Li-ion pil şarjı nasıl yapılır

BMS modülü 16.8 - 18.1 volt arasında çalışıyor. 18 volt 1 amper adaptör ile şarz edilebilir. Bulamazsanız regülatörü o zaman kullanın.
Nasıl yani? Pilleri direk seri bağlayıp herhangi bir devre kullanmadan 18v 1a bir adaptör bulup onunla mı şarj edeyim? Ama bu devrenin şart olduğunu anlamıştım şimdiye kadar olan paylaşımlardan

26 lira olmasi ilginç. Bir yanlışlık olmasin aldığınız bir daha bakın bence. Prop falan almış olmayasınız.

Bu arada özelliklerine bakinca güzel multimetre 8008

Valla 26 liraydı. Ama hemen ertesi gün güncellenmiş. O yüzden acaba fiyat güncel değil miydi diye aklıma geldi. Henüz göndermedi de iptal de etmedi. Ama kargo için tanınan süre kısalıyor. Mesaj attım bakalım ne diyecek :D

Nasıl yani? Pilleri direk seri bağlayıp herhangi bir devre kullanmadan 18v 1a bir adaptör bulup onunla mı şarj edeyim? Ama bu devrenin şart olduğunu anlamıştım şimdiye kadar olan paylaşımlardan

Bms modülü kullanacaksınız ama akım ve gerilim ayarlı modülü 18 volt adaptör bulursanız kullanmaya gerek yok. Bulamazsanız örneğin 12 volt kullanırsanız yükseltici modülü kullanmanız gerekecek.

Li-ion piller 4.2v a kadar sabit akım, 4.2 volt a ulaştıktan sonra sabit gerilimle şarj edilir.seri bağlayıp 18v vs ile direkt sarj edilmeye kalkışılirsa akım kontrollü de olsa hücreler arası voltaj dengesizliği olabilir ve pil zarar görebilir. Bu nedenle balansli sarj yapmak gerekir (seri bağlı pillerin ara noktalarindan kablo çıkıyor ve her hücrenin voltaji dengeleniyor)

26 lira olmasi ilginç. Bir yanlışlık olmasin aldığınız bir daha bakın bence. Prop falan almış olmayasınız.

Bu arada özelliklerine bakinca güzel multimetre 8008

Ürünler geldi. Ancak 8008 resminin altından sıradan multimetre çıktı :D

Adam ilanda 8008 diye koymuş, siparişi normal 20 liralık multimetre olarak göndermiş

Hayırlısı bakalım, işimi görür sanırım şimdilik

Ürünler geldi. Ancak 8008 resminin altından sıradan multimetre çıktı :D

Adam ilanda 8008 diye koymuş, siparişi normal 20 liralık multimetre olarak göndermiş

Hayırlısı bakalım, işimi görür sanırım şimdilik

:D

Bazen bunlar prop koyup ucuz gibi gösteriyor. Amaçları bizim gibi ucuzdan pahalıya siralayanlarin o ürünleri ucuzlar arasında görmesi.

Siz kendinizden eminseniz dispute açın ve paranızın iadesini talep edin bence.

Evdeki laptop bataryasından söktüğüm Li-ion pillerin kapasitesini nasıl ölçebilirim? Ampermetreye ilk tuttuğumda 10000 mA gibi gösteriyor, zamanla azalıyor

Kapasitemetre ile olculur. Bos bir pil guckaynagi ile araya takılan kapasitemetre ile sarj edilir ne kadar sarj yaptigi hesaplanir.

Yada sunni yuk devresine tam sarjli pil baglanarak bitene kadar ne kadar enerji verdigi olculur.

Siz siz olun bir olcu aletinin amper olcum kademesinde iken pillerin terminal uclarina baglamayin. Bu durum pillerin tehlikeli sekilde patlamasina yangin cikmasina neden olabilir.

Kapasitemetre ile olculur. Bos bir pil guckaynagi ile araya takılan kapasitemetre ile sarj edilir ne kadar sarj yaptigi hesaplanir.

Yada sunni yuk devresine tam sarjli pil baglanarak bitene kadar ne kadar enerji verdigi olculur.

Siz siz olun bir olcu aletinin amper olcum kademesinde iken pillerin terminal uclarina baglamayin. Bu durum pillerin tehlikeli sekilde patlamasina yangin cikmasina neden olabilir.

Öyleyse elektrikçi ile bi görüşeyim teşekkürler

Merhaba. Aylar oldu malzemeler ve pilleri ancak hazır hale getirebildim. Ancak süpürgenin mevcut bağlantıları kafamı karıştırdı biraz. Süpürgenin önceki NiMh bataryasının artı kutbu direk açma kapama anahtarına gidiyor. Anahtardan da iki ayrı kablo çıkıyor. Biri motorun bi kutbuna gidiyor, diğeri de şarj devresi mi yoksa sadece şarj olurken yanan led ışığın devresi mi olduğunu bilemediğim devrenin artı bağlantısına gidiyor. Makinenin şarj bağlantısı da bu devreye geliyor direk. Fotoğrafta görüldüğü gibi. Bu devreyi direk iptal edip aliexpresten aldığım devreyle bağlantı mı yapacağım, yoksa bu devre sadece şarj esnasında yanan led için araya koyulmuş ama şarj için gereği olmayan bir devre olup, buna dokunmadan ek devre olarak mı diğerini koymam lazım acaba bilemedim? Bi de anahtarda 3 kablo olması da kafamı karıştırdı :D Sanırım bi güç motora veriyor bi güç de led lambaya veriyor ondan böyle yapmışlar
IMG_20190714_184109.jpg
IMG_20190714_183830.jpg
IMG_20190714_183817.jpg
Screenshot_20190714_152219_com.alibaba.aliexpresshd.jpg

Son düzenleme:
BMS modülü 16.8 - 18.1 volt arasında çalışıyor. 18 volt 1 amper adaptör ile şarz edilebilir. Bulamazsanız regülatörü o zaman kullanın.

Merhaba. Uzun zaman geçtikten sonra devreyi kurmaya çalışıyorum. Bir yukarıdaki mesajımda bahsettiğim konuyu anladım büyük ölçüde.

Ancak şarj adaptörüne bağlayacağım regülatörü 1 amper ile sınırlama işini nasıl yapmak lazım? Süpürge ve şarj bağlantılarını tamamen sağladıktan sonra süpürge şarj olurken regülatör ile süpürge arasına multimetreyi seri bağlayıp o şekilde mi akım ayarı yapmak lazım?

@karadvt siz de yorum yaparsanız sevinirim :)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri