Linye ve Sorti Hattı Bayındırlık Tanımları

yenmuh

Üye
Selamlar

Aşağıda tanımladığım bir örnek için bayındırlık standartlarına göre mahal listesi nasıl olmalı? Ben bayındırlıkta tanımlı sorti hattının neleri içerdiğini tam anlayamadım. Aşağıdaki örnek için mahal listesine kaç sorti hattı, kaç metre kablo vs. eklenmesi lazım yardımcı olursanız memmun olurum.

Tesekürler.

Örnek:
Dagıtım panosundan 3x2,5 kablo ile çıkış yaptım.
Linye hattının 10. metresinde bir buat koydum ve bu buatta linye hattıma 1 priz sorti hattı bağladım. Bu sorti hattının uzunluğu 20 metre olsun.
Linye hattının 50. metresinde bir buat daha koydum ve bu buatta linye hattıma yine bir priz sorti hattı bağladım. Bu sorti hattının uzunluğu 15 metre olsun.
Linye hattının 60. metresinde ise linye hattımı direk bir prize bağlayarak linye hattımı sonlandırdım.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ben ne sormak istediğinizi anlayamadım.
60 m uzunluğunda bir linye hattınız var ve buna bağlı 3 adet priz sortiniz var.

bayindirlik taniminda sorti hattini aydinlatma sortisi ve priz sortilerini incelicek olursak;

aydinlatma sortisi : 1,5mm2 kablosu borusu buati anahtari dahil sadece armaturu harictir. (aydinlatma linyesinde minumum 2,5mm2 kesitli kablo kullanmak gerekir)

priz sortisi : faz notr ve toprak hatli minumum 2.5mm2 kablo kesitinde borusu buati ve prizi dahildir.

Selamlar

Örnek:
Dagıtım panosundan 3x2,5 kablo ile çıkış yaptım.
Linye hattının 10. metresinde bir buat koydum ve bu buatta linye hattıma 1 priz sorti hattı bağladım. Bu sorti hattının uzunluğu 20 metre olsun.
Linye hattının 50. metresinde bir buat daha koydum ve bu buatta linye hattıma yine bir priz sorti hattı bağladım. Bu sorti hattının uzunluğu 15 metre olsun.
Linye hattının 60. metresinde ise linye hattımı direk bir prize bağlayarak linye hattımı sonlandırdım.

Dağıtım panosundan çıkıp son koyduğunuz buata kadar olan mesafe ölçülür. Bu linye uzunluğunuzdur. 35 metreden sonrasına besleme ödenir. Yani siz 60 - 35 = 25 mt. eğer NYA ile yaptıysanız 727-119, NYM ise 727-411 pozundan besleme alacaksınız

727-119 727-411 pozu demişsiniz bunların ne anlama geldiğini öğrenebilir miyim?

727-119 727-411 pozu demişsiniz bunların ne anlama geldiğini öğrenebilir miyim?

bu numaralar bayındırlık ve iskan bakanlığın verdiği numaralardır ve buradaki poz numararlının karşılarında fiyatları vardır bu fiyatların haricinde fiyat veremezsiniz her yılda fiyatlar küçük miktarlarda zamlanır . yani devlet ihalelerine pozsuz giremezsiniz .. bu arada fiyat derken birim fiyatlarından bahsediyorum.

bu poz numaralarınada bayındırlıgın kitapından ulaşbilirsiniz güncel olanalrından..

arkadaşlar sadece 2007 nin fiyatları mevcut bu fiyatlar güncellenmemiş doğrumudur

Merhabalar,
Arkadaşlar ben şimdiye kadar özel bir kurumun Elk. Tesisat işlerini hep özel fiyatlardan yapıyordum. Şimdi sistem değiştirdiler Bayındırlık Bakanlığı fiatları ile teklif vermemi istediler. Teklif vermem gereken işlerin çoğu G.H.Piriz Sorti, Aydınlatma Sortisi,Cat6 Kablo ile data hattı ve Alarm Santralı, 42U Rack Kabinet olarak devam ediyor.( Kullanılacak bütün kablolar (NHXMH) HELOGENFREE olacak (Yanmaz Kablo) ) Genel hatları bu projenin. Benim sizlere sormak istediğim, bu tür işlerde Bayındırlık Fiatları ile TENZİLAT istenirse nekadar tenzilat yapılabilir.

Son düzenleme:
as3434
bayındırlık pozlarında 793-101 priz sorti birim fiyat tanımında linye ve sorti 3x2,5 olarak tanımlanmış. yani ben sorti için ödeme yapacaksam içinde linye hattıda varmıdır. Eğer linye hattıda içindeyse ödeyeceğim bütün sortiler için fazladan linye hattıda ödüyorum. yok eğer sorti ayrı linye ayrı ödenir diyorsan
1) 35 mt ye kadar linye ödenmez diyorsun
2) bana linye hattıyla ilgili bir poz verebilirmisin.

kısacası sana sunu sormak istiyorum.
bir linye hattında 5 priz sortisi var. Bunun yaklaşık maliyetini nasıl çıkabilirim

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri