Lm338t güç kaynağı sorunu yardımm!!

24v 5w iki lambayı seri bağlayıp doğrulma çıkışına bağla ve öyle ölç kaç volt var?
Lamba cıkışta her zaman yanık mı kalacak. Direnci lambaya göre hesapla ve direnç ekle diyor olabilirsin ama direncin bu hesabını bilmiyorum. Çekilecek akım x volt= watt/ohm muydu nasıldı?

Deneyin bakalim.

Brnim tavsiyem trafodan 3-5 sipir sekonder sargidan sokmeniz olacak.

Peki hocam doğrultucu devredeki 15.000 uf 63v kond yerine 63v 10.000 uf kondansatör taksak yine mi 37v olur kondu değiştirelim. Kond hesabını bilen varsa yazabilirmi

Deneyin bakalim.

Mantıklı hocam trafonun çıkışı 27v ac ben bunu 24v ac çıkıncaya kadar söküyüm 3v kadar düşer heralde oda doğrulttktan sonra 34v civarı plur inşllh

Moderatör tarafında düzenlendi:
o zaman trafoyu trafocuya götür baksın fazla voltaj fazla bobin demek hiçbir trafocu fazla sarmaz eksik sarar...

felsefemize ters trafoyu bağlar kullanırsın eğer onu değiştirmek gerekiyorsa onu almamış kendin yapsan daha iyi olurdu eskiden satın almaya zaman yoksa kendimiz sarardık formülünü bilmezdik tahmini sarardık hiç fazla voltaj vermezdi trafomuz o trafo ne marka?

Trafonun markası yok özel sarım. Eski ups trafosu. Trafodan 20 sipire yakın söktüm ölçe ölçe yaptım doğrulttuktan sonra ölçtüm tabii 34v gelince durdum kesrim fazlayı lehimledim güzelce presbantıda doladım. İstedim voltta şimdi. Ne olur olmaz diye devreye başka bi cihazdan çıkarttığım lm317 taktım denemek için çalışıyor on numara ama voltajı ayarlayamıyorum bu sefer. Potans bozuk değil ama neden ki?

Deneyin bakalim.

Hocam Allah razolsun senn dedini yaptım istedim voltu aldım. Potans ayarlamıyor şimdi de:(

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri