Linux Programları

Hanibal

Üye
Ghost for Linux 0.21

ghost_linux.jpg

Tanıtım:
Linux için mükemmel bir yedekleme aracı.

Başlıca özellikleri ;
  • Kullandığınız masaüstünüzü yedekler. (KDE , Gnome v.b.)
  • Sistem dosyalarını yedekler.
  • Kullanıcı profilini yedekler.
  • Sistem sunucu olarak kullanılıyorsa sunucu bilgilerini yedekler.
  • Tüm şifreleri yedekler.
  • Sistemde yaptığınız değişiklikleri yedekler.
  • Temanızı yedekler.
  • Mevcut bir kullanıcıyı komple yedekler.
  • Yedeklediklerinizi kopyalamanızı sağlar.

Linux sisteminizde önemli dosyalar var ise mutlaka bu yazılım ile yedeklemenizi öneriyoruz.

Editör Yorumu ;
Kesinlikle her Linux dağıtımında bulunması gereken bir yazılım. Bir kullanıcıyı komple yedeklemek istediğinizde hiçbir komut bilmenize gerek kalmıyor. Grafik arayüzünden her türlü kopyalamayı tek tıklama ile yapabiliyorsunuz. Diğer işletim sistemlerinde paralı olan yazılımlar kadar iyi olan bir yazılım hem ücretsiz hem açık kaynak kodlu.

Kurulum ;
Dosyayı açtığınız dizinde konsol kullanarak şu komutları verin (su ile root olduktan sonra)
./configure
make
make install

Glom 1.0

glom_data_list.png

Tanıtım:
Glom, veritabanı oluşturabileceğiniz bir yazılım. Program ile oluşturduğunuz veritabanınıza eklemek istediğiniz kişinin adresi, telefon numaraları, resmi, doğum tarihini vs. gibi bilgilerini kaydedebiliyorsunuz. isterseniz veritabanınızı listeleyebilir, aradığınız kişiyi kolayca bulabilirsiniz ya da liste ile ilgili raporlar alabilirsiniz. Ayrıca kişiler arasındaki ilişkileri belirtebilirsiniz ya da gruplar oluşturabilirsiniz. Program bunları kendisi yapabiliyor. Diğer bazı veritabanı programları ile uyumlu çalışabilir. Program dili olarak Python'u kullanır. Ayrıca çeşitli dillerde de çevirisi bulunmaktadır.

GnoRPM 0.96

2809-a.jpg

Tanıtım:
Linux da program hazırlayanların çok işine yarayacak bir yazılım. Linux üzerinde hazırladığınız programları bu yazılım ile kurulum dosyası haline getirebilirsiniz. Yani windows da hazırladığınız dosyaları nasıl exe uzantılı kurulum dosyası haline getiriyorsanız linux dada bu program ile rpm haline getirebilirsiniz. Hemen hemen tüm linux programcıları paketleme işlemini bu yazılım ile yapıyor. Programlarınızı internet üzerinden dağıtacaksanız mutlaka bu yazılım ile paketleyin. Bu sayede kullanıcılar programınızı exe gibi tek tıklama ile kurabilirler. Bu yazılım tüm gnome masaüstüleri ile çalışan tüm linux sürümlerini desteklemektedir.

Klineakconfig 0.8 Beta2

Klineakconfig.jpg

Tanıtım:
KDE altından lineakd ile beraber kullanılan klavyenin ek işlev tuşlarına değişik işlevler atayabilen bir uygulama. Oldukça kullanışlı bir araç.

PenguinTV 1.71

PenguinTV-4.5-big.png

Tanıtım:
PenguinTV, internette RSS biçiminde yayınlanan müzik ve görüntü yayınlarını izleyebilmeye yarayan bir yazılım.
Benzerlerinde oluşan hataları ortadan kaldırdığı bildiriliyor ve daha rahat şekilde izleyeceğiniz şeylere ulaşmanızı sağlıyor. indirme kolaylığı sağlıyor, kullanıcı dostu bir arayüzü var.
Unicode yazı tipi kodlaması ile tam uyumlu. Ayrıca "Show Today's Downloads" adı altındaki menüsü sayesinde taşınabilir müzik çalarlarla uyumlu çalışabiliyor.

Yüklemek için aşağıdaki komutları sırayla konsola, root olarak oturumu açmışken girin:

./configure
make
make install

NeroLinux 2.1.0.1

NeroLINUX-Version-2.1.0.1.png

Tanıtım:
NeroLinux, çok kapsamlı ve esnek kullanıma sahip NERO CD yazma programının Linux versiyonudur. Windows işletim sistemlerinde gözde CD yazma programı olan Nero, Linux'ta da yine aynı özelliklerle geliyor.
ücretsiz innDirebileceğiniz Kullanım kılavuzu gerekli tüm açıklamaları bulunduruyor.

NeroLinux'un bazı özellikleri:
  • CD ve DVD yazıcı aygıtlarını otomatik tanıma
  • El-Torito standartlarında Bootable(otomatik çalışan) DVD/CD yazabilme,
  • Kernel 2.4 ve 2.6 uyumlu,
  • çift katmanlı DVD yazabilme (+ve LJR),
  • .nrg uzantılı image alabilme
  • Digital ses uzantılarına tam destek
  • Data(veri) CD/DVD'leri yazabilme (ISO9660, UDF ve UDF/ISO9660 Bridge)

Desteklediği Linux Dağıtımları
  • SuSE Linux 8.0 - 9.3
  • Red Hat Linux 7.2- 8.0
  • Fedora Core 1 - 4
  • Debian GNU/Linux 3.0 - 3.1
    (- aradaki dağıtımlarıda içerir)

Sistem Gereksinimleri:
  • Pentium 3 500 MHz
  • 64 MB RAM
  • 500 MB boş disk alanı (DVD yazarken 9 gb'a kadar boş alan gerekebilir.)
  • Linux kernel 2.4.x ve üstü
  • X-window sistemi
  • GTK+ v1.2 kütüphanesi

ücretsiz rakipleri k3b ve graveman gibi CD yazma programlarına nazaran kullanım kolaylığı ve esnekliği göze çarpıyor. Trial versiyonda tüm özellikleri kısıtlamasız kullanabiliyorsunuz. indireceğiniz dosya .rpm pakettir. isterseniz Debian Linux için

http://www.nero.com/enu/downloads/previous-versions/download-linux4-update.php?vlang=us

RAR for Linux 3.60

rar.png

Tanıtım:
En iyi sıkıştırma programlarından biri olan WinRAR'ın Linux için yapılmış ingilizce sürümü.

Programa eklenen sihirbaz, yeni kullanıcılar için güzel bir yenilik.

Sıkıştırma algoritması geliştirilmiş ve şifreleme algoritması olarak da 128 bit kullanılmış.

Dosyaları sıkıştırarak veya sıkıştırmadan e-posta ile gönderme özelliği de eklenmiş.

Seçilen (sıkıştırılmış) birkaç dosyanın kopyalanması ve başka bir klasör içerisine yapıştırılması (açılarak) özelliği de ilave edilmiş.
CAB, ARJ, LZH, TAR, GZ, ACE, UUE, BZ2, JAR, ISO desteklediği biçimler arasında olup yeni sürümde 7zip formatına da destek verilmiş.
SFX arşiv oluşturarak *.EXE uzantılı da sıkıştırmalar yapabiliyorsunuz.

Bu sürümde sıkıştırma hızı daha da yükselttirilmiş. Winrar arabirimi komut satırını tam olarak destekliyor.

Yeni sürüm özellikleri:
  • Yeni Tema desteği.
  • Yeni zip64 desteği
  • Yeni gelişmiş ayarlar
  • çoklu CAB arşivleri desteği
  • Daha hızlı ana motor
  • Yeni SFX modülleri
  • Yenilenmiş sihirbaz
  • Yeni kolay ilişkilendirilebilme seçenekleri
  • Geliştirilmiş ZIP arşivi kurtarması
  • Geliştirilmiş güvenlik seçenekleri

https://www.rarlab.com/rar/rarlinux-5.6.1.tar.gz

OpenOffice.org TR 2.0.4

lo52-impress-01.png

Tanıtım:
Açık kaynak kodlu ilk ofis yazılımı olan OpenOffice.org yeni sürümünü duyurdu. içinde bulunan kelime işlemci, hesap tablosu aracı, sunum aracı ile işinizi fazlasıyla görecek bir yazılım. ilginç bir kaç nokta : Hazırladığınız bir sunuyu flash dosyası olarak kaydedebilirsiniz ya da hazırladığınız bir belgeyi pdf olarak dışarı aktarabilirsiniz.

Yenilikler(üreticiden)
  • Almanca için bir imla denetim sözlüğü eklenmiştir.
  • Birkaç dil için direk imla denetim entegrasyonu sağlanmıştır.
  • Microsoft Word 2 ve Quattro Pro 6 dosyalarını aktarmak için aktarma süzgeci eklenmiştir.
  • Mesaj birleştirme daha kolay hale getirilmiştir.
  • KDE Adres Defteri ile entegre çalışma özelliği eklenmiştir.
  • Linux kullanıcıları için yeni simge seçeneği eklenmiştir. (KDE ve GNOME)
  • Geliştirilmiş PDF dönüştürme eklentisi.
  • Artırılmış satır sayıları (Calc için)
  • Yenilenmiş ve gelişmiş canlandırma etkileri bölümü
  • Yeni ortak , ya da açık, belge biçimi ile düzenleyici(Writer, Calc, Draw gibi) ayırt etmeksizin açılabilecek

https://tr.libreoffice.org/indir/libreoffice-kararli-surum/

Teşekkürler Hanibal :D Pardus İçin İşe Yarar Sanırım

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri