Limit switch sorunu

Abi sisteminde 12v güç kaynağı var ise 3,adet 12v röle takımı al A1 uçlarına + 12v ver npn sensörlerden gelen siyah uçları rölenin A2 ucuna ver. Sensor görünce röle çekecek rölenin com ucuna 0v ver NO ucundan limitlere ver. Ozam çalışır.

Abi bu sensor zaten NC kartlar NO sinyali ile çalıştığı için araya röle koymalısın

Hayır 12V yeterli. Şimdi bu problarda hem gnd kablon hem +12V kablon hemde sinyal alacağın kablonun tam sorunsuz bağlanması gerekir. O propların kablosu çok dandik oluyor. Kısaltıp yeni kablo ekleyeceksin. Hatta bu işlemi yaparken kablo açıcı veya keski kullanma. Mutlaka çakmak kullan. Ek yapacağım kabloya mutlaka Lehim yap. Ama önce pastaya sür uçlarını. Havya ısısı sıcak olmasın.

Herşeyi doğru bağladıktan sonra önüne metal dokundurunca ledin mutlaka yanması lazım. LED yanmıyorsa bir sorun vardır.

7805 ile filan uğraşmana gerek yok bence. Dışarı 12v'luk adaptörle bile deneyebilirsin.

"Açıkken bile 0V vermiyor dediğin" ise bir kablon kopuk demek olabilir. Elektrik akımı +'dan geliyor -'ye doğru gitmesi lazım. Gitmiyorsa, bağlantı kopuksa bir yerde atlama yapar. Plastik kablo üzerinden bile atlar.

Tekrar merhaba,

7805'i deneme imkanım oldu. Küçük bir sorun var. Sensöre 12v giriyor (kaç v çıktığını ölçmedim). Sensörün çıkışını 7805'e bağladım. 7805'in çıkışında ise 5v yerine 2.6v ölçüyorum. Nerde yanlış yapıyorum?

Acaba sensör 12v değil de daha düşük voltaj veriyor olabilir mi?

Şu mesajı yeni gördüm. Okuma imkanım olmamıştı. Sensörden sonra 7805 olmaz. Gelen voltajın amperi düşük olacağından. Eğer senin kartının girişi 5V ise optocoupler ve mini 3 bacaklı bc577 filan kullanmak gerekir.

Son olarak benim bilgime göre şöyle bağlaman gerekir. R1,R2 yerine 2k ve 1.4k bağlayacaksın. Ekte resmini paylaşıyorum. Siteden hesaplayabiliyorsun. http://www.ohmslawcalculator.com/voltage-divider-calculator

1542580985383.png

Veya şöyle değerler ile dirençleri yerleştir. Kesin çalışır. Ama bunları pano üstünde deneme dışarıda dene.
10k ve 14k ile de olur.

Aynı sorunları yaşamışlar şurada. http://doc.3dmodularsystems.com/lj12a3-4-zbx-inductive-probe-wiring/

Bir de role ile olmaz sanırım. Gecikme yapar. Makina vurur.

Ekli dosyalar

• Screen Shot 2018-11-19 at 01.45.41.png
    Screen Shot 2018-11-19 at 01.45.41.png
    213.4 KB · Görüntüleme: 12
  • Screen Shot 2018-11-19 at 01.48.57.png
    Screen Shot 2018-11-19 at 01.48.57.png
    72.7 KB · Görüntüleme: 13
Cevdet o sensörlerden 4 tanesini sıfır paketinden çıkartıp dışarda 12v güç kaynağı ile denedim. Çıkışından açık ve kapalı halde voltaj veriyor. Sadece kapalıyken voltajın miktarı artıyor o kadar. Açıkken 2.6v civarı, kapalıyken 5.8v civarı veriyor.

Diğer taraftan kapalıyken LED'i yanıyor ama sensörlerin. Çalışıyor gibi görünüyor ama çıkışında her zaman voltaj var.

sensörler de
2 tip çıkış var
1) PNP ( Pozitif kenar tetiklemeli) + çıkış veririr
2) NPN ( Negatif kenar tetiklemeli) - çıkış veririr
2 tip konak var
1) NO = Normalde açık sensör gördüğünde çıkış vardır
2) NC = Normalde kapalı sensör görmediğinde çıkış vardır
0-36v besleme yazar ama belli bir voltajın altında verimli çalışmazlar sapmalar olur şuanda onu yaşıyorsun 24v besleme ile deneyip çıkışları tekrar kontrol etmekte fayda var

sensörler de
2 tip çıkış var
1) PNP ( Pozitif kenar tetiklemeli) + çıkış veririr
2) NPN ( Negatif kenar tetiklemeli) - çıkış veririr
2 tip konak var
1) NO = Normalde açık sensör gördüğünde çıkış vardır
2) NC = Normalde kapalı sensör görmediğinde çıkış vardır
0-36v besleme yazar ama belli bir voltajın altında verimli çalışmazlar sapmalar olur şuanda onu yaşıyorsun 24v besleme ile deneyip çıkışları tekrar kontrol etmekte fayda var
Valla şapka çıkartıyorum Yusuf. Helal olsun. 24v güç kaynağı ile denedim. Sensör 0-24v veriyor.

O zaman yeni soru. NPN sensörün -24v çıkışı +5 volta nasıl çevirilir? :)

7805 ile yaparsın. 36v'a kadar girebiliyorsun. Fakat çıkışını izole etmelisin. O şekilde gürültü olduğundan sıkıntı olur. Kondansatörlü, diyotlu standart bir 7805 devresi kur diyeceğim ama çıkışa bağlayacağım diyorsun. Kondansatör sebebiyle gecikme olur mu diye aklımda bir soru var. Hatta transistör bile bir miktar geç keser. Etkilermi seni 1mm'de bilemiyorum.

O zaman 7805'e ne kadar gerilim verirsen ver 5 volta mı düşürüyor? Güzelmiş.

Valla şapka çıkartıyorum Yusuf. Helal olsun. 24v güç kaynağı ile denedim. Sensör 0-24v veriyor.

O zaman yeni soru. NPN sensörün -24v çıkışı +5 volta nasıl çevirilir? :)
En kolay yolu röle ile olur 24v bobinli bir röle kontak üzerinden de 5v geçir çok hassas olsun dersen ssr ı dene;)
NOT: Transistör ms bazında çalışır aynı sivri sinek ısırığı gibi hissetmezsiniz:D

SSR var bende. Çıkış olarak karttan gelen 5 voltu gönderirim.

Büyük SSR olur mu bilemiyorum. Küçük solid role modüllerü var. Ama onlardada 1.3v 5V arası çalışıyor sanırım. Yani 0-5v değil

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri