Lm317t 0-22v 10 amper guc kaynagi bilgisi olan çalışma şeklini

PEynir firması :D

Bir yerde okumuştum doğruluğunu bilmem üzernde şu 105(sant)C yazanlar low esr imiş. Bilginize.
Peynir değil hocam PEYNIIR :D
Arada küçük farklar var. Ama Peynir gibi ifade edilmesinde sakınca görmüyorum esasen :D
105'C o kondansatörün çalışabileceği max sıcaklığı gösterir.
85'C max. çalışma sıcaklığı olan bir çok low-esr kondansatörler de bulunmaktadır.
Bir tane öneri daha vereyim de @by lent beni köteklesin.
https://tr.aliexpress.com/item/4000...#7538#868_668#2846#8116#907_668#2717#7561#375
Bu kondansatör de 85'C ama low-esr.
Fiyatı da su'dan ucuz. İki tanesi 219$ yetişen alıyo :)

schematic-circuit-lm317-power-supply-10a-guc-kaynagi-mj15004.png

Yukarıdaki devreyi çok sevdiğim bir abim dizayn edip kurup çalıştırmıştır. Kendisini burada anmadan geçmemek lazım. Bizlerle paylaştığı için Mr_YAMYAM abime teşekkür ediyorum.

Devre 3 kısımdan oluşuyor.

1- LM317 voltaj regülatörü
2- Akımı arttırmak için güç transistörü devresi
3- Aşırı akım yada kısa devre anında devreyi koruması için tiristörlü koruma devresi

1- LM317 burada çıkış gerilimini kontrol edecek şekilde kurulmuştur. Devrede 5k lık pot ile çıkış voltajı kontrol edilmektedir. Bu noktada çıkıştan çekilen akım 1 ampere kadardı yanlış hatırlamıyorsam geçen akım tamamen LM317 üzerinden geçmektedir.
2- Çekilen akım arttıkça R1 direnci üzerinde düşen gerilimde artmaktadır. Bu direnç üzerindeki gerilimin artması Yukarıdaki Q1 ve Q2 transistörlerinin iletime girmesini sağlamakta ve gücün transistörler üzerinden geçmesini sağlamaktadır.
3- U2 tiristörü şönt direnci üzerinde düşen voltajla tetiklenmektedir. Devreden çekilen akım kesme değerine ulaştığında RV2 ile ince ayar yapılarak kalibre edilmelidir. Tiristör aşırı akımda iletime geçerek röleyi çektirmekte ve şıkışa giden voltajı kesmektedir. Bu şekilde kısa devre yada güç transistörlerinden aşırı akım çekilmesini engellemekte korumaktadır.

Load ve cut butonları ile devre test edilmektedir. RV1 potu ile çıkış gerilimi kontrol edilmektedir.

Merhaba MCR100-6 tristörünü proteus library de bulamıyorum yardımcı olabilir misiniz?

Simüle etmek için mi pcb de kullanmak için mi?

simüle etmek için mcr718 kullanabilirsiniz. ama pcb için ise bacak bağlantıları aynı olan bir tiristör seçmek gerekli.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri