Lipo aküler

Merhaba alibaba.com da bu ara lipo aküler revaçta 100 amper den 300 ampere kadar gördüm fiyatları da fena deyil avantajlarını biliyorum bunların okudun şarjlı matkapta da uzun yıllar kullandım solar sistemde kulansak bunların şarj olayı nasıl anlayamadım bunlarda tampon jarj gibi bir durum varmı yoksa tam şarja ulaşınca şarjı kesip belli bir voltaja gelince tekrar mı şarja geçiuor birde bms devresi nedir

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Lipo mu, Lityum Demir Oksit (LFP) veya Lityum Titanat (LTO) mu?

Genelde her şarj edilebilir pil/akü/bataryanın bir şarj/deşarj şekli vardır. Lityum tabanlı pillerin de şarj/deşarj karakterleri farklıdır ve genelde üzerlerinde BMS (Battery Management System) bulunur. Bu modül pilin aşırı şarj olmasını ve belli bir gerilim (volt) altına inecek şekilde deşarj olmasını önler. Bendeki LFP 60Ah akü tam dolum sonrası şarj irtibatını kestiğinden panelden gelen gerilim/voltaj sistemde devrede olan cihazlara zarar verecek seviyelere çıkmaktadır. O sebeple şarj cihazı çıkışına dc12v ayarlayıcı regülatör taktım (Solar şarj cihazı 12/24 volt olduğundan bu durum oluşuyor olabilir. Sırf 12 volt bir şarj cihazı varsa bu durum izlenebilir. Çünkü 12/24 volt seçeneği cihaza öncelikle akü bağlandığında cihaz tarafından otomatik seçilmektedir. BMS devreyi kesip cihaz aküyü görmeyince kararsız şekilde panel gerilimini sisteme vermektedir). Lityum tabanlı akülerin, hem ömürleri kurşun tabanlılara göre daha fazla hem de 0,5C gibi kapasitelerinin yarısı oranında akımla şarj olabilmektedirler. Yani yeterli güç varsa 2 saat gibi bir sürede tam şarj seviyesine ulaşmaları mümkündür. Aynı zamanda jel akülere göre daha yüksek amperlerde de deşarj etmek mümkündür.

Şarjkontrol cihazınız nasılpwm mi lityum aküye uyumlu mu
Yani mesela sabah 10 da akü doldu şarjı kesti biraz kullandım ama aküden yiyor o sırada tabii akşam üstübelli voltaja düştü sistem açtı ama güneş gitti sabaha kadar sküye devam gündüz günrşten faydalanamıyoz mu öyleyse büyük amperli akü almak lazım

Son düzenleme:
Yurt dışından bireysel olarak pil getirmek yasak...

Gümrük yakaladığı gibi el koyar.

Almanyadaki amcaoğlu alıcak araçla getirecek
o siteden oraya gönderi varmış

Son düzenleme:

Yani mesela sabah 10 da akü doldu şarjı kesti biraz kullandım ama aküden yiyor o sırada tabii akşam üstübelli voltaja düştü sistem açtı ama güneş gitti sabaha kadar sküye devam gündüz günrşten faydalanamıyoz mu öyleyse büyük amperli akü almak lazım
Şarj kontrol cihazının üzerinde mppt yazsa da muhtemelen pwm. Bir konuda sözü geçmişti. Lityum akü uyumlu cihaza pek rastlamadım. Satıcı ve içindeki kağıtta dc15v ile şarj edilebileceği yazıyor. Ben de şarj cihazını 14.7 volt'a ayarladım. Benim için mppt ve pwm fark etmiyor. Verim için mppt tercih edilebilir de aradaki farka yine geçmiş konularda tavsiye edildiği üzere yer müsaitse ilave panel almak da bir çözüm olur. 2 adet 195Wh panel 60Ah akü için fazlasıyla güç sağlıyor. Hatta 2 adet akü olsa da en azından kış ayları hariç yeterince şarj ederler. Tabi ki sabah 10'da BMS şarjı kesmiyor, öğleden sonra 2-3 gibi şarj cihazı voltajının kararsız bir şekilde 16-17-18 gibi değiştiğini görüyorum. O sırada BMS aküye giden şarjı kesmiş oluyor. Aynı şekilde de kış aylarında ya da kapalı havalarda paneller yeterince güç üretemedikleri günlerde, gece fazla kullansam sabaha cihazın ekran gidiyor, yine BMS aküyü koruma amaçlı enerjiyi kesiyor. Sizin senaryodaki gibi akü doluyken şarjı kesmesi durumunda tabi ki üretilen enerji heba oluyor. O durumda daha fazla akü kapasitesi edinmek gerekiyor. Zaten bu sistemde ihtiyaçtan fazla akü, akü ihtiyacından fazla da panel kurmak gerekir. Yazlıkta yokken saatte 2.5A akım çekiyorum ve güneşli günlerde sabahı çıkarıyor, bulutlu ve kapalı havalarda sabaha yakın kamera kayıt cihazı kapanıyor. O sebeple ikinci bir akü arayışındayım geçen seneden beri ithal edilemedi sanırsam ya da sınırlı sayıda geldi. Elinde olanlar da uçuk fiyatlar yazmışlar.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri