LM2678 Yüksek Voltaj

enesorhaan

Üye
Merhaba,

PCB Kart tasarımında kullanmak için LM2678SX-5.0/NOPB entegresini test ettim. Fakat 5 Volt sabit çıkış almayı beklerken 7.4V gibi değerle karşılaşıyorum.

Tasarladığım regülatör devresini ekte görebilirsinz, datasheet'te yer alan devrenin aynısını kurdum. Yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2021-06-23 175645.png
    Ekran görüntüsü 2021-06-23 175645.png
    16.4 KB · Görüntüleme: 20
çıkışa paralel 1k direnç takıp denermisiniz.

Çıkışa bağlı kapasitörlerin internal indüktif etkisiyle oluşan pik gerilim sebep oluyor galiba. çıkışa paralel 100nf bağlayıp deneyebilirsiniz veya 24 volt değerini azaltarak pik gerilimini azaltabilirsiniz.

Çıkışa bağlı kapasitörlerin internal indüktif etkisiyle oluşan pik gerilim sebep oluyor galiba. çıkışa paralel 100nf bağlayıp deneyebilirsiniz veya 24 volt değerini azaltarak pik gerilimini azaltabilirsiniz.
Çıkışa paralel olarak 1 uF bağladım fakat sonuç değişmedi. 16 Volt giriş için 5 Volt çıkış elde ediyorum fakat giriş voltajım 24 Volt olacak. Bu yüzden 24 Volt için çözüm bulmam gerekiyor.

bağladığınız 1uf elektrolitikmi. elektrolitik kondansatörlerde iletkenler birini üzerine sarıldığı için indüktif etki de gösterir. elektrolitik olmayan meselaseramik kondansatörledeneyin.
olmazsa çıkış ile fb arasına 1k direnç seri bağlayın fb ye paralel 10nf kondansatör takın. böylece eğer çıkışta pik gerilim varsa sönümlemiş olursunuz.

bağladığınız 1uf elektrolitikmi. elektrolitik kondansatörlerde iletkenler birini üzerine sarıldığı için indüktif etki de gösterir. elektrolitik olmayan meselaseramik kondansatörledeneyin.
olmazsa çıkış ile fb arasına 1k direnç seri bağlayın fb ye paralel 10nf kondansatör takın. böylece eğer çıkışta pik gerilim varsa sönümlemiş olursunuz.
Seramik kondansatör kullanmıştım 1uF.

Diğer söylediğiniz direnç ve kondansatörü de yaptım fakat sonuç değişmedi.

piyasadaki kondansatörlerin esr değerleri yüksek bu tür uydulamalarda düşük esr li kondansatör kullanılır. üreticin 2 kondansatörü paralel bağlama sebebide bu. bulabilirseniz düşük esr li kond. kullanın bulamazsanız kondansatörlerden 5 - 6 tanesini paralel bağlayın. genelde düşük esrli kondansatörler diğerlerine göre biraz daha iri ve bacakları kalınca olur.

Denedim az önce fakat yine sonuç alamadım. Açılışta çıkışı 6.0 Volt ölçüyorum, daha sonra 7.0 Volta kadar yükseliyor.

1624539937205.png

istersen bu konvertörü yapabilirsin. 24v girişte 5v çıkış .. çıkış akım 1 amper.
ltspice ile çalışır. ücretsizdir.
çıkış kondansatör esr lerini düşürdükçe çıkış dalga şeklinin düzeldiğini göreceksin.
https://ozdisan.com/pasif-komponentler/kondansatorler/aluminyum-kondansatorler/PKLH-050V471MG200
mesela bu kondansatör low esr. 70miliohm.
sıradan olanlar yaklaşık 200miliohm.

Ekli dosyalar

• buck-34063.rar
    3.5 KB · Görüntüleme: 1
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet