LM1875 devresinde beklenmedik vınlama sesi

Başka ent deneseniz olmaz mı? Eskidirler UAA170 veya 180, bunlar daha yeni sanırım KA2281 veya LB1403.
Seçiminizi 3914 - 16 dan yana kullanın veya ...

Son düzenleme:
Başka ent deneseniz olmaz mı? Eskidirler UAA170 veya 180, bunlar daha yeni sanırım KA2281 veya LB1403.
Seçiminizi 3914 - 16 dan yana kullanın veya ...
LM 3915 entegresi logoritmik 3dB adımlarla 30dB aralığında müziğin kayıt seviyesini görme imkanı sunuyor.Biz Yamyam hocanın tasarımı ile müziğe göre hoplayan ışıklar değil gerçek ölçüm yapan bir devre yapmış olduk. Her bir devre elemanını ölçe ölçe ve titiz bir çalışma ile güzel sonuç elde ettik.Bar modunda ve dot modunda çok güzel çalışıyor.Yaptığımız LM1875 anfi tasarımı ile çok uyumlu Mr.Yamyam hoca tasarımlarını çok güzel yapmış.Bütün devreler birbirleri ile çok uyumlu özellikle (grounding) şaseleme tekniği bütün humlama vınlama sorunlarını ortadan kaldırıyor.Ben daha önce yapmış olduğum anfide bu tekniği bilmediğim için çok sıkıntılar yaşamıştım.Hala vınlar :D

Sizin önerileriniz için ayrıca teşekkür ederim.LM3916 vardı elimde onlarla da sonuç alamadım.Artık kesin orjinal malzeme bulursam alıp deneyeceğim.Yoksa piyasadaki bu kalitesiz ürünlere para vermek istemiyorum.

Ne yazık ki sahte ürünlerden dolayı ben de çok sıkıntılar yaşadım.
Farklı entegreler de önerebilirdim ama onların da gerçeği var mı yok mu bilemiyorum. Örneğin LB 1407 1980 li yılların sonunda üretimleri tamamen durmuştur. Çünkü üretici firma SANYO idi.
LM serisi etegreler tasarım olarak son derece ideal entegrelerdir. 20 yılı aşkın süredir bu entegrelerle uğraştığım için arkadaşlarıma öneriyorum. Çünkü herhangi bir ölçüm hatasına veya benzer kalibrasyonlara karşı tecrbüem var.
Ancak şimdiye kadar karşılaşmadığım bu gibi aksaklıklara karşı ne yazık ki tecrübeli değilim.
Videoyu seyredince aklıma bazı şeyler geldi.
1 Bu üründen temin edilip entegreleri kullanılabilir.
2 Şöyle bir test yapılabilir.
VU metre dot veya bar modunda iken ampli girişinde hiç sinyal verilmez.
Örneğin CD player bağlı iken ve CD çalışmazken vu metre izlenir.
Bar modunda ilk led yanmıyorsa ama dot modunda yanıyorsa kesinlikle entegre bozuktur.
Her iki modda da girişte sinyal yokken ilk led yanıyorsa ya devrede hata vardır ya da entegre bozuktur.
https://www.ebay.com/itm/LM3915-Pre...-Peak-Detector-Dot-Bar-Input-SW-/173929430104
Buradaki entegre kaliteli gibi görünüyo.

Son düzenleme:
Ben de bu tür VU metre devrelerini izledim ve Aliexpress'de olanların devrelerini incelediğimde hep bar modunda çalışmak üzere kurulmuş.Mesela bu videoda da devre çiziminde 9.pin ile 3. pin bakır yol ile bağlanmış(Resim 1).Yani DOT modu şansı yok.Acaba bunlar kendi ürettikleri entegrelere güvenmiyorlar mı?Yoksa oraya bir buton koymak hiç de zor değil diye düşünüyorum. Çok şüpheci oldum galiba:D

Aliexpresde satıştaki bir başka Vu metre PCB örneği daha 9.pin yine 3:pine bağlı yani BAR modu.(Resim 3)

ebay.de şu entegreleri gördüm.Onlara yaşadığım durumu ve resimleri gönderdim.Kendi entegrelerinde bu sorunu yaşar mıyım diye sordum bakalım ne cevap gelecek?

https://www.ebay.de/itm/1PC-LM3915N-LM3915-LED-Bar-Dot-Display-Driver-NEW-A149/332294087004

https://www.ebay.de/itm/LM3915N-1-L...nts/360181466410?_trksid=p2485497.m4902.l9144

Bu konu ile ilgili dökümanları incelerken.Bir şema gördüm. Bu şemada DC+ besleme geriliminin dışında LED beslemesi için RDC demiş .Bu RDC nin açılımı ne diye araştırdım ama bulamadım .Belki çok basit bir şeydir .Çok merak ettim.Acaba RDC ne demek?(Resim 2)

Ekli dosyalar

• LM1875 PCB.jpg
    LM1875 PCB.jpg
    239.7 KB · Görüntüleme: 7
  • p60-f1.gif
    p60-f1.gif
    7.8 KB · Görüntüleme: 12
  • LM3915-vu-meter-pcb-layout.jpg
    LM3915-vu-meter-pcb-layout.jpg
    59 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
@sasen tekrar merhaba, RCD klasik bildiğimiz direnç-kond-diyot üçlüsü birleşimine ait kısaltma yani trafodan doğrultulup direk alınan doğrultulmuş besleme. Bu düşüncemi teyit etmek amaçlı o siteye eriştim ve inceledim, daha önceen de bildiğim sitedir. Sanırım site üzerinden değil de d,rek şema olarak resimlerden ulaştınız zira şemalarda açıkça gösterilmiş, ayrıca RCD notu olarak bu şekilde geçiyor şemaların altında;

Note: The total supply voltage must be greater than the reference voltage, but the circuit will work perfectly with supply voltage down to 5V for a reference voltage of 4V or less. If a low voltage supply is used, RDC and DC+ may simply be joined together. The use of raw DC is only a requirement with supply voltages above around 12V to keep the dissipation of the LM3915 within ratings.

Battery operation is possible, but be warned that a 9V battery won't last very long. Using the circuit in 'dot' more will prolong battery life because of lower average current.

https://sound-au.com/project60.htm

@by lent merhaba .Ben de o site üzerinden incelemiştim aslında ama ,RDC kısaltmasının anlamını bilmediğim için işin içinden çıkamamışdım.Şimdi bu bakış açısıyla sitedeki açıklamaları inceleyince her şey yerli yerine oturdu.Teşekkür ederim.

ebay.de şu entegreleri gördüm.Onlara yaşadığım durumu ve resimleri gönderdim.Kendi entegrelerinde bu sorunu yaşar mıyım diye sordum bakalım ne cevap gelecek?

https://www.ebay.de/itm/1PC-LM3915N-LM3915-LED-Bar-Dot-Display-Driver-NEW-A149/332294087004
Kaliteli gibi görünüyorlar.
Ben de çalışan entegreleri 3 ya da 4 $ gibi almıştım zaten.
Firma 90 gün garanti vermiş.
Diğer ürünlere bakarsak 0.5$ ile 1$ gibi fiyatlarla satılıyor.
Hani derler ya bir hikmeti vardır :D

Maalesef kimi satıcılar Türkiye'ye kargolamıyor,ayrıca ödemeyi paypal üzerinden kabul ediyorlar..Paypal Türkiye'ye uzun süredir kapalı olduğu için ebay.com dan alışveriş mümkün değil.Bir çoğuna mesaj attım.Hep aynı cevapları aldım.Hatta bazıları indirim yaptı.Fakat ödemeyi paypal üzerinden yapamayınca kredi kartını kabul etmediler.

Araştırmalara devam acelemiz yok :)

Bak arkadaşımı buldum.
Kendisi ile 40 yılı aşkın süredir tanışırım.
Genellikle askeri tip ürünler satmaktadır.
En son 10 adet LM3915 lerimi bu arkadaştan almıştım.
https://www.alkanteknoloji.com/urunlerimiz_46_0_0_238/komponent-listesi-15
Firma sahibinin adı Mustafa. Kendisi konuşamaz. Ancak çok dürüsttür.
İletişim kurabilirsen ve gönderebilirse bir dene bence.

Bak arkadaşımı buldum.
Kendisi ile 40 yılı aşkın süredir tanışırım.
Genellikle askeri tip ürünler satmaktadır.
En son 10 adet LM3915 lerimi bu arkadaştan almıştım.
https://www.alkanteknoloji.com/urunlerimiz_46_0_0_238/komponent-listesi-15
Firma sahibinin adı Mustafa. Kendisi konuşamaz. Ancak çok dürüsttür.
İletişim kurabilirsen ve gönderebilirse bir dene bence.

Hocam çok teşekkürler,kendisine ulaşmaya çalışacağım.Sizin güvendiğiniz arkadaşınızla görüşmek çok iyi olacak.Bir şekilde derdimi anlatırım.Yeter ki elinde entegre olsun.
Bugün almış olduğum 2 adet entegreyi iade ettim. İade aldılar.

Hocam size bir şey danışmak istiyorum.FM radyo yapmak akıllıca bir şey midir?Kaliteli bir radyo için ekipman olarak ne gerekir?Kaliteli kompenant sıkıntısını anfi çalışmalarımızda oldukça yaşadık.Radyoda daha mı çok yaşarım?Yoksa hiç bu işe girmeyeyim mi dersiniz?Beni bu konuda aydınlatırsanız memnun olurum.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri