Lipo pil şarj

alihaanc

Üye
merhabalar lipo veya lion pilden şarj esnasında güç çekilebilir mi( mümkünlüğü nedir sakınacalı mıdır?)

Mümkündür. Pil şarja iken önce sarj devresi alıcıya besleme yapar. Pil üzerindeki sarj akımı düşer. Daha fazla akim çekerseniz pilden harcamaya başlarsınız.

Bir sakınca olacağını düşünmüyorum. Lityum pillerde hafıza etkisi yok.

Ama aklinizdaki kullanim sekli ve devreyi paylaşırsanız daha farklı çözümler üretilebilir belki.

Tasvip edilmeyen uygun olmayan bir durum ama çalıştırılabilir. Eşeğini beslerken binmezsin di mi 😁 işin doğasına mantığına aykırı.
Ama bazen yapıyoruz Örneğin laptoplar.

Merhaba. Sn. Global, bu tür sorunlu bir laptop, başka bir forumda (technopat/sosyal'da) örneğin adaptörle şarj olurken de içteki pilden olan aşırı tüketimi, neticede pilin gereken şarj yüzdesine gelememesi şeklinde olan bir sıkıntısı 3-4 ay önce sorulmuştu. Ancak dişi- erkek jak girişinde erkek jakın girişiyle laptop pili, PC'yi içten besleyen besleme katı devresinden tam olarak ayrılmıyorsa veya sadece adaptöre pili şarj edecek şekilde bu iç devreyi bırakmıyorsa mutlaka bu geçişte bir sıkıntı vardır ve siz çok zorlayıcı oyunlarla, vb. uğraşırken o zaman şarjlı lityum pil, şarjlı olan halinden de o anlarda kolayca harcayıp şarj yüzdesinin bu yüzden çok düşük kalmasına neden olunabilir. Yani pile şarj için geçiş jak girer girmez hemen başlamalı, ama pilden PC'yi besleyen elektrik devresi yönünde tam olarak bloke olabilmeli, normal olan halinde bu şekliyledir. Yani sağlıklı laptoplarda pille çalıştırmadan AC (adaptörle) çalıştırmaya geçerken erkek jak laptop jakından girip şarj ışığı (LED'i) yandığı anda pilden o anda pil şarjı ve paralel olarak laptopu çalıştıran watt gücü dışında dışında bir tüketim olmayıp, pilin oluşan bu şarjla adım adım yükselebilmesi mevcut şarj durumu göstergesinden an be an bu anlarda da gözlenebilmiş olmalıdır.

Ancak laptop adaptör jakı-laptop dişi jak girişinde mekanik veya elektronik bazı sıkıntılar oluşmuşsa ancak o zaman şarj olurken pilden de bir iç tüketilme neden olabilir. Yani şarj giriş noktasından sadece bu noktada bir iç sıkıntısı olan laptoplarda şarj esnasında pil şarjından da eksiltilme ve şarj yüzdesinin gereğince artmaması, pilin çok düşük şarj yüzdelerinde kalabilmesi, vb. sorunları mutlaka olabilecektir.

Bakın, bir benzetmeyi yaparsak; adaptörle beslenen laptopların pilleri sürekli şarjlı tutulup kesintilerde KGK (daha öncesinde bir UPS takılmış gibi) olarak kalmamış, bir kesintide hemen kapanıp o anda çalışılan RAM hafızasındaki verileri de kolayca silinebilmiş olurdu. Bu anlarda bir kesintisiz güç kaynağı (KGK) gibi çalışabilmesi için, ayni lineinteraktif UPS'lerin kurşunlu jel bataryalarının kesinti yokken yeterince şarj olabilmeleri gibi laptop bataryaları da bu anlarda gereğince şarjlı bir durumda (jak giriş yerinden herhangi bir sıkıntısı bulunmuyorsa) kalmış olabilmelidir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
ustalar benim cehaletime verin, laptop adaptör takılı iken adaptör üzerinden besleme yaparken aynı zamanda bataryayı şarj eder, batarya üzerinden akım vermez, çünkü yazılım buna izin vermez. deneyiniz; bataryayı sökün adaptör ile makineyi çalışırınız. ve güç seçeneklerini kontrol ediniz. batarya ölü bile olsa şarj etmeye çalışacak ve adaptör üzerinden besleme yapacaktır.

ustalar benim cehaletime verin, laptop adaptör takılı iken adaptör üzerinden besleme yaparken aynı zamanda bataryayı şarj eder, batarya üzerinden akım vermez, çünkü yazılım buna izin vermez. deneyiniz; bataryayı sökün adaptör ile makineyi çalışırınız. ve güç seçeneklerini kontrol ediniz. batarya ölü bile olsa şarj etmeye çalışacak ve adaptör üzerinden besleme yapacaktır.
yenilerde batarya dolunca şarjı kesiyor ac ile çalışıyor.
Ekran Görüntüsü 2021-07-12 02-48-39.png

özür dilerim bilmiyordum ne ben yeniyim nede benim laptop yeni, hadi nben yaşlıyım, ama benim laptopta dinozor serisine girmiş, vistalı makineye w 7 kurdum idare ediyorum. klavye ve maus harici, batarya ise kaptmaya bile yetmiyor gücü. zaten kapanmıyorda sürekli mavi ekran veriyor.

özür dilerim bilmiyordum ne ben yeniyim nede benim laptop yeni, hadi nben yaşlıyım, ama benim laptopta dinozor serisine girmiş, vistalı makineye w 7 kurdum idare ediyorum. klavye ve maus harici, batarya ise kaptmaya bile yetmiyor gücü. zaten kapanmıyorda sürekli mavi ekran veriyor.
Tek windows 7 kullanan ben değilmişim sevindim. :)

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri