Linear Cetvel ile DC motor Kontrollu CNC

serkank

Üye
Merhaba .
Linear Cetvel Kullanarak Konum bilgisi alıcak ve DC motor ile Hareket sağlayacak bir Kontrol kartı yapmam gerekiyor.

Step motor sisteminde belli bir eğimdeki cizgide ilerlemek kolay. Mesela hedefe gitmek için X eksenindeki Adım sayısı ve Y eksenindeki Adım sayısı hesaplanıp bu adım sayıları Step motora uygulanınca istenilen eğimde bir çizgide hareket edilebiniyor

DC motor ile bu nasıl olucak çözemedim..
DC Motora Voltaj uygulayıp Linear cetvelden istenilen pozisyona geldiginde durdurabiliyorum
Fakat 2 eksen olursa Step motordaki gibi X eksenin 1000 birim Y eksenini 200 birim gitmesini istersem Once Y ekseni Hedefe varmıs ve X ekseni henuz hedefe varmamıs olucaktır. Dolayısı ile istenilen eğimde bir çizgi çıkmamış olucak.

Bunu nasıl çözebilirim?

Ayrıca Linear Cetvel ve DC motor ile çalışan kontrol kartı önerebilirmisiniz ?

Arduino ile hersey cok kolay. Linear Interpolation a ihtiyaciniz var. Eger step degil de duz dc motor kullanmaniz gerekiyorsa bir de motor pozisyonunu ayarlamak icin PID veya en azindan PI gerekecek. Bu konuda Bulent Unalmış in guzel paylasimlari vardi:

Arduino ile denemeler yapıyorum bende.
Linear encoderdan Pozisyon bilgisini okuyarak hareket etmem gerekiyor.
dolayısı ile 3 eksen varken tek bir arduino aynı anda 3 encoderı okuyamaz
o yuzden her eksene birtane arduino nano ile kontrol etmeyi dusundum
Fakat motor dc motor oldugundan motorun adım sayısı olmadıgından
Linear interpolasyonu nasıl uygulayacagız gibi bir soru takılmıstı aklıma ama onun yontemini buldum sanırım .
Tek eksenli bir duzenek uzerinde denedim bugun ve baska bir sorun cıkıtı. Linear encoder hassasiyeti 5 mikron ve Tek encoderı okumaya Arduino nun hızı yetmedi. belli bir hıza kadar okuyor ama hızı artırınca kacırıyor. Daha hizli birşey gerekiyor

Arduino kullanmak şart mı?.
PIC, dsPIC olsun, ARM olsun, çift quadrature enkoder modülü, gayet yetenekli PWM modülü vs. olan bir denetleyici neden kullanmıyorsunuz.
Kullandığım bir dsPIC in enkoder modülü, hızı, ivmeyi bile 32bit hesaplayıp veriyordu.
Gerisi sadece PID. PID yi de Arduinodan kodundan kotarırsınız.

arduinoda encoderı zaten interrupt kullanarak okuyorum. arduino ile olmayacagı kesin

DSPic olurmu emin degilim sanırım FPGA kullanmak gerekicek .Fpga ile ilgilide bilgim yok.
DSPic ile deneme yapıcam bakalım ne olcak.

Gcodeları Tektek Gönderebilecegim bir CNC kartı biliyormusunuz DC motor ve Linear Cetvel okuyabilen?

Hangi hızda çalışmayı düşünüyorsun da dsPIC in yetmeyeceğine karar verdin. uygun bir dsPIC de de kesme ile okunduğunu mu düşünüyorsun?
8 bitlik Arduino da, 16-32 bit bir çarpma, toplama işlemi kaç clock sürüyor. 16-32 bit işlemcilerde kaç clock.
Mesela bir PID hesabı Arduino da kaç clock sürecek.? dsPIC de kaç clock?

Pozisyon kontrolünde PID çevrimin ne olacak. Kaç mikron?
Lineer cetvel 5 mikron demişsin. Bu 1x mı, 4x mı?
Kaç ekseni kontrol edeceksin?

Bunları belirledikten sonra Mikrodenetleyici yetermi yetmez mi konusa karar verilir. ?

gcode u tek tek göndermek ne demek?.
Gcode yorumlayıcı ile birleşik motor sürücü mü yapmak istiyorsun, yoksa mesela step, dır puls gönderip kapalı çevrim, lineer cetvel kullanıp doğru pozisyonda olacak bir motor sürücü mü ?

Hazır bir ürün mü bakıyorsun. ?
Lineer cetvel kullanan hobi düzeyinde bir şey bilmiyorum. Ama Lineer motor kullanıp, pozisyon kontrolunü lineer cetvel ile sağlayan tezgahlar görüştüm..

O halde hazırı var. Kflop. Pahali da degil.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri