Limit switch sorunu

Suat_Korkmaz

Profesyonel Üye
Benim M16 kart limit sensörlerinden sadece 5v kabul ediyor. Bu sensörler için de 5v çıkışı var. Bendeki sensörler ise 6-36v ile çalışıyor. Bu yüzden sensörlere harici 12v verip sinyali 5 volta düşürmem gerekiyor.

Aşağıdaki çizim şu an bulunduğum durumu gösteriyor. Gördüğünüz gibi sensörlere harici 12v güç verdim fakat sensörlerin ortak gnd ucunu kartın üreticisinin tavsiyesi üzerine kartın GND çıkışına bağladım. Sensörlerin sinyal çıkışına da 12 voltu 5 volta düşürmek için birer 6.8k direnç ekledim. Bu durumda sensörlerden 0-5v almam gerekiyor ama 0-2v alıyorum. Kartın GND piniyle dirençerin çıkışından ölçüm yapıyorum.

Sensörler bu haldeyken sağlıklı çalışmıyor. Loglara baktığımda sensör sürekli açılıp kapanıyor. Dengesiz yani.

Kullandığım sensörler: https://www.aliexpress.com/item/M8-...697.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dih2urY

Acaba neyi eksik yapıyorum?

ver3.png

Suat_korkmaz Merhabalar;
12 Volt güç kaynağı ile 6.8 kdirenç kullanarak sensör çıkış anında 2 volt görüyorsanız direnç değeriniz çok büyük,eğer ölçümleriniz doğru ise 6.8k direnci yaklaşık 2,1k ile değiştirmeniz gerekir,2-2,2 veya 2,5 kadar kullanabilirsiniz.

Kolay Gelsin

Merak ettiğim bir şey var. Harici güç kaynağından gelen GND ucunu (sensörleri de dolaştıktan sonra) kartın GND çıkışına vermek sağlıklı mı?

Merak ettiğim bir şey var. Harici güç kaynağından gelen GND ucunu (sensörleri de dolaştıktan sonra) kartın GND çıkışına vermek sağlıklı mı?

Tabii harici güç kaynağınında GND (- ucunu) kartın GND si ile birleştirmeniz gerek kart gelen sinyalin referans noktasına göre gerilimine göre tepki verecektir referans noktaları aynı olursa kart daha sağlıklı tepki verir.

Kolay Gelsin

Tamamen bilgisizlikten soruyorum.

Kartın GND çıkışı -5v iken harici güç kaynağının -12v'unu karta vermek sağlıklı mı demek istedim.

Buyrun bakalım. Kafam biraz daha karıştı :)

7805, 12 voltu 5 volta mı düşürecek?

Hayırlı akşamlar. Aynen öyle Suat kardeşim. Senin ilacın 7805

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri