linuxta "yanına kur" seçeneği

yanına kur veya yanına yükle seçeneğinin kurulum yönergeleri ile ilgisi yok bence. verdiğim ekran görüntülerine bakın, yeterli disk alanı var, internet bağlantısı da var.
linux distroları ile alakalı bir sorun var bence ama tam emin değilim.

Senin resimlerinde görüldüğü üzere diskin dinamik disk yapısında :D
Dinamik disk ya da RAID disk yapılarını hiçbir sürüm anlayamaz.
Kurulacak işletim sistemine bu yapıları anlatabilmen ve gerekli yönergeleri verebilmen lazımdır.
Bilinçsizce uğraşıyorsun.

madem öyle şu konuyu açıklığa kavuşturalım hep beraber bilinclenelim o zaman. linux ile yeni tanışan birine bu durumda ne cevap verelim? mesela şöyle desek olur mu:
kusura bakma senin disk dinamik yapıda olduğu için kolay linux kurulumu mümkün değil. o yüzden linux kullanmak istiyorsan disk bölümlemeyi öğrenmek zorundasın.

O şekilde anlatamazsın.
XP, Win7, Vista ya da başka bir windows kurabilmeyi anlatabiliyorsan, linux kurmayı da anlatabilirsin.
Disk yapılarını ve yapılandırılmayı anlayamayan bir kişi, hiçbir işletim sistemini kuramaz.
Bu olay ehliyeti olmadan kamyon kullandırmaya benzer :D
Kaldı ki arayüz itibariyle linux sürümlerinin kurulumu windowslara göre daha kolaydır.

anlaşıldı bu konuyu burda çözemeyeceğiz. linux forumlarında arayacağız çözümü.konu kapanmıştır.

:cool::p:D
Linux forumları harddiskleri bölümleyebilecek mi acaba ?
Ya da bir linux sürümünün kurulabilmesi için otomatik olarak kendisine yer açabilecek mi?
Harddiskim tek parça diyorsun. Linux kendisine bir yer bulsun ve otomatikman bu yeri ayarlayıp oraya kurulsun.
Benzetme yapayım.
Ehliyeti olmayan bir kişiye (Kurulumdan anlamayan) araba alıyorsun. Diyorsun ki bu araba gideceği yolu kendisi seçsin, kaza yapmadan yolu bulup, gidebilsin.
Böyle bir araba (Linux) varsa ben de bilmek isterim.

anlatamıyorum derdimi bir türlü, halbuki yukarıda ekran görüntüleri de vermiştim anlaşılsın diye.
o halde toparlayayım konuyu. elimizde misal 80 gb hdd var. bu hdd'ye tek parça halinde win xp kurulmuş. bunun yanına herhangi bir linux distro kurmaya kalktığımızda yanına kur seçeneği çıkmıyor. dolayısıyla linuxla yeni tanışan biri daha kurulum aşamasında disk bölümleme ile uğraşmak zorunda kalıyor.

ama win7'de böyle bir sorun yok. yanına istediğimiz distroyu kurabiliyoruz. hatta kurulum aşamasında win7'nin kurulu olduğu bölümü daraltıp genişletebiliyoruz bile (BKZ. ekran görüntüsü).

işte bu durum neden kaynaklanıyor onu bulmaya çalışıyorum ben. amacım linuxla yeni tanışan kişilerin işini kolaylaştırmak.
bilmem anlatabildim mi?

Ben sana anlatamadığım için sen de anlayamıyorsun.
Bir disk dinamik olarak formatlanmazsa o diskin boyutunu değiştiremezsin.
Win7 de dinamik disk olarak formatlanmış bir diskin boyutunu özel uygulamalarla değiştirebilirsin. Ancak disk yönetiminden değiştiremezsin. Harici komutlar ve uygulamalar gereklidir. Örnek DİSKPART
İkinci olarak Win7 kurulumunda yapmış olduğun şey nedir?
Yazılım desteğini kullanarak diskin boyutunu ufaltıyor ve linux kurulumu için boş alan tahsis ediyorsun. Bu boş alanı ayırmazsan linux windows klasörünün içerisine kurulamaz.
KISACASI:
Linuxun kurulabilmesi için boş bir alan şarttır. Bu alanı...
İster windows kurulumunda ayırırsın.
İstersen windows kurulumu bitiminde disk yapısı müsaade ediyorsa ayırırsın.
(Bakınız dinamik diskler)
http://bidb.itu.edu.tr/eskiler/seyirdefteri/blog/2013/09/07/sabit-disk-türleri-avantajları-ve-dezavantajları
İstersen de diskinde D bölümü varsa, buradaki bilgileri bir yere yedekler, sonra bu D diskini siler, linux kurulumu için uygun kapasitede yer ayırır, kalan bölüm varsa orayı da yine yedekleme olarak kullanırsın.

İLAVE BİLGİ NOT'u:
Yanına kur seçeneğinin XP veya Win7 ile ilgisi yoktur.
Önceki mesajımda çoklu işletim sistemleri için test etmiş olduğum LUBUNTU işletim sistemini, XP kurulu bir diske kurulum resimleri...
IMG_1307.JPG

IMG_1308.JPG

IMG_1311.JPG

Bu resimde bölüm düzenlenmesi görülmektedir.
Boş bir alan içerisinde kurulum için yeterli alanı ayırarak, dosya sistemini ve linuxlara özgü bağlama noktası belirtilmiştir.

IMG_1312.JPG

Takas alanını da belirledikten sonra komut verilebilir.
IMG_1313.JPG

Kuruluma geçtik ve şıkır şıkır kurulumumuzu yapıyoruz.
Demekki XP nin yanına kurulmamakla hiçbir ilgisi yokmuş :D
IMG_1315.JPG

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler