LM1875 devresinde beklenmedik vınlama sesi

Mavi gablolar VU metrenin besleme sıfır uçları ise doğru.
Evet vumetrenin besleme sıfır uçları

Bu durumda sadece selektor sviçinden iki adet çıplak düz kablo ile vumetre girişlerine bağlantı yap.
Yine de VIŞI VIŞI yaparsa tekniği biraz mıncıklamamız gerekecek.
VIŞI VIŞI falan yapmazsa zaten sorun kalmamış demektir.

Bu durumda sadece selektor sviçinden iki adet çıplak düz kablo ile vumetre girişlerine bağlantı yap.
Yine de VIŞI VIŞI yaparsa tekniği biraz mıncıklamamız gerekecek.
VIŞI VIŞI falan yapmazsa zaten sorun kalmamış demektir.
Hocam dediğiniz gibi bağlantıları yeniledim.Size sormak istediğim şu; volume potu en sonda iken ton kontrol devresine bağlı bas ve tiz potların kablolarına parmağımı sürttüğümde kulağım da 4 ohm hoparlörün dibindeyken bu vışı vışı sesleri ve hoparlörden vın sesi çok çok hafif geliyor.

Sizce bu kabul edilebilir bir durum mudur?Yoksa bu şartlarda bile bu seslerin olmaması mı lazımdır.

Bir de farklı deneme yaptım 8 ohm hoparlör bağlıyken ayrıca kulaklık bağladığımda da ne bu vışı vışılar ne de vınlama sesi duyulmuyor.

Hocam dediğiniz gibi bağlantıları yeniledim.Size sormak istediğim şu; volume potu en sonda iken ton kontrol devresine bağlı bas ve tiz potların kablolarına parmağımı sürttüğümde kulağım da 4 ohm hoparlörün dibindeyken bu vışı vışı sesleri ve hoparlörden vın sesi çok çok hafif geliyor.

Sizce bu kabul edilebilir bir durum mudur?Yoksa bu şartlarda bile bu seslerin olmaması mı lazımdır.

Bir de farklı deneme yaptım 8 ohm hoparlör bağlıyken ayrıca kulaklık bağladığımda da ne bu vışı vışılar ne de vınlama sesi duyulmuyor.
4 ohm yük altında sistem ground akımı daha büyüktür. Dolayısı ile belli bir miktar etkisi olacaktır.
Amatör bir tasarımda bu VIŞI VIŞI kısık seste müzik dinlerken belli olmuyorsa gürültü faktörü -55db nin altında kabul edilir.
Zaten amplinin üst kapağı kapatıldığında bu gürültüye sebep olabilecek etkenler de bir nebze ekranlanmış olacaktır.
O halde kabul edilebilir demektir.
Ancak herşey mükemmel olsun diyorsan o zaman tasarımı biraz daha detaylandırıp ecik daha profesyonel olarak dizayn etmemiz gerekmektedir.
Bunu yapabilmek için sadece bir L/N input state devresi yapmamız gerekse de çok daha hassas hesaplamalar gerekebilecektir.
L/N input state devresi basit bir OP-AMP devresi olup literatürde VOLTAGE FOLLOVER olarak bilinmektedir.
Bir opamp ile giriş empedansını belirleyip op-ampın müsaade ettiği minumum çıkış empedansını kullanarak sistemimizde meydana gelen VIŞI VIŞI sesleri veya HUMM olarak bilinen gürültüleri minimize etmemiz mümkündür.
DİKKAT:
Bu seviyeden sonra tasarım çok ciddi boyutlarla incelenir ve tasarım prosedürleri çok daha hassastır.
Bu hassasiyetin boyutu çoğunlukla devre elemenlarının maliyeti ile değil, elemanların kalitesi, grounding hassasiyeti ve tasarım prosedürleri ile belirlenmektedir ki, maliyet unsuru bir anda kat ve kat artabilecektir.
Bu mali,yet unsurlarını karşılayabileceksen, veyahutta sadece bir op-amp devresi daha yaparak şansına olayı çözümleyebileceksen ben gerekli yönergeleri verebilirim.
Ancak bu şekilde de ideal çalışıyor, masrafa gerek yok diyorsan o haliyle kullanabilirsin.

4 ohm yük altında sistem ground akımı daha büyüktür. Dolayısı ile belli bir miktar etkisi olacaktır.
Amatör bir tasarımda bu VIŞI VIŞI kısık seste müzik dinlerken belli olmuyorsa gürültü faktörü -55db nin altında kabul edilir.
Zaten amplinin üst kapağı kapatıldığında bu gürültüye sebep olabilecek etkenler de bir nebze ekranlanmış olacaktır.
O halde kabul edilebilir demektir.
Ancak herşey mükemmel olsun diyorsan o zaman tasarımı biraz daha detaylandırıp ecik daha profesyonel olarak dizayn etmemiz gerekmektedir.
Bunu yapabilmek için sadece bir L/N input state devresi yapmamız gerekse de çok daha hassas hesaplamalar gerekebilecektir.
L/N input state devresi basit bir OP-AMP devresi olup literatürde VOLTAGE FOLLOVER olarak bilinmektedir.
Bir opamp ile giriş empedansını belirleyip op-ampın müsaade ettiği minumum çıkış empedansını kullanarak sistemimizde meydana gelen VIŞI VIŞI sesleri veya HUMM olarak bilinen gürültüleri minimize etmemiz mümkündür.
DİKKAT:
Bu seviyeden sonra tasarım çok ciddi boyutlarla incelenir ve tasarım prosedürleri çok daha hassastır.
Bu hassasiyetin boyutu çoğunlukla devre elemenlarının maliyeti ile değil, elemanların kalitesi, grounding hassasiyeti ve tasarım prosedürleri ile belirlenmektedir ki, maliyet unsuru bir anda kat ve kat artabilecektir.
Bu mali,yet unsurlarını karşılayabileceksen, veyahutta sadece bir op-amp devresi daha yaparak şansına olayı çözümleyebileceksen ben gerekli yönergeleri verebilirim.
Ancak bu şekilde de ideal çalışıyor, masrafa gerek yok diyorsan o haliyle kullanabilirsin.
Yamyam Hocam değerli bilgilerinizi ve bu güzel devre tasarımlarınızı benimle paylaşıp güzel bir anfi yapmamı sağladığınız için öncelikle teşekkür ederim.Ben her zaman daha güzelini yapabilmek için keyifle uğraşırım.Hele sizin gibi bu işin üstadı olan bir hoca ile çok da zevkli oluyor.

Sizin de belirttiğiniz gibi kabul edilebilir değerler içerisinde olması ve müzik çalarken de rahatsız etmeyişi rahatlıkla kullanılabilir bir anfi olduğunu gösteriyor.

İyinin sonu yok ancak bu op-amp devresi ile bu küçük vınlama ve vışı vışıları çözebileceksek denemeye değer diye düşünüyorum.Hem de hiç bilmediğim konularda sizden yeni bilgiler öğrenmek de güzel olacak.

Siz yol gösterir ve gerekli yönergeleri verirseniz bu op-amp devresini yapmak isterim.

O halde voltage follower devrelerini incele.
Basit ve küçük bir devre olmasına rağmen yapıp yapamayacağını bana söyle.
Ben de sana yol göstererek nasıl yapabileceğini anlatayım

O halde voltage follower devrelerini incele.
Basit ve küçük bir devre olmasına rağmen yapıp yapamayacağını bana söyle.
Ben de sana yol göstererek nasıl yapabileceğini anlatayım
Yamyam hocam merhaba, voltage follower devreleri ile ilgili bazı makalelere ve videolara baktım.Her ne kadar basit bir devre de olsa hesaplamalar kısmı teorik bilgim olmadığı için beni aşıyor.

Devrenin çalışma prensibini şöyle anladım.Düşük empedanslı bir devrede, düşük direnç yükü nedeniyle yük tarafından büyük miktarda akım çekiliyor.Bu da kaynakta bozulmalara neden oluyor.Devreye bu gücü biz verdiğimizde çok yüksek giriş empedansı nedeniyle minimum miktarda akım alınıyor.Devre çıkışı geri besleme dirençleri olmamasından giriş ile aynı oluyor. Yani giriş ve çıkışı eşitlemiş oluyoruz.

Tabi bu benim anladığım bir de sizden öğrenmek isterim.

Devre de genelde LM741 op-amp kullanıldığını gördüm.Biz de 741 mi kullanacağız?Bir de UA747 var. Çift giriş çıkışlı.

İzlediğim videolarda osilaskop kullanılarak ölçümler yapılıyor.Bizim osilaskop kullanmamız gerekecek mi?Eğer gerekecekse bende olmadığı için bu devreyi yapamıyoruz demektir hocam.Veya sizde bu durum karşısında mutlaka bir B planı olduğunu düşünüyorum.:)

Son düzenleme:
L/N input için osilaskop kullanmaya gerek yoktur.
Uygun kalitede bir dual op-amp kullanarak sonuca gidebiliriz.
Önerilen entegreler TL082 veya NE5532 olabilir. Hatta ton kontrolde kullandığımız op amp bile olabilir.

Temel prensip şudur.
Senin giriş kablolarına bir kablo daha bağlıyorsun. Bu kablonun ucu teorik olarak boşta gibi. Çünkü vu metrenin giriş empedansı hatırladığım kadarıyla 100-200k ohm civarı idi.
İşte bu bağlantı sana çok küçük te olsa bir nev-i anten gibi davranıyor.
Bu anten de havadan kaptığı her türlü cıvıltıları ton kontrol girişine gönderiyor. ve taa hoparlörlere kadar yükseltiliyor.
İşte bu kablonun bağlanması zorunluluğundan dolayı giriş empedansını düşürmen gerekiyor.
Bu devredeki giriş empedansımız 50k olduğuna göre biz bu giriş empedansımızı nasıl düşürebiliriz.
Girişteki trimpotları 10K yaparsak empedansımız düşer, ancak bu sefer de bass seslerde ciddi kaybımız olacaktır.
İşte bunları halledilmesi için devreye kazancı 1 olan bir op-amp devresi koyarsak op amp'ın giriş direncini 50k yapabiliriz. Ama op-amp çıkışımız düşük empedans olduğu için düşük empedanslı sistemlerde bu tür gürültülerin daha az oluştuğunu biliyoruz.
Üstelik op amp çıkışımızı hem ton kontrole hem de vu metreye bağlasak bile op amp çıkış akımı yüksek olduğu için her iki devreyi de besleyebilecektir.
Devrenin tasarımı son derece kolay olup sadece PCB çiziminin ilmine göre yapılması yeterli olacaktır.
Bu PCB de sinyal hatları doğrudan şaseye vidalanacak şekilde yapılacak besleme şasesi ise doğrudan besleme devresine gidecek şekilde tasarlanacaktır.
(Ton kontroldeki opamp beslemesi gibi.)

Yamyam hocam iyi akşamlar açıklamalarınız için teşekkür ederim.Bende NE5532 vardı ona göre bir PCB çizimi yaptım .Umarım çok kötek yemeyiz :D kapasitör ve direnç değerleri ile ilgili hiç bir hesap bilgim olmadığı için daha önceki ton kontrol devremizden ve internetteki şemalardan ortaya karışık bir şey yaptım.Bakalım sonuç ne çıkacak?:D

Ekli dosyalar

• voltagefollower.jpg
    voltagefollower.jpg
    85 KB · Görüntüleme: 11
  • VOLTAGE FOLLOWER.rar
    16.6 KB · Görüntüleme: 2
Yamyam hocam iyi akşamlar açıklamalarınız için teşekkür ederim.Bende NE5532 vardı ona göre bir PCB çizimi yaptım .Umarım çok kötek yemeyiz :D kapasitör ve direnç değerleri ile ilgili hiç bir hesap bilgim olmadığı için daha önceki ton kontrol devremizden ve internetteki şemalardan ortaya karışık bir şey yaptım.Bakalım sonuç ne çıkacak?:D
Olmamış.
Tabii ki bilmemen normaldir. Bir yamyam olarak sana bazı şeyleri anlatabilmem lazım.
Ancak çizimlerimi şu an açamadığım için sana gerekli olan devre nerededir bilemiyorum.
Sana birkaç tane devre sunacağım. Sen bu devreleri aç ve ekran görüntülerini alarak buraya koy. Ben sana anlatırım.

Ekli dosyalar

• 4 LU INPUT BOARD.LYT.zip
    5.9 KB · Görüntüleme: 5
  • LOUDNESS UNIT 2.LYT.zip
    9 KB · Görüntüleme: 5
  • YENI PROJELER TEST.LYT.zip
    61.4 KB · Görüntüleme: 4

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606