Lift yapımı

Merhaba arkadaşlar,

Kendi çapımda aşağıda bulunan youtube videosunda ki gibi bir Lift sistemi yapmak istiyorum. Ancak kullanacağım malzemelerin isimlerini ve nereden temin edebileceğimi bilmiyorum.

Videoda görüldüğü gibi mil döndürüldüğünde somunların aynı anda biri sağdan, diğer soldan ileri yahut geriye doğru hareket ediyor. Bunu nasıl yapabilirim asıl kafama takılan soru bu aslında. Ne gibi bir somun yahut mil ile bu yapılabiliyor.
Yardımcı olursanız memnun olurum.

Vidalı mil ve somununa ayrıca uygun çap rulmanlara ihtiyacın var, nette bunları araştır yakın yerden alırsan kargo bedelinden kurtulursun.

Milin yarısına kadar düz diş çekeceksiniz diger tarafına ters diş yani bi tarafa sag diş normal yani diger tarafa sol diş

Kullanılacak bir adet mili (Örn: 1 metre uzunluğu) ortasından kesip bir parçasını ters çevirip tekrar kaynak ile birleştirsem, acaba sağ helis ve sol helis (yani düz diş ve ters diş) olayını yapabilirmiyim. Kaynatacağım orta kısım'a rulman oturtacağım.

Bütçesi kısıtlı olan bir durum içerisindeyim. otomasyoncu58 arkadaşın bahsettiği sistemi bu şekilde kafamda çözdüm eğer doğru planladı isem. Diğer hali ile tornacıya gidip yeni bir parça yaptırmaya kalksam epey bir külfeti olur diye düşünüyorum.

Kullanılacak bir adet mili (Örn: 1 metre uzunluğu) ortasından kesip bir parçasını ters çevirip tekrar kaynak ile birleştirsem, acaba sağ helis ve sol helis (yani düz diş ve ters diş) olayını yapabilirmiyim. Kaynatacağım orta kısım'a rulman oturtacağım.

Bütçesi kısıtlı olan bir durum içerisindeyim. otomasyoncu58 arkadaşın bahsettiği sistemi bu şekilde kafamda çözdüm eğer doğru planladı isem. Diğer hali ile tornacıya gidip yeni bir parça yaptırmaya kalksam epey bir külfeti olur diye düşünüyorum.
Bir adet kriko al işi çöz. 1,5 ton bile taşır hem yükseltmeyi fazla abartmak isteyeceğini sanmam fazlasıyla yeterli olur.
kriko.jpg

70 cm yüksekliğe çıkarıp, indirebileceğim. 70x110 cm ölçülerinde ve tahmini 40-50 kg ağırlığında bir camekanım var . Ve mümkün olduğunca lift yahut kriko sisteminin fazla yer kaplamaması ve düzgün bir şekilde kaldırma ve indirme işlemini yapması gerekiyor.

O yüzden kriko sistemi ile bu işin üstesinden gelmem pek mümkün görünmüyor gibi, zira onlar en fazla 40 cm yüksekliğe kadar kalkabiliyor ve tezgahın ortasına koysam da sağ ve soldan yalpa yapma durumu olacak gibi.

Dediginiz şekil olmaz ancak bir mile ters ve düz diş çektirerek bir tornacıya yaptırabilirsiniz.

kendi yaptığımız motorsikletler için var.detaylı fotoları atarım.

motorsikletler için LİFT

LİFT.jpg
LİFT2.jpg
LİFT3.jpg
LİFT4.jpg
LİFT5.jpg
LİFT6.jpg
LİFT7.jpg

Ekli dosyalar

• LİFT1.jpg
    LİFT1.jpg
    64.9 KB · Görüntüleme: 46
Motoru Pompasi kumandasi ustunde yedek lifi var 220 ile calisir 1250 05426166138 ankara

Ekli dosyalar

• Screenshot_20171124-102055.png
    Screenshot_20171124-102055.png
    656 KB · Görüntüleme: 37

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,934
Son üye
peldayilmaz

Yeni konular