Li-ion Bataryamı, Li-po Bataryamı?

Li-ion mu Li-po mu?

• Kullanılan toplam oy
    7
  • Anket kapatılmış .
masama beyaz renk bir aydınlatma kuracağım. adaptör bağlamak yerine batarya kullanmayı düşünüyorum. çünkü zaten bir masa lambası var ve sarı ışık veriyor olmasından hoşnut değilim. onun kablosunu prizden çekiyorum ve tam laptopun ekranına geliyor. yeni bir aydınlatma yapıp masa lambamı emekliye ayıracağım... ona li-ion da olur 1000mah üstü olduğu sürece sıkıntı yok.
aynı zamanda bir de arduino araç yapacağım onda li-po şart zaten

Bende çok sayıda li-on var. Çoğu şeyde kullandım.

Şarjlı el süpürgesi, ufak vidalama, ışıldak, mini masa lambası vs. yaptım. Verimli çalışıyor hocam. Hele ki lambada led kullanacaksınız enerji tuketimi de çok az olur. Laptop bataryarindan söküp kullanın bence.

Sırf lamba için li-po ya çok para vermeye gerek yok. Tabi diğer projeniz için bir sey diyemem.

Li-po ile li-on sarj mantığı hemen hemen aynı. Li-po ların avantajı kapasitelerine gore daha hafif ve küçük olmasınin yani sıra anlık verebildiği akımın yüksek olması. Aydınlatmalar için li-poya gerek yok. İsildaklar bile ki çok ledli olanları dahi 1-1.5 amper çekiyor.

Eger sürekli kullanacaksınız li-po koruma cantasi da almanizda fayda var.

Bazen piller ömrünü tamamlayıp şarjda aşırı isinabiliyor. Mesela Sanyo nun Ur18650a pillerinin bir serileri şarjın sonlarına doğru aşırı ısınıyor ve hatta ele alinamaz hale geliyor. Üstündeki kaplamayi bile eritmeye başlıyor. Bizzat şahit oldum.

Ya sarjı gozle kontrol etmek ya koruma çantasında sarj etmek ya da ısı kontrollü sarj etmek lazım. Bence oyle basit bir düzenekte uzun süre şarjda bırakmak doğru değil.

ben bir devre yapmak istiyorum ve istiyorum ki ben bunu şarja takayım, bir yandan dersimi çalışayım, o şarj olunca şarjı otomatik kessin. ben de dersin başından kalkıp devremi çalıştırmaya başlayayım.

1) ve 2) Merhaba. Kendim devre yapayım diyorsan TP4056 modülünü önerebilirim. Entegresini piyasada rahatlıkla bulabilirsin ve devre şeması datasheetinde mevcut. Onu bulamazsan MCP73831T entegresi de işini görür. Bu entegreleri seçerken dikkat edeceğin konu ;
Çıkış voltajı ve çıkış akımı.
MCP73831T entegresinin çıkışı 800mAh olması gerekiyor öyle hatırlıyorum yanı datasheetinden yine incelersin. Devresi oldukça basit ve şarj olduğunu göstermesi için Led pini de mevcut.
PRG pinindeki direnci datasheetinde verilen değerlere göre değiştirirsen çıkış akımını da kontrol edebilirsin. Çıkış akımı senin şarj süreni belirler.
[(batarya kapasitesi)*1.5] / (şarj için verilen akım)

Buradaki 1.5 pildeki kablodaki vs kayıpları temsilen yaklaşık olarak konulmuştur.

Bahsetmiş olduğum devre bir batarya koruma devresidir.

3) Tamamen boş bırakmamaya çalış saklamasını bu şekilde yapabilirsin.

Entegresini piyasada rahatlıkla bulabilirsin ve devre şeması datasheetinde mevcut.
Entegreyi bulurum bulmasına da ne yazık ki entegrenin kendisinden daha popüler bir modülü olunca entegrenin kendisi internette olmasına rağmen hemen modülü sonuç olarak çıktığı için bulunamıyor.
Mesela ch340 çipiyle yapılan usb ttl çevirici olunca, çinde ch340 yazınca hemen onlardan çıkıyor. Ve ch340 çipli arduinolar... bu sebeple bulması 10-20dk alıyor. Tp4056 ve lm2596 da benzer örneklerden.
Ama merak etme ben bulurum. Gerekirse modülden alıp üstünden sökerim en kötü ihtimalde.
Bir de aşırı deşarj korumasını nasıl yapapileceğimi biliyor musun? Bunu hiç beceremedim tasarlamayı.
Son olarak da balans yapmak için her hücreyi ayrı ayrı mı şarj etmek gerekiyor? Örneğin 2S lipoda bir tane 2li soket olur. Bir de her pilin ayrı ayrı kabloları olur ayrı bir sokette. O 2li soketten değil de her pilin ayrı ayrı olan soketlerinden her pili ayrıca şarj edilecek değil mi?

Entegreyi bulurum bulmasına da ne yazık ki entegrenin kendisinden daha popüler bir modülü olunca entegrenin kendisi internette olmasına rağmen hemen modülü sonuç olarak çıktığı için bulunamıyor.
Mesela ch340 çipiyle yapılan usb ttl çevirici olunca, çinde ch340 yazınca hemen onlardan çıkıyor. Ve ch340 çipli arduinolar... bu sebeple bulması 10-20dk alıyor. Tp4056 ve lm2596 da benzer örneklerden.
Ama merak etme ben bulurum. Gerekirse modülden alıp üstünden sökerim en kötü ihtimalde.
Bir de aşırı deşarj korumasını nasıl yapapileceğimi biliyor musun? Bunu hiç beceremedim tasarlamayı.
Son olarak da balans yapmak için her hücreyi ayrı ayrı mı şarj etmek gerekiyor? Örneğin 2S lipoda bir tane 2li soket olur. Bir de her pilin ayrı ayrı kabloları olur ayrı bir sokette. O 2li soketten değil de her pilin ayrı ayrı olan soketlerinden her pili ayrıca şarj edilecek değil mi?
bahsettiğim devre aşırı şarj için zaten. Pili şarj ediyor. Dolduğunda ise otomatikmen kesiyor. Pilin şarjının dolup dolmadığını kendin de anlayabilirsin ama bu tekniklerde hassas ölçüm yapman gerekir.

Örneğin pil, şarjının dolmasına yakınken sıcaklığı ortam sıcaklığının 10 derece üzerine çıkar. Hem ortamı hem pilin sıcaklığını ölçmen gerekir ama dediğim gibi bozucu etkilerin minimum olması gerekir böyle bir sistem tasarımı için.

2. bir yol da Pilin şarj dolum grafiğini incelemek. Pil şarj olmaya yakınken yükselen voltaj'ın eğimi azalır. Voltaj akışındaki bu değişimi de referans alabilirsin.

Sen TP4056 entegresini bul bence veya 2-3 tl bir şey zaten modül. alır sökersin. datasheetinden de devresini kurarsın. Hem şarj devresi olmuş olur hemde aşırı şarjı önlemiş olursun.

daha önce 2s için ayrı bir modül tasarlamadım. pil konusu hassas bir konu olduğu için bu konuda yanlış bilgi vermekten çekiniyorum o yüzden. Umarım faydalı olmuştur

Aşırı deşarj konusunda ne yapabilirim?
Tp4056 devresine baktım orada R1 ve R2 dirençleri var onları ne yapmam gerek?

71920A65-A9EB-4E7E-BA02-5D1F635BA1BF.gif
Tp4056 nın çıkışına over dishcharge devresi kurmalısınız.

Mesela örnek dw01 ile yapılmış koruma devresi şeması ektedir.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri