LM317 çıkış akımı yükselmiyor

Tekno1246

Üye
Merhabalar. 12V 7Ah bir aküyü şarj etmek için LM317, 2SD107 transistör ve 100k trimpot ile akım sınırlama devresi yaptım. Güç kaynağı olarak 19v 3.42a laptop adaptörü kullandım. Adaptörün çıkış voltajını DC-DC voltaj düşürücü regülatör ile 14.50 volta düşürdüm. Regülatörden sonra yaptığım akım sınırlama devresini akünün + hattına seri olarak bağladım. Daha sonra ampermetreyi regülatör ile akünün - hattının arasına seri olarak bağladım. Şarj ederken trimpotun direncini 0 ohm yapsam bile çekilen akım 0.40 amper civarında dalgalanıyor ve o değeri geçmiyor. Bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

SoruN olduğunu nerden anladınız. akü voltajı kaç gösteriyor şarj esnasında söylermisiniz?

Merhabalar. 12V 7Ah bir aküyü şarj etmek için LM317, 2SD107 transistör ve 100k trimpot ile akım sınırlama devresi yaptım. Güç kaynağı olarak 19v 3.42a laptop adaptörü kullandım. Adaptörün çıkış voltajını DC-DC voltaj düşürücü regülatör ile 14.50 volta düşürdüm. Regülatörden sonra yaptığım akım sınırlama devresini akünün + hattına seri olarak bağladım. Daha sonra ampermetreyi regülatör ile akünün - hattının arasına seri olarak bağladım. Şarj ederken trimpotun direncini 0 ohm yapsam bile çekilen akım 0.40 amper civarında dalgalanıyor ve o değeri geçmiyor. Bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

İlk önce aradan lm317 ile yaptığınız devreyi kaldırın. Step down devreyi doğrudan akuye bağlayın. Kac amper çektiğine bakın. Buraya yazın.

İkinci konu lm317 ile kurduğunuz sabit akim devresinde kullandığınız potansiyometre değeri çok yüksek.

Üçüncü konu oraya koyacağınız potansiyometre yada direnc üzerinden ana kol akımı geçtiği için wattli direnc kullanmalısınız. Bu noktada orada ayarli direnc değil sabit direnc kullanmak mantıklı olacaktır. Hesabida aşağıdaki gibi.

Mesela sizin 7 amper bir akuyu 700 ma gibi bir akimla sarj etmeniz gerek. Bunun için gereken direnc 1.8 ohm cikiyor. Sizin oraya 1.8 ohm wattli direnc yerlestirmeniz gerekli.

images (3).png

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri