LM1875 devresinde beklenmedik vınlama sesi

Ultra Precision Metal Film Leaded Resistors
Eşlenik transistörler birbirinin aynısıdır.
ML çok ama sarı olanlardan çok. Bunlar daha kötü. En son çare kullanılabilir.
Gerçek kalite ML kondansatörde dikkat edersen V harfine benzer bir sembol vardır. Bu işaret çok katmanlı olduğunu ifade eder.

Peki hocam
Ultra Precision Metal Film Leaded Resistors
Eşlenik transistörler birbirinin aynısıdır.
ML çok ama sarı olanlardan çok. Bunlar daha kötü. En son çare kullanılabilir.
Gerçek kalite ML kondansatörde dikkat edersen V harfine benzer bir sembol vardır. Bu işaret çok katmanlı olduğunu ifade eder.

Peki MKP kondansatörler mi, yoksa ML olanalar mı ses devreleri için daha hassastır?

Peki hocam

Peki MKP kondansatörler mi, yoksa ML olanalar mı ses devreleri için daha hassastır?
Devre bağlantı durumuna göre farklıdır.
Örneğin ton kontrol veya benzer feedback devrelerinde en ideali resmini gösterdiğim tipler ve film tipler. Sonra ML gelir.
Senin 2.2uF lar gibi sinyal yoluna seri ise polypropylen denilen film tipler daha iyidir.
Günümüzde MKP olanların çoğu artık amacından saptırılmış durumda.
MKP ler çoğunlukla besleme filtreleme için uygundur.
Mercimek tip yani seramik olanlar ise yüksek frekanslarda iyidir.

İyi akşamlar hocam bugünün sorusu da ceramic trimmer capasitor :DBakmadığım yer kalmadı bütün kondansatörleri korona yemiş kaliteli ML kondansatör yok internette.

Aklıma gelen soruyu size soramadan edemedim.Bizim devredeki 33p için 9,8 -60pF ceramic trimmer capasitor taksam .Önceden 33p olarak ayarlasam verim alabilir miyim?Yoksa vışlamalarla boğuşur muyum?
Aslında şu an süper çalışıyor devre.Ancak tizler gitti biraz gibi geliyor.

Ekli dosyalar

• trimmercap.jpg
    trimmercap.jpg
    47.4 KB · Görüntüleme: 5
İyi akşamlar hocam bugünün sorusu da ceramic trimmer capasitor :DBakmadığım yer kalmadı bütün kondansatörleri korona yemiş kaliteli ML kondansatör yok internette.

Aklıma gelen soruyu size soramadan edemedim.Bizim devredeki 33p için 9,8 -60pF ceramic trimmer capasitor taksam .Önceden 33p olarak ayarlasam verim alabilir miyim?Yoksa vışlamalarla boğuşur muyum?
Aslında şu an süper çalışıyor devre.Ancak tizler gitti biraz gibi geliyor.
Seramik kondansatörler çaresiz durumda kullanılabilir. Parazitlere açıktır. Yani onları artık kullanma.

Bu devrede 100pF a kadar bile kullansan tizler gitmez. 50K giriş empedansında 100p 22-30 kHz civarı band genişliğine sahip olur.
Senin kondansatör 47 değil de 470p olsaydı o zaman tizler ecik giderdi.
Esasen senin devrede tizler gitmemiştir. ROLL-OFF frekansın alt frekanslara genişlediği için daha yoğun bass alıyorsundur.
Bunu yani bass dengesini kurmak için iki şey yapılabilir.
1) Ton kontrol giriş potları 10K yapılır. Bu bass kazancını biraz azaltacaktır.
2) Daha önce anlatmış olduğum LM1875 üzerindeki Cx kondansatörü ilavesi ile tiz bölgeler kompanze edilebilir.
Bu uygulama çok bilimsel olduğu için tehlikelidir demiştim. Yanlış uygulama ile LM1875 leri yakabilirsin. Ancak bilimsel hareket edebilirsen son derece kaliteli tiz karakteristiğine sahip olabilirsin.
Bunu bizim @Kazasker51 test etmiş ve başarılı sonuç almış idi.

Ya da bir ihtimal daha var.
Sana göndermiş olduğum devrelerde LOUDNESS ünit devresi varsa bu devreyi kullanabilirsin.
Ancak bu devrenin kalibrasyonu baş belasıdır. Ancak ve ancak şöyle yap böyle yap diyerek seni yönlendirebilirim.

Bak nefis kondansatör.
https://www.ozdisan.com/pasif-komponentler/kondansatorler/multilayer-kondansatorler/RD15N330J1HH5B
Eğer resimdeki gibi ise fena değildir. Ancak biraz naziktirler.
Bunlar en iyileridir.
Fiyatına dikkat et. Neredeyse 1TL
https://www.ersinelektronik.com/56pF-50V-Stroflex-Kondansator,PR-10698.html

Son düzenleme:
Esasen senin devrede tizler gitmemiştir. ROLL-OFF frekansın alt frekanslara genişlediği için daha yoğun bass alıyorsundur.
1-Hocam yani benim burada dinlerken ne duyduğumu siz oradan duyup derdime çare oluyorsunuz ve teknik açıklamasını yapıyorsunuz.Bilgi donanımınıza hayran olmamak elde değil.
2-Tok kontrollerini 10K yapayım.Sonra sizin bulduğunuz şahane kondansatörlerden alıp 47p ları değiştireyim.
Sonra sizinde yönlendirmeleriniz ile Cx kondansatörlerini deneyebilir miyiz?Ama gene geleceğiz kondansatör bulma işine :D .Bu çok yıpratıyor insanı.

3-LOUDNESS projesi de çok güzel ama şimdilik bunları deneyelim olmazsa dediğinizi yaparım.

Yeni bir sorum bizim ton kontrolünde kullandığımız LM4562 yerine TLO82 veya NE5532 denedim ses LM4562 gibi güzel gelmiyor..Acaba bu devrede de LM4562 kullansam kalite artar mı?(Deneyemedim çünkü elimde yok.)Sizin düşünceniz ne olur?

O 47p leri değiştirme. Daha iyisini bulamazsın. Köteklerim haa.
Söylediğim gibi 33p ile 100p arasındaki frekans değişimini kulağınla kuyruğunla anlayamazsın.
Sadece uygun değerde ve iyi kalite kondansatör önemlidir. Uygun değeri de senin kaynak (sesini dinlediğin cihaz) ile kablolamana göre kafamdan hesaplıyorum. Genellikle de tutuyor.
Senin nasıl bir ses duyduğun tekniğin detaylarında gizli olduğu için en azından tahmin edebiliyorum.
Esasen sen de tahmin edebilirsin ama tecrübe kazanman lazım.

Cx için yüksek kalite kondansatör şarttır. 100nF ila 220nF arası sarı ML kullanabilirsin. Hangi değerin daha iyi olduğunu test edebilmelisin.
Aynı zamanda oradaki trimpot ile kazancını ayarlayabilmelisin.

Bu devrenin ses kalitesi ile ilgisi yoktur. Başta söylediğim gibi VOLTAGE FOLLOVER yani girişindeki voltaj ne ise aynen çıkışa iletiyor.
Ama giriş empedansın ton kontrole bağlı olduğu için buraya bağlanan teller sorun çıkartıyor. Bunu engellemek için ton kontrolün girişine takribi 2k lık bir direnç bağlamış gibi olduk. Çünkü bu tür opampların çıkışları genellikle 2kohm empedansa uygundur.
5562 nin kalitesi daha iyi ise daha iyi netice alabilirsin. Ancak sesin rengi değişmez. Yani tizler artmaz.
Ancak bilimin uğruna bulabildiğin her dual op-ampı test edebilirsin.

Tamam hocam ben söz dinlerim.47p ler kalsın. :)

Cx için yüksek kalite kondansatör şarttır. 100nF ila 220nF arası sarı ML kullanabilirsin. Hangi değerin daha iyi olduğunu test edebilmelisin.
Aynı zamanda oradaki trimpot ile kazancını ayarlayabilmelisin
Peki LM1875 leri yakma hangi durumda gerçekleşiyor?Biraz ipucu alsam?Yani 100nf taktım yandı .Aaa yandı mı diyeceğiz.Bizim ölçümümüz ne olacak?Sadece duyum olmasa gerek.Herkes farklı duyar?Bunun ölçüm değeri olacak mı?

5562 nin kalitesi daha iyi ise daha iyi netice alabilirsin. Ancak sesin rengi değişmez. Yani tizler artmaz.
Ancak bilimin uğruna bulabildiğin her dual op-ampı test edebilirsin.
Tizler için daha iyi olsun demek istememiştim .Malzeme kalitesine bağlı olarak elde edilen sinyal kalitesi diye düşünmüştüm.

1) LM1875lerin tiz kazancını kondansatörle artırıyorsun.
Bu kazanç aşırı olursa LM osilasyona girer ve senin duyamadığın seslerden dolayı yanar.
Yanma olayı sadece kondansatörün değeri ile ilgili değildir. Oradaki trimpot ve devrede bulunan osilasyonlarla ilgilidir.
Trimpotu ne kadar açarsan kazanç o denli yükselir. LM in temel kazancı 20 ise kondansatörle beraber bu kazanç 40 lara ve hatta daha fazla yükselebilir. Bunu önlemek için devrede bir direnç te vardı. Bu direncin değeri de önemlidir. Minumum 100 ohm civarı idi sanırım.
Tiz kazancını aynı zamanda ton kontrol de artırır. Dolayısı ile tizlerdeki kazanç çok aşırı yükselebilir.
İşte bunun için iyi bir ölçüm tekniği ve ciddi ölçü aletlerine ihtiyaç vardır.
Ancak riski göze alan arkadaşlar yapabilirler.
2) Sinyal kalitesi voltage follover ile ilgili değildir. Bu devre teoride bir trafodur.
Giriş ve çıkış gerilimi eşit ama giriş empedansı yüksek çıkış empedansı düşüktür.
Sinyal kalitesini belirleyen ekipmanlar ton kontrol devresi elemanlarının kalitesi değerlerinin uygunluğu ve aynı zamanda LM1875 in elemanlarının kalitesidir.
Daha kalite sinyal için tasarımın çok ince detaylarla incelenmesi gereklidir ki ölçüm aletleri olmadan kabaca sağlayabilmek mümkün değildir. Çünkü artık high-end denilen sistemlere giriş yapmış oluruz.
Burada bir konuya değinelim.
Sendeki LM1875 li amplinin kalitesi ve maliyeti bellidir.
Diyelim ki 500TL ila 1000TL arası maliyeti var.

Aynı devreyi Hi-end sınıfına sokabilmek için...
Tüm entegreler dirençler kondansatörler dahil olmak üzere üst sınıf kaliteli malzemeler.
Bu maliyeti en az 2 katı artırır.
Kutulama ve tasarım prosedürleri artı ölçüm masrafları (burada ölçüm masrafları malzeme toleransı uygun değilse at yenisini al demektir) ki 50 tane malzemeden belki birer tane çıkartabilirsin artı 2 katı daha masraf demektir.
Haliyle kutumuzun da ciddi olarak tekniğine uygun olması gerekiyor o halde kutumuz için de 500 ila 1000TL arasında masraf gerekir.

İşte bunun için iyi bir ölçüm tekniği ve ciddi ölçü aletlerine ihtiyaç vardır

Bu durumda aklıma Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmayalım atasözü geldi.Ciddi ölçü aletlerim yok .Teknik olarak donanımım yok .Dinlerken hep sizi hatırlayacağım güzel bir anfim oldu.Dediğiniz gibi ton devresindeki trimpotları değiştirmek gibi küçük dokunuşlarla biraz daha güzellikleri yakalamak benim için yeterli olacak diye düşünüyorum.

Yukarıdaki bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim hocam.Takıldığım konularda sizi rahatsız etmiyorsam sorularımı yine sormak isterim. :)

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri