LM1875 devresinde beklenmedik vınlama sesi

Yanlız şunu unutma.
Bazı testler yapılamadan sonuç iyi olmayabilir.
Biz sadece en az masrafla olursa diyerek bu devreyi yapıyoruz.
Olmasa bile araştırıp bilgilenmek daima kazançtır.
Eğer fazla masraflı olmasaydı sana benim ampli tasarımımı da komple yaptırabilirdim. Ama sadece malzemeler değil, ölçüm test ve kutulama bile çok masraflı oluyor.
Bu sebeple en ideal yolu bulmaya çalışıyoruz.
Sana vermiş olduğum devrelerin içerisinde DSL, loudness ünit ve input board devreleri de olması lazımdı.
İlerde daha üst seviye tasarım yapmak istersen bu devreleri kullanabilirsin.
Yamyam Hocam merhaba ,dediğiniz gibi yaptığımız çalışmalardan güzel kazanımlar elde edebiliyorsak ne mutlu bize.Sonuçta olur veya olmaz önemli değil.Sunmuş olduğunuz teklifler için de ayrıca teşekkür ederim.

Hocam ben size elimdeki kondansatörlerin resimlerini yolluyorum.4.7uf yerine 2.2uf kullanabilirsin demiştiniz hangisini kullanayım?Ayrıca direnç konusu vishay türünde demişsiniz internet satışlarında göremedim.Bulmak zor olacak heralde.Bende olanın resmini yolladım.Düşük toleranslı diye almıştım.

33p olan önemli heralde elimde 22p ve 47p var bunlar gibi mi olacak ner tür alayım?

PCB de de biraz malzeme aralarını ölçerek açtım.Çok sıkışıktı. Bağlantıları kontrol edebilirseniz sorun yoksa basayım.Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• P_20201125_140503_1.jpg
    P_20201125_140503_1.jpg
    665.8 KB · Görüntüleme: 18
  • P_20201125_140518_1.jpg
    P_20201125_140518_1.jpg
    930.9 KB · Görüntüleme: 18
  • stateinput.jpg
    stateinput.jpg
    181.8 KB · Görüntüleme: 15
İlk resimdeki siemens açık mavi kondansatör giriş ve çıkışlarda kullanılabilir.
Koyu mavi olan HANTAL kondansatör 5532 nin beslemesine bağlanmak için çok uygundur. Yeri hazır. 100n yu kullanma.
Diğer resimdeki kırmızı köşeli kondansatör ML (Multi LAyer) olup değeri 47pF ise harika olur. Değeri fazla ise ses boğulur.
VISHAY direnç bulabilmek zordur. Onun yerine 51K metal film dirençlerden 40-50 tane alıp her birisini ölçerek eşleştirebilirsin.
Değeriğn illa 51K olması önemli değil önemli olan tüm dirençlerin eşit olmasıdır.
Yani birisi 50K diğeri 52K olursa olmaz.
PCB de küçücük bir hata vardı onu düzelttim.
stateinput.png

Çok önemli olmasa da tekniğin gereğine göre mümkün mertebe kısa yol kullanılmalıdır.
Bu sebeple sana küçük bir KÖTEK :D
Sonradan aklıma geldi.
Senin amplin için kondansatörleri öne koymana gerek yok. Ben girişteki 2.2uF ları şekildeki gibi yaptım. Daha iyi olacaktır.
Hatta bu bağlantıda op-amp diffrensiyal farkı olmazsa çıkışta kullanılan kondansatörleri iptal edebilirsin bile.
Diffrensiyal fark hassas voltmetrelerle ölçüldüğü için olur mu olmaz mı diyemiyorum. Kondansatörleri gerekirse kısa devre eder duruma bakabilirsin.

Son düzenleme:
İlk resimdeki siemens açık mavi kondansatör giriş ve çıkışlarda kullanılabilir.
Koyu mavi olan HANTAL kondansatör 5532 nin beslemesine bağlanmak için çok uygundur. Yeri hazır. 100n yu kullanma.
Diğer resimdeki kırmızı köşeli kondansatör ML (Multi LAyer) olup değeri 47pF ise harika olur. Değeri fazla ise ses boğulur.
VISHAY direnç bulabilmek zordur. Onun yerine 51K metal film dirençlerden 40-50 tane alıp her birisini ölçerek eşleştirebilirsin.
Değeriğn illa 51K olması önemli değil önemli olan tüm dirençlerin eşit olmasıdır.
Yani birisi 50K diğeri 52K olursa olmaz.
PCB de küçücük bir hata vardı onu düzelttim.
Ekli dosyayı görüntüle 68912

Çok önemli olmasa da tekniğin gereğine göre mümkün mertebe kısa yol kullanılmalıdır.
Bu sebeple sana küçük bir KÖTEK :D
Sonradan aklıma geldi.
Senin amplin için kondansatörleri öne koymana gerek yok. Ben girişteki 2.2uF ları şekildeki gibi yaptım. Daha iyi olacaktır.
Hatta bu bağlantıda op-amp diffrensiyal farkı olmazsa çıkışta kullanılan kondansatörleri iptal edebilirsin bile.
Diffrensiyal fark hassas voltmetrelerle ölçüldüğü için olur mu olmaz mı diyemiyorum. Kondansatörleri gerekirse kısa devre eder duruma bakabilirsin.
[/QUOTE

Multilayer kondansatörlere tekrar baktım 47pF diğer kondasatörler de elimde mevcut.Kondansatörlerde sorun yok o zaman.Dirençleri de halledersem devreyi kurarım.

Ben anladım bu işler kötek yiye yiye öğrenilecek:D inşallah:rolleyes:

PCB de yaptığınız değişikliklerle devre yakışıklı bir adam oldu teşekkürler hocam.:)

Senin için sitede sık sık karşıma çıkan VISHAY dirençlerden aradım ama bulamadım.
Yerine hoş bi hatun koymuşlar...
REK.png

Ne yapayım ben bu hatunu bana kaliteli direnç lazımdı :D

Yamyam Hocam ben bugün dirençlerin siparişini internetten verdim.Onların gelmesini bekleyeceğiz artık.Ben devrenin üzerine bir saç yapabilirim.Daha iyi olur derseniz?Ama gerekmez derseniz yapmam.Eğer saç yapacaksam outputları acık sağa kaydırmam gerekecek galiba.Sorayım da sonra kötek gelmesin:DDevrenin en son sizin düzeltmeleriniz sonucundaki hali ekte.Saç için outputları kondansatörden uzaklaştırmam lazım.

Ekli dosyalar

• lnstateinput.jpg
    lnstateinput.jpg
    135.5 KB · Görüntüleme: 7
Yamyam Hocam ben bugün dirençlerin siparişini internetten verdim.Onların gelmesini bekleyeceğiz artık.Ben devrenin üzerine bir saç yapabilirim.Daha iyi olur derseniz?Ama gerekmez derseniz yapmam.Eğer saç yapacaksam outputları acık sağa kaydırmam gerekecek galiba.Sorayım da sonra kötek gelmesin:DDevrenin en son sizin düzeltmeleriniz sonucundaki hali ekte.Saç için outputları kondansatörden uzaklaştırmam lazım.
Sac basit gibi görülse de son derece gereklidir.
Teknikte adı SHIELD'tir Türkçesi KALKAN ya da EKRAN
Yapabilirsen daha iyi olur. Giriş ve çıkışları dert etme U şeklinde bir sac yapabilirsen iki kenarından kabloları halledebilirsin.
Ama shield yapamazsan da sorun olmaz. Çünkü senin devre Hi-End sınıfında değil. Sonuçta sac sana birkaç dbU luk bir avantaj sağlayabilir ki kulak ile algılayamazsın. Ancak çok pahalı ölçü aletleri ile ölçebilirsin.
Devredeki kondansatörler de çok önemlidir.
Kalite unsurundan ödün verilemez. Önermiş olduğum kondansatörler gayet idealdir.

Mr.Yamyam hocam iyi akşamlar sipariş ettiğim dirençler geldi.Biraz çok ama her eve lazım :D Ayrıca PCB baskı kağıdı aldım ilk defa bu kağıtla deneyeceğim.Diğer baskılara göre daha temiz olacağını düşünüyorum.
İşi kurallarına göre yapmak için SHIELD yapmaya karar verdim.SHIELD devre üzerine gelecek kutu şeklinde kapanacak.Sadece besleme girişinin üzerini kesip çıkaracağım konnektörü oradan takacağım.Diğer giriş çıkışlar SHIELD in dışında kalacak.

Hocam yukarıda bahsettiğiniz op-amp diffrensiyal farkı nedir ve ölçümü nasıl yapılır kısaca bahsedebilir misiniz?İnternette baktım çok karışık anlatıyorlar.

Ekli dosyalar

• dirençler.jpg
    dirençler.jpg
    679.1 KB · Görüntüleme: 17
  • lnstateinput.jpg
    lnstateinput.jpg
    94.3 KB · Görüntüleme: 15
Shieldi öyle yapma.
İnek girişinin yanındaki deliğe M3 metal yükseltme aparatı tak.
Bu aparatın üstüne de metal şaseyi vidala. Şipirdek olur.
Diffrensiyal fark op-ampın eviren girişi ile evirmeyen girişi arasındaki voltaj farkının yükseltilmesi ile çıkışta oluşan gerilim farkıdır.
İdeal bir op ampta çıkış gerilimi sıfır volt olmalıdır. Ancak opamplar ideal olmadıkları için az da olsa gerilim olabilmektedir.
Bu gerilimler fabrikasyon olarak her opampın karakteristiğinde yazmaktadır.
Ancak devreye bağlanan ekipmanların toleranslarından dolayı da çıkışta bu fark olmaktadır. Sadece tek bir direnç bile op-ampın çıkış gerilimini boşta yükseltebilmektedir.
Bu gerilimler ideal şartlarda birkaç mikrovolt tan birkaç mili volta kadar olabilmektedir.
Bu denli düşük AC ve DC gerilimler özel cihazlar ile ölçülebilmektedir.
Senin devrenin aynısını ben yapmış -86dbV AC olarak ölçmüştüm.
Sanırım sen de yaklaşık bir değer elde edebilirsin.

M3 metal yükseltme aparat fikri süper hocam.:)
Ayrıca diffrensiyel farkını benim gibi amatör birinin anlayabileceği şekilde anlattığınız için teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri