LM1875 devresinde beklenmedik vınlama sesi

1. led etrafında sadece kısa devre değil, 20K direnç bile olsa led yanabilir. Bu sebeple pasta çörek önemlidir.
Entegrelerini inceledim. Görüldüğü kadarıyla sahte ürünlerden.
Biraz araştırdım. Ama gördüğüm tüm sitelerdeki ürünler kötü.
Sadece 2 ürün kayda değer gibi görülüyor.
https://www.direnc.net/lm3915-dotba...MI5LyOvLzG7QIVC2gYCh0UrAqZEAAYASAAEgKycvD_BwE
Direnç ne garantili verebiliyorsa alınabilir.

https://turkish.alibaba.com/product...m=a2700.8699010.normalList.104.76184f76DTtho3
Bu sitedeki ürünler resimlerdeki gibi ise nispeten kaliteli olup inferno ürünüdür.
Ancak fiyatı konusunda şüpheler var.
Eğer LM3915 temin edemezsen LM3916 da araştırabilirsin.
LM3916 doğrudan VU displaydir ve senin devrede direk çalışır.
Belki çalışabilen ürünler vardır.
https://www.kartalotomasyon.com.tr/urun/lm3916-entegre

NOT:
Devre grounding hatalı ise az ihtimal sebep olabilir.
Bu sebeple şu testi yap.
VLED beslemesini iptal edip, +15V u doğrudan ledlere ver.
Yani harici 12V u iptal edip soketin altındaki jumper'ı tak.
Biliyorsun bu entegrelerden ben de çok çektim.
Çalışabilen bir entegre bulabilmek gerçekten zor.

Son düzenleme:
Önce 15v ile bir denerim. Jupperı takınca + 12V bacağındaki 2.2uF tantalı sökeceğim değil mi?

Bende LM3916 vardı onları da denedim aynı problem LM3916 da da var.

Alibaba'dakiler güzel ama gerçekten o ürün gelir mi?Ona da yazıp sormam lazım.Çünkü iade etmek de sorun.Para çöpe gidiyor.

Direnç .net ile pazartesi görüşürüm garanti veriyorsa alıp denerim.Vermez ise bu şekilde kullanacağım artık.Yapacak bir şey kalmadı.Sizi de uğraştırdım teşekkür ederim hocam.

Sonucu size bildiririm.

Bu arada Gökhan' a videoyu yolladım.Bayıldı, sesler de çok temiz ,güle güle kullan dedi sağ olsun.Kutulama da çok hoşuna gitti.Kendi formunda LM1875 anfi çalışması altında paylaşmak istedi .Memnuniyetle dedim. Sizden selam söyledim.Bugün forumda paylaşmış ordan size de seslenmiş. :D

Tantalı sökmesen de olur. 12V u iptal edip jumperı tak yeter.

Çin işi LM3916 ise o da aynı olabilir.
Ben Özgüre PPM yaparken 20 taneyi doğrudan çöpe atmıştık.
Daha sonra konya sokaktan 20 tane farklı ürün test etmiş ancak tek bir yerde çalışanından bulmuştum.
Yanlış hatırlamıyorsam tanesi 4 dolar civarı idi.
Ne yazık ki senin de fazlaca entegre alıp denemekten başka şansın yok.
Benden selam söylemeyecektin SALAM söylesen daha iyi idi. En azından yer karnını doyururdu :D

Jumperı takıp 15v ile de denedim.Sonuç yine aynı.ilk led hep yanıyor.Kesin entegre başka neden yok.

Ben 12v a dönüyorum hocam.

Ucuzda değiller al at,al at yapınca anfi parasına denk gelecek :D
Direnç net garanti verirse bir de onu denerim.
Olmadı bunu böyle kullanırım artık.Değişik bir havası var:DZamanla alışıyor insan

Bence de kesin entegre patates.
Artık bundan sonra karar sana kalmış.
Son bir test daha yap ne olacak.
Değiştirdiğin 2.2K yı 10K yap bi dene.

Tamam yarın onu deneyeceğim.Ben denemekten yılmam.Zaten deneyerek bir çok tecrübe kazanıyor insan.
İşin tuhafı LM3915 ile vumetre ile yabancı forumlarda da araştırıyorum hiç bir kimse yazmaz mı dot modunda sorun yaşadığını.Devremize bakıyorum.Çok basit 3.ve 9. pini birleştirince bar birleştirmezsek DOT modunda sorunsuz çalışması lazım.Artı bir şey gerekmiyor ki.Yani DOT modunda 1. ledin sürekli yanmasını hiç akıl almıyor. Ben bugüne kadar 9 tane LM3915 denedim hepsi böyle .Bir çözümünü bulacağız artık.

Son düzenleme:
Zaten bu entegrelerin yüzünden benim de bir sürü projem güme gitti.
Diğer forumda Yusuf usta bin tane kadarı çöpe atmıştı sanırım.

10k direnç ile de sonuç aynı tek çözüm orjinal entegre olacak.O da bulursak tabi.

Ekli dosyalar

• P_20201212_120620.jpg
    P_20201212_120620.jpg
    239.2 KB · Görüntüleme: 10
Evet referansı neredeyse 5V a çektik ama düzelme yok.
Demekki entegre sahte.
Bu haliyle önceki entegreleri de test edebilirsin.
Hatta elindeki tüm LM3915 ve 16 ları 10k ile testten geçir. Davranışlarına bak.
Esas klasik müzik dinlerken müziğin nüansının pianissimo (çok hafif ses) olduğu ölçülerde anfiden müzik dışında başka ses duyulmaması harikulade bir duygu.
(Bu cümleyi kaçırmışım)
Herşeyi bir kenara bırakalım. Bu projede benim de emeklerim varsa karşılığı bu cümlededir.
Teşekkür ederim gardaşım.

Son düzenleme:
Mr.Yamyam hocam iyi akşamlar.Bu projedeki emekleriz çok büyük sağ olun var olun.🙏🙏🙏

Entegreleri breadboard üzerine kurduğum en basit devre hali ile bile denedim. Hepsi çöp.

Direnç firması ile yazıştım.Entegre için gayet dürüstçe bir cevap verdiler.Yazının sonunda da denemek isterseniz deneyin iade alırız dediler.Başka bir firma ile yazıştım.Onlar ellerindeki entegrenin orjinal olduğunu ve şimdiye kadar hiç şikayet gelmediğini sorun yaşarsam iade alacaklarını söylediler.(Bu "hiç şikayet gelmedi" lafını çok duymuşumdur pek referans olacak bir cümle değildir aslında :D) Gerçi ben entegrenin resmini görmek istedim yollamadılar. Bunun üzerine yine de güvendim aldım. Zaten orjinal olmayacağını biliyorumdum ama hiç değilse sağlıklı çalışan bir üründür diye düşündüm.Tabi yanılmışım.Sonuç aynı.:mad:
Kendilerine iade edeceğim.Ürünleri sizinle de paylaşıyorum.

Belki bir gün bir yerde orjinaline rastlarım .Belli mi olur hayat bu:D

Ekli dosyalar

• Dot modu.jpg
    Dot modu.jpg
    384.6 KB · Görüntüleme: 9
  • Lm3915 entegre.jpg
    Lm3915 entegre.jpg
    261.4 KB · Görüntüleme: 9

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar