik delay ve average tekniği ve 100nf lık coupler bu ölçümün temiz olmasını sğlıycaktır.denenmiştir.

saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri