LM 350 ile değişik Şarj tekniği

basriacar

Üye
Arkadaşlar, kullanmış olduğum bir devrede, aynı zamanda bir aküyü de şarj etmek zorunda olduğum için LM350 regüle entegresini kullanmayı uygun gördüm ancak devrede şase kıısmında akü dolduğunda entegreyi transistör vasıtası ile en düşük değerde tutmak için fark voltajı almak maksadı ile şaseye seri olarak bağlanan wattlı ve düşük değerde taş direnç kullanılmaktadır.Ancak bu direncin şase üzerinde olması uygulama yapacağım devre üzerinde normal tek kontaklı röle kullanmam gerekirken ekstra iki kontaklı röle kullanmamı gerektirecektir.Bunu kullanmamak için aşağıdaki gibi devreyi dizayn etmiş durumdayım.Tabi, burada eksiklerimi de sizlerle paylaşarak gidermek istiyorum.Devrenin çalışabilirliği veya eksiklikleri konusunda yardımcı olmanızı rica ediyorum.Teşekkür ederim.

5178289353_cabc805394.jpg

Arkadaşlar,devreyi yeniden düzenledim ve yaptım. Mükemmel çalışıyor.

5251829583_520c6e5eb5_z.jpg

son halini yollarmısın tekrar resimde sorun var

ısınma sorunu oluyomu şarj yaparken ? soğucu vs.. bağlamamız gerekirmi?

ayrıca giriş 1.2v-30v yazmışsınız giriş gerilimi çıkış geiliminden en az 3v yüksek olmalı diye biliyorum

Genelde LM serisi regülatör entegrelerinde bu aralık oldukça yüksek olabiliyor. Ama sorun olmuyor. Isınma olayına gelince şarj esnasında üzerinden yaklaşık 5 Amper geçtiği için ısınması söz konusu oluyor. Tabi, o kadar da yüksek bir sıcaklık meydana gelmiyor. Buna rağmen, devre üzerinde yüksek Amper geçtiğinden işi şansa bırakmamak için, soğutucunun olması gerektiğini düşünüyorum. Ayarlarını yaptıktan sonra çalışması oldukça kararlı bir devre oldu.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri