lifli ağaç yada kontra kesiminde lif sorunu (KAYSERİ nin dikkatine ) :)

Mahmut Erdoğan

Paylaşımcı üye
KAYSERİ' Alıntı:
Merhaba Hocam. Şimdi biz 4 mm kontraplak ile 2d kesimler yapıyoruz router ile. 2 bıçaklı elmas 1.5 çapında kalem kullanıyoruz. Kavak kontraplak çok çok tiftikleniyor. Yani keserken kesim yerlerinde kullanacağımız malzeme tarafında ağaç kıymık kıymık oluyor. Zımpara ile de kolay çıkmıyor. Bunu önlemenin bir yolu yöntemi var mı?

Kontraplağa bir ilaç falan sürmek gibi farklı yöntemlerle çözülebilir mi ?

Siz ağaç işliyorsunuz bilebilirsiniz diye sormak istedim
kavak lifli bir ağaçtır çözümü yok malesef
onun yerine kayınkontra kullanabilirsin kayın daha az liflidir
ayrıca bıçak ne kadar keskin olursa o kadar az lif bırakır
sık sık değişecen bıçağı aynı yerden bir daha geç o zaman biraz daha alır temizler

not:KAYSERİ özel mesaj kutun dolu onun için burdan cevaplıyorum.
ayrıca başka arkadaşlarda faydalanır yada bilgilerini paylaşır

Allah razı olsun abicim. Dolu olduğunu gördüm sana mesajı yazarken de göndermemişti komple boşaltmayı unutmuşum :) :)

Kayın kontrada var ama model uçakta ağır oluyor o yüzden kavak kontraplak tercih ediliyor

2 bıçaklı freze 3 bıçaklı freze gibi frezenin çeşidinden, kesme hızından iş mili devrinden değişir mi ?

Freze çok bıçaklı olunca ağzı çabuk doluyor ve yakıyor malzemeyi, bende 2 bıçaklı alıyorum frezeyi daha güzel oluyor mesela

kavak kontrada çapa göre 2 yada 3 lü jiletli bıçakla temiz iş alırsın. Tarafımdan uygulanmıştır.

@bilgin34 2 bıçak üzerine hiç çıkmadım diyebilirim.Parmak frezelerimizin hepsi 2 bıçaklıdır :)

-- bu sayfadaki tipte bıçaklarla en iyi sonuç elde ediliyor lifli ağaçlarda. İtalyan olanlarıda mevcut ancak 70 euroyu gözden çıkarmak gerek.

-- bu sayfadaki tipte bıçaklarla en iyi sonuç elde ediliyor lifli ağaçlarda. İtalyan olanlarıda mevcut ancak 70 euroyu gözden çıkarmak gerek.

Bu frezeleri biliyorum. Ahşapçıların kullandığı frezeler bunlar. 2 bıçaklı bıçaklar helisel değil düz. Tam aradığım kalem ama CNC tam pro olmadığı için sadece 3 mm ve 6 mm sapı olan frezeler bağlayabiliyorum. Aynı zamanda bu frezenin 1,5- 1 mm gibi küçük olanını bulamadım :(

Devamlı ürün aldığımız bir imalarçı var. Size yapar sanırım elmasları ithal alıp kendileri yapıyo. Ancak çok gitmeyecek ölçülerse 10 taneden aşağı yapmaz. Yalnız 5 ve 6 ucları vardı bildiğim.

Özelden firma ismi falan verebilir misiniz ? veya siz durumu anlatır mısınız ? bu gösterdiğiniz düz ve 2 bıçaklı frezelerin 6 mm sap 1.5 mm ve kesici boyu 15-20 mm arası olacak bıçak yapabilirler mi ?

İstediğiniz ölçüde yapılıyor. Çok gitmiyecek modellerse bir elbas çobuk kadar yani 10 tane uc yapılıyor minumum. Firma bilgileri ezberimde deil bakıp yazarım.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri