Lm317 devresi yanıyor

beradi06

Üye
Basit bir LM317T devresi kurdum. LM317T'ye soğutucu bağlı. R1 direnci 220 ohm 1/4W. R2 direnci 5k pot. Çıkışta voltaj kademesindeki multimetrem bağlı. Yani hemen hemen hiç akım çekilmiyor.
Elimde Mervesan'dan aldığım MS-4016 kodlu, aşırı yük/akım/voltaj korumaları bulunan SMPS bir 16V 2A DC adaptör var.
Bunu prize takınca prizden çarpma sesi geliyor. 1sn içinde LM317T ile pot arasında bir yerden duman çıkıyor. Bunu takiben 3 saniye içinde direnç resmen bir havyanın sıcaklığına, LM317T ise tahmini 100 dereceye erişiyor. Ben de prizden çekiyorum.
Aynısı 9V pil ile kusursuz çalışıyor.
Sizce sıkıntı nerede?

lm317t 40V giriş gerilimine kadar çalışır

914810515612326_1259962229.gif

giriş geriliminde bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. anahtarlamalı güç kaynağının çıkışında anahtarlama frekansı binmiş dc alıyorsun muhtemel. lm317 girişine 1000mf bir kondansatör bağlayıp denermisin.

Yanma bir kısa devre belirtisidir.

Şahsi fikrim yanlış montaj olabilir.

Bize kurduğunuz devrenin bir kaç açıdan okunaklı resmini eklerseniz sorun nerede bulmaya çalışırız.

Lm317 78xx serisi gibi (giriş şase çıkış) pin sıralamalı değil. Bende ilk devrem yaptığım zaman benzer pot yakalar yaşamıştım. Bağlantılarını üstte verilen şemadaki bacak bağlantılarına göre kontrol et. Lm317 karşına aldığında 123 bacaklarını yukardaki şemaya göre bağla. 9v amper düşük geldiğinden sorun vermiyor gibi görünebilir. Arkadaşın dediği gibi foto paylaşırsan belki daha kolay olur. Veya Lm317 yanmış/arızalı olabilir. Tabii ki

Ben de ilk başta böyle düşündüm. Bir baktım az önceki akım ölçmeden multimetre kademesi volt kademesinde ama prob hala 10A yerine takılı! Adaptörü çıkarrtım. Probun yerini değiştirdim. Ama elimi direnç sayesinde havyayla yanmış gibi yaktım. Ondan sonra sökme işlemine cımbızla devam edip, multimetreyle dirençlerin sağlam olduğunu farkettim. Devreyi tekrar kurdum herşey doğru şekilde ancak yine her takışımda duman çıkıyor ama hiçbir malzeme bozulmuyordu.
Dün olanlar tam böyle olmuştu.
Adaptörümün çıkışından kusursuz 16.16V alıyorum.(not: dandik sarı multimetre ölçümüdür.)

Bacak bağlantıları doğru. Evet ilk denemede yanmış olabilir.
Bir kere daha denedim bugün ve yanan şeyin pot olduğunu farkettim. Ama pot çalışıyor. Testini yaptım. Sadece 5k değil de 4.7k civarına düşmüş değeri.
Bu arada 9v pilimin de eskimekten voltajı 7 volt olmuş durumda ama hala testlerimde kullanıyorum.
Valla bir bobin teli çıkarıp rezistans sardım. Aşırı ince(tahminim 0.1-0.2mm civarı) olduğu için bakırı yakmayayım diye bir voltaj ayar devresi yapayım derken neler yaktım :(

...
Valla bir bobin teli çıkarıp rezistans sardım. Aşırı ince(tahminim 0.1-0.2mm civarı) olduğu için bakırı yakmayayım diye bir voltaj ayar devresi yapayım derken neler yaktım :(

şimdi anlaşıldı, senin burada yapman gereken AKIM SINIRLAMALI olarak devreyi tekrar kurmalısın.

burada 0R5 değerinin değiştirip çekmek istediğin akıma uygun direnç takmalısın(0.8ohm 2W dan 1.5A çekersin) ,sonrada pot ile akımı ayarlıyacaksın. girişten verdiğin voltajı aynen verecek, akımı sınırlandıracaksın. Lm317t 1.5 A verebilir iyi bir soğutucu ile yoksa ısınır ve istediğin akım değerini vermez.
LM317-Current-Regulator.png

2. Devreyi zaten biliyorum. Ama direnci çok hassas ayarlamak gerekiyor. Bir de ben 500mA üstüne çıkmamasını istiyorum. Bana tam 5 ohm direnç lazım 250mA için.

Bacak bağlantıları doğru. Evet ilk denemede yanmış olabilir.
Bir kere daha denedim bugün ve yanan şeyin pot olduğunu farkettim. Ama pot çalışıyor. Testini yaptım. Sadece 5k değil de 4.7k civarına düşmüş değeri.
Bu arada 9v pilimin de eskimekten voltajı 7 volt olmuş durumda ama hala testlerimde kullanıyorum.

Soğutucu olarak ortak kullandığın bir yere bağlı ise orta bacak şase aldığından kısa devre oluyordur. Direnç ve Pot yanıyorsa sorun kısa devredir.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri