LM1875 devresinde beklenmedik vınlama sesi

Teşekkürler hocam.Bence @by lent de görsün ve hemen başlasın yapmaya derim.Sizinle çalışmak çok keyifli.Ben videoda bas ve tizler duyulması açısından bazı parçaları çaldım.Esas klasik müzik dinlerken müziğin nüansının pianissimo (çok hafif ses) olduğu ölçülerde anfiden müzik dışında başka ses duyulmaması harikulade bir duygu.

Ayrıca şunu da belirmek isterim binlerce lira verip en üst düzey bir anfi alıp müzik dinleyebilirsiniz.Ama kendi emeğiniz sonucu yapmış olduğunuz bir anfide müzik dinlemek çok daha keyifli oluyor.

Sizin emeğinize sağlık derken kendiniz anfi yapar gibi uğraştınız ve köteklediniz :D Sağ olun.

VU metredeki sorun bar modunda yok.Gayet güzel müziğin desibelini okuyabiliyorum

LM3915 in datasheet inde ;
"Notes: Capacitor C1 is required if leads to the LED supply are 6" or longer.
Circuit as shown is wired for dot mode. For bar mode, connect pin 9 to pin 3. VLED must be kept below 7V or dropping resistor should be used to limit IC power
dissipation." yazıyor.

Dot modu için sürekli yanan 1. ledlerin yanmaması için .led beslemesini +7v un altında verirsek düzelir mi diye düşünüyorum.

VU metredeki sorun besleme gerilimi ile ilgili değildir.
Benim PPM 3V tan 24V a kadar çalışabiliyor. Bunu belirleyen unsur LM3915 in power dissipation değeri olup, V LED voltajı 7V tan küçük değilse ledlere seri direnç bağlanmalıdır demektir.
Bizler zaten bu dirençleri bağlamıştık.
C1 required denmesinin anlamı, eğer ledlerin besleme veya entegreye bağlandığı kabloları 6 inchten (Takribi 16cm) uzunsa bu kondansatör gereklidir denilmiştir. Ben zaten o devrede bu kondansatörü koymuşumdur.
Son araştırmalarımda bu tür hatalar, LM3915 lerin referans gerilimleri olması gerekenden daha yüksek olduğu için referans belirlenmesi için referans kazancını artırınca oluşmaktadır.
Yani biz temel standart olan 1Vp seviyesinin ölçülebilmesi yani sondan 2. LED in yanabilmesi için entegrenin referans değerini aşırı yükseltmekteyiz.
Piyasadaki kötü üretimler bunu karşılayamadıkları için bu gibi anormallikler yapmaktadırlar. Orijinal ürünlerde böyle bir sorun olmuyor.
Ancak LM3915 in referans gerilimini biraz yükseltirsek, yani 1Vp seviyede 2. led değilde 3. veya 4. led yanacak şekilde kalibre edebilirsek bu sorun düzelebiliyor.
Sana verdiğim VU metre çizimleri hala sende duruyorsa sana hangi dirençleri değiştirebileceğini söyleyebilirim.

Son derece ŞİPİRDEK..
İşte bu ampli piyasadaki çoğu vintage denilen amplilerle yarışabilir..
Aman @by lent görmesin O da ister :D
Benim niye elime sağlık, ampliyi ben yapmadım ki sen yaptın. Senin eline sağlık. Ben sadece seni kötekledim :D
Bu arada VU metredeki sorun çözülmüş gibi görünüyor.
Demekki iyi kalite ampli yapabilmek için 100 lerce watt'tan bahsetmeye gerek yokmuş. 20-30W yeterince ideal.
İşte bu tasarım, amatör bir arkadaşın yapabileceği en üst seviye bir tasarımdır.
Yapım esnasında karşılaşmış olduğumuz bazı malzemelerin tipleri olsun, toleransları olsun, kaliteleri olsun, ses kalite unsurunu ne denli etkileyebileceğini anlamış olmalıyız.
Her ne kadar bu konuda ben doğrudan bilgi vererek sizleri fazlaca hesap kitapla uğraştırmasam da, gerçek bir tasarımda mutlaka bazı etkenler olacaktır.
İşte bu etkenleri ölçmeyi bilen bir arkadaş gerçekten üst sınıf bir ampli yapabilecektir.

HAA NOT:
Gökhan hala bu ampliyi yapamamıştı :)
İletişimin varsa videoyu ona da göster de bi gudursun :D
Yamyam hocamın selamı var deyip yollasam olur heralde:D

Yamyam hocamın selamı var deyip yollasam olur heralde:D
Artık selam mı yoksa SALAM mı iletirsin bilemem.
Çünkü sen bu işi kıvırdın. Küçücük boyuna rağmen herşeyin üstesinden gelebildin.
Ecik kötek yesen de illa benim dediğim olacak demedin. Söz dinledin ve tekniğin gereğini elinden geldiğince yaptın.
Gökhan ise illa kendi kriterleri olacak diye inat etti. Artık şimdilerde ne yapıyor bilmem.
@Kazasker51 de aynı devreyi yapmış ve mıncıklayarak en iyi neticeyi almış idi. Her ne kadar içişleri bakanı kazaskerin amplisine el koymuş olsa da bu bir erkek için gurur kaynağıdır.

Gökhan ile herhangi bir samimiyetim yok başka bir forumda rastlıyorum kendisi paylaşımlarda bulunuyor çalışmalarına devam ediyor.Ama dediğim gibi sizin selamınızı da söylerim.Anfimi paylaşırım bakalım guduracak mı? :D

Ben inandığım güvendiğim kişilerin sözünü dinlerim hocam.Siz bu işin üstadısınız.Ben sizin bütün forumlardaki yazılarınızı bulup okumaya çalışıyorum çok güzel bilgiler veriyorsunuz.Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim.

@Kazasker51 de güzel çalışmalar yapmıştı.Hatta Cx kondansatörü ile de ilgili sizin kendisiyle paylaşımlarınız vardı.

VU metre de en son sizin dediğiniz ledlerin maliyetleri çok olduğu için (bu sözünüzü dinlememişim:D)bu diffused ledleri kullanmıştım ama öyle bir parlak ki bizim iç işleri bakanı da budurumdan çok rahatsız olunca (gerçekten gözleri mahvediyor)önce 2K2 olan dirençleri önce 51K ohm ile değiştirdim sönük kaldı. Sonra 27K ohm yaptım.Sarı led ise 10K ohm yaptım.Ama hala çok parlak görünüyor.Dot modundaki durum da resimdeki gibi.

Biz referans ayarı yaparken 9. ledi yani sarı olanı 1V olarak ayarlamıştık.Sizin şimdi yapmamı istediğiniz ne olacak?

Ekli dosyalar

• PPM.jpg
    PPM.jpg
    103.7 KB · Görüntüleme: 9
  • Dot modu.jpg
    Dot modu.jpg
    384.6 KB · Görüntüleme: 9
Trimpota bağlı 1K direnci 2.2k yapıp test et.
Trimpot ile CD den gelen seste max 3. LED yanacak şeki,lde ayarla. Yani sarıdan önceki yeşil led .
Bu şekilde sonuç iyi olursa sarı led sağdan 3. led olacak.
Yani iki tene sarı led olacak.
Dolayısı ile ölçümlendirme son iki led için +3db ve kırmızı led ise +6db olacak.
Sağdan 3. led ise 0dbFS olur.
NOT:
Ledlerin parlaklığını halletmek için bir şeffaf sticker al.
Bu stickere ledlerin büyüklüüğünde 4 köşeli yeşil renkli kareler yap.
Bu yeşil renk ledlerin parlamasını engelleyecektir.
Aynı zamanda stickere db olarak skala yaparsan sinyal seviyesini kabaca ölçmüş olacaksın. Dolayısı ile ampline giriş yaptığın cihazların seviyelerini ölçmüş olacaksın.

Son düzenleme:
Trimpota bağlı 1K direnci 2.2k yapıp test et.
Trimpot ile CD den gelen seste max 3. LED yanacak şeki,lde ayarla. Yani sarıdan önceki yeşil led .
Bu şekilde sonuç iyi olursa sarı led sağdan 3. led olacak.
Yani iki tene sarı led olacak.
Dolayısı ile ölçümlendirme son iki led için +3db ve kırmızı led ise +6db olacak.
Sağdan 3. led ise 0dbFS olur.

Tamam deneyip size bilgi vereceğim

Yamyam hocam merhaba
Sol kanalın 1K direncini 2k2 ile değiştirdim.Bilgisayardan sarı led yanacak şekilde 1Khz sinyal seviyesini sarı led yanacak şekilde ayarladım.Direnci değiştirdikten sonra sinyali verdim.Trimpottanda 3. Lede ayarladım.Ama 1.led hala yanıyor.Videosunu ekledim

Şimdi ayar trimpotu ile iyice düşür.
Yani refererans seviyen orta ledlerde hatta daha aşağılarda ilk 3-4 led olacak şekilde ayarlamaya çalış.

ÖNEMLİDİR:::
PPM.png

Resimde belirtilen ve displaye giden artı uç ilk led ile yakın ilişkidedir.
Çizilmiş olan bölgede en ufak pasta çörek ve hatta zeytinyağı kalıntısı var ise ilk ledlere doğrudan gerilim gidecektir.
Bu sebeple bu bölgenin yalanacak şekilde temiz olması gereklidir.
Ayrıca herhangi bir temas var mı diye dikkatlice ölçülmelidir.
Eğer V LED gerilimi ayrı kaynaktan veriliyorsa mavi çizginin üzerindeki JUMPER iptal edilmelidir. VLED gerilimi 2.2uF lık tantal kondasatöre giden ve jumperın displaye giden padi vasıtasıyla bağlanmalıdır.

Son düzenleme:
Hocam bütün dediklerinizi yaptım.Çörek börek temizledim gözükmüyor.Birinci ledin etrafında kısa devre var mı diye ölçtüm.Yok.
Trimpottan 3.lede ayarladım.Ama 1.led sönmüyor.
V led gerilimini harici 12v olarak veriyorum.Konnektör 2li görünse de sadece +ucu devreye bağlı.
Ben işin içinden çıkamadım.Siz de bir bakar mısınız?

İşin ilginç kısmı her iki devrede de aynı sıkıntı.Yani sağ sol kanal devresinde de aynı sorun.Pasta börek olsa bir tanesinde sorun olma ihtimali daha fazla derim.Bu sorun iki kartta da çıkıyor karşıma.

Not:Denemek için sadece sol kanal için ayar yapıyorum.

Ekli dosyalar

• P_20201211_190814.jpg
    P_20201211_190814.jpg
    183.5 KB · Görüntüleme: 5
  • P_20201211_184312.jpg
    P_20201211_184312.jpg
    201.4 KB · Görüntüleme: 5
  • P_20201211_194512.jpg
    P_20201211_194512.jpg
    183.2 KB · Görüntüleme: 5

Forum istatistikleri

Konular