li-po düşük voltaj devresi lazım

_ahmet

Üye
Arkadaşlar model araçlarla ilgileniyorum 11.1v li-po batarya için düşük voltaj alarmı devresine ihtiyacım var google da aradım ancak işe yarar bir devre bulamadım elinde bu gibi bir devre olan varmı.

Arkadaşlar model araçlarla ilgileniyorum 11.1v li-po batarya için düşük voltaj alarmı devresine ihtiyacım var google da aradım ancak işe yarar bir devre bulamadım elinde bu gibi bir devre olan varmı.

Kaç volttan aşağısında alarm vermesini istiyorsun?

Kaç volttan aşağısında alarm vermesini istiyorsun?
Alarm vereceği voltaj trimpot ile ayarlanabilmesi lazım benim kullandığım hava aracı olduğundan kaç volttan sonra aşağı inmeye başlar bilmiyorum bunu trimpot ile deneme yanılma yoluyla ayarlamam gerekiyor.

Alarm vereceği voltaj trimpot ile ayarlanabilmesi lazım benim kullandığım hava aracı olduğundan kaç volttan sonra aşağı inmeye başlar bilmiyorum bunu trimpot ile deneme yanılma yoluyla ayarlamam gerekiyor.

Aşağıdaki devrede, transistörün iletime geçme eşiği 0,6 v olduğuna göre, trimpot ve direnç ile bölünen gerilim 0,6 v 'un üzerindeyse çıkışta 0v'a yakın bir değer, altına düşünce de 4k7 direnç üzerinden o anki pil voltajını görürsün.

Bölme oranını trimpot ile değiştirerek transistörün hangi voltaj değerinde kesime gideceğini ayarlayabilirsin.

örneğin, trimpot 19k değerine ayarlıysa, pil 12v altına düştüğünde (12/20 = 0,6 ) transistör kesime gider ve çıkışta pil voltajı görülür.

Teşekkürler çıkışına buzzerli ses devresi ekleyebilirim böylece istediğim gibi olur en yakın zamanda deneyip sonucu yazarım.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri