LM1875 devresinde beklenmedik vınlama sesi

Tamamdır.
Al sana devre elemanlarının değerleri.
Ekli dosyayı görüntüle 68876
Giriş ve çıkış kondansatörleri 4.7uf ama sendeki 2.2uF ları kullanabilirsin.
Benim kondansatörler özel olduğu için yeri ecik dardır.
Gerekirse PCB yi çizerken yer ayarlayabilirsin.
Günaydın hocam,elinize sağlık teşekkür ederim.Ben çizerken sadece L/N input state kısmını çiziyorum o zaman .

Bağlantıları yapabilecekmisin?
O devrede 3 tane ground hattı var 1 incisi iptal desek iki tane ground hattı. halledebilecekmisin?

Bağlantıları yapabilecekmisin?
O devrede 3 tane ground hattı var 1 incisi iptal desek iki tane ground hattı. halledebilecekmisin?
Üzerinde çalışmakda fayda var dedim.Bir çalışma yaptım.Şimdi siz bana yanlışlarımı söylerseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• LNSTATEINPUT.jpg
    LNSTATEINPUT.jpg
    95 KB · Görüntüleme: 12
Girişteki dirençleri ne yaptın :mad:
Olmamış.
Girişteki 51K ve 2.2k dirençleri koymalısın.
Yoksa o devre gürültü üretir.

Girişteki dirençleri ne yaptın :mad:
Olmamış.
Girişteki 51K ve 2.2k dirençleri koymalısın.
Yoksa o devre gürültü üretir.
:eek::eek::eek:malzemeden çalmak böyle bir şey olsa gerek:DHocam size zahmet bir de bunu masaya yatırın bakalım ne çıkacak?

Ekli dosyalar

• LN stateınput.jpg
    LN stateınput.jpg
    139.6 KB · Görüntüleme: 10
Şöyle yapmalısın.
LN inek.png

Pire state ground padi çok önemlidir.
Şaseye çok sıkı vidalanmalı ve temas direnci olmamalıdır.
Bu devreyi monte ettiğin yer SLIENT GROUND olacağı için beslemeden gelen sıfır (şase) ucu buraya temas edemez. Doğrudan kalın bir iletken ile sistem sıfır noktasına bağlanmalıdır.
Bu tür uygulamalarda kulaklık kablosu besleme kablosu olarak kullanılabilir.
Kulaklık kablosunun şase örgüleri amaca uygundur.

Şöyle yapmalısın.
Ekli dosyayı görüntüle 68880
Pire state ground padi çok önemlidir.
Şaseye çok sıkı vidalanmalı ve temas direnci olmamalıdır.
Bu devreyi monte ettiğin yer SLIENT GROUND olacağı için beslemeden gelen sıfır (şase) ucu buraya temas edemez. Doğrudan kalın bir iletken ile sistem sıfır noktasına bağlanmalıdır.
Bu tür uygulamalarda kulaklık kablosu besleme kablosu olarak kullanılabilir.
Kulaklık kablosunun şase örgüleri amaca uygundur.
Hocam dediğiniz gibi düzelttim.Bu devrenin yarısı yani 5532nin kondansatörleri ve outputun sasesi beslemeden gelen şase kablosuna bağlanacak.Devrenin diğer yarısı pre st padi ile şaseye bağlanmış olacak doğru mu anlamışım?

Evet.
5532 nin besleme şasesi ve çıkış bağlantısındaki şaseler diğer şaseye bulaşmayacak. Bağımsız olarak sistem sıfır noktasına bağlanacak.
Çıkışların altındaki şase pedi hiçbir yere temas etmeyecek.
Bu devredeki malzeme kalitesi son derece önemlidir. Ton kontrolde kullanmış olduğun kondansatörler bu devrede kullanılmaz. Sadece 5532 nin beslemelerindeki 100nF lar o tipten olabilir. Bu kondansatörler yerine 2.2uF HANTAL kondansatör daha iyi olur.
Girişteki 33pf lar mümkünse stroflex türünden olmalıdır. Dirençler yüksek hassasiyetli VISHAY türünden seçilmelidir. Yerine takmadan önce ve takıldıktan sonra hassas olarak ölçülmelidir.
Devre kartının montajı besleme devresi ila loudness ünit arasında yapılmalıdır.
LN input devresinin girişindeki kablo şaseleri komütatörün bulunduğu yerden yapılmalıdır.

Evet.
5532 nin besleme şasesi ve çıkış bağlantısındaki şaseler diğer şaseye bulaşmayacak. Bağımsız olarak sistem sıfır noktasına bağlanacak.
Çıkışların altındaki şase pedi hiçbir yere temas etmeyecek.
Bu devredeki malzeme kalitesi son derece önemlidir. Ton kontrolde kullanmış olduğun kondansatörler bu devrede kullanılmaz. Sadece 5532 nin beslemelerindeki 100nF lar o tipten olabilir. Bu kondansatörler yerine 2.2uF HANTAL kondansatör daha iyi olur.
Girişteki 33pf lar mümkünse stroflex türünden olmalıdır. Dirençler yüksek hassasiyetli VISHAY türünden seçilmelidir. Yerine takmadan önce ve takıldıktan sonra hassas olarak ölçülmelidir.
Devre kartının montajı besleme devresi ila loudness ünit arasında yapılmalıdır.
LN input devresinin girişindeki kablo şaseleri komütatörün bulunduğu yerden yapılmalıdır.
Yamyam hocam sağ olun ben bu dedikleriniz çerçevesinde malzemelere ulaşayım çizimi basmadan önce size kontrol etmeniz için tekrar göstermek isterim.Sizin onayınızı alınca kartı basar ve malzemelerin uygunluğu için sizin olurunuzu alırım.

Sayın hocam uzun zamandır göstermiş olduğunuz sabır ve yardımlar için çok teşekkür ederim.Her sıkıntımda ulaştınız ve derin bilgilerinizi esirgemeden benimle paylaşıp bana öğretmenlik yaptınız ve yapıyorsunuz da.Bugün öğretmenler günü sizi de benim öğretmenim olarak görüyor ve öğretmenler gününüzü kutluyorum.Saygılar ,sevgiler.

Yanlız şunu unutma.
Bazı testler yapılamadan sonuç iyi olmayabilir.
Biz sadece en az masrafla olursa diyerek bu devreyi yapıyoruz.
Olmasa bile araştırıp bilgilenmek daima kazançtır.
Eğer fazla masraflı olmasaydı sana benim ampli tasarımımı da komple yaptırabilirdim. Ama sadece malzemeler değil, ölçüm test ve kutulama bile çok masraflı oluyor.
Bu sebeple en ideal yolu bulmaya çalışıyoruz.
Sana vermiş olduğum devrelerin içerisinde DSL, loudness ünit ve input board devreleri de olması lazımdı.
İlerde daha üst seviye tasarım yapmak istersen bu devreleri kullanabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,613
Son üye
Liderpano

Yeni konular

Geri