Lityum iyon pil ile akü yapimi

ridersal

Üye
Slm ustalarım izin verirseniz bı konuda danışmak isterim 12 v 50amper pillerden akuyapmak istiyorum 12 volt 3 s50 amper bms kulanarak 3 seri paralel olarak kactane baglarsam 50 amperi bulurum ve bunu kaç varlık solar panelle şarj ederim bağ evinde kullanmak istiyorum akulerle baş edemedim bide pilleri denemek istiyorum yardımcı olanlara teşekkür ederim.

3 adet seri bağladığında 12x3=36 v elde edersin 36 V 50 Ah elde etmiş olursun. ilave edeceğin her paralel 3 lü kapasiteyi 50 nin katları şeklinde artırır. Örneğin 2 paralelden oluşursa 36V 100 Ah elde edersin. Lito pillerden bahsediyorsun sanırım. Eğer öyleyse piller çok pahalı, BMS de çok pahalı hatırladığım kadarıyla 12V 100 Ah bir lito batarya 7-8 bin TL civarında. Şunu demek istiyorum. Sen bu işin maliyet hesabını da yaptın mı. Hazırı ne kadar, sen ne kadara mal edeceksin.

3.7 volt pillerden mi yapılacak yoksa.
Şayet öyleyse yeni pilmi kullanılacak?
3.7 lityum ion pillerden toplam 12volt 50 amper veya 100 amper olcak 3.7 v seri Bagladigimizda 11.1 yapıyor 4.2 volt baktığımızda 12.6 yapıyor kacadet paralel baglarsam 50 amperi buluruz veya kacadet baglarsak 100 amperi. Buluruz ustam kaç amperlik bms kullansak işimizi görür 3 pil sistemi işimizi görmezse 4 pil sistemi nemi baksak

3 pil seri şekilde yapacağınız gruplar ile akü yapabilirsiniz ama yeni pilmi kullanacaksınız onu belirtmediniz.
Yeni pillerle yapacaksanız bu pahalıya gelir çıkma pillerden yapacaksanız sağlam olan pilleri belirleyip o şekilde yapmanızı tavsiye ederim.
Performansı düşük pilleri kullanmayın.

Aynen elimde 1 kova pil var onlara bakıp voltajlarini ölçüp doldurup kapasite testine tutup öyle yapacam kaç paralel pil kullanmam gerekiyor onu nasıl hesaplanır bilmiyorum konuya yardım ettigin için teşekkür ederim

o kovadaki piller test edildiğinde kapasiteleri kaç çıkacak ona göre belli olacak. Kapasiteleri birbirine yakın olanlar bir arada kullanılacak. Örneğin 1000 mAh kapasiteli pillerden 3 seri ve 50 paralel toplam 150 pil kullanmanız gerekecek.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri