Lg televizyon ana kart arizasi

Cloudsea

Üye
Arkadaslar merhaba. Lg 42LM640S-ZA marka televizyonumun ana karti uzerindeki 2 adet eleman koptu. Kartin uzerinde elemanlarin sadece sira kodu var yani tip kodu yok. Internetten arastirdim fakat devre diyagramini bulamadim. Yardimci olabilecek arkadaslar icin fotograf ekliyorum.

Ana kart bu;
sketch-1485897413499.png

Kirmiziyla isaretledigim yerdeki kopan elemanlarin bulundugu yer.
sketch-1485897496238.png

Ikinci resimde daha net belli oluyor.
Kopan elemanlarin kodu ise;
L506 ve C522

Devre diyagramini nerden bulabililirim.
Yardimlarinizi bekliyorum.

Sayın "arkaplan" cok tesekkür ederim Allah razı olsun sizden. Baya arastırdım google da ama bunu bulamamıştım. Kontrolkalemi forumunu ilk defa kullanıyorum ve bukadar çabuk cevap geleceğini düşünmüyordum. Açıkcası cevap geleceğinden dahi hiç ümidim yoktu.Birkez daha teşekkürler. Yarın ilk işim çankaya'ya gidip bu smd leri alıcam. Umarım normal havya ile lehimleyebilirim. Özellikle kondansatör aşırı küçük olduğu için yapabilirmiyim bilmiyorum. Yaklaşık 1mm boyunda (lehim noktalarını siz düşünün nekadar küçük olduğunu). Bu konuda pratik bir çözümü olan varmı?

Bu dosyayi okumustum yinede tesekkur ederim ilgilendiginiz icin.Yalniz burada kullanilan ozel lehim aletlerinden, sicak hava ufleyicilerden, cimbiz havyalardan bahsetmisler.Malesef bende mevcut degil.Benim merak ettigim normal havya veya eldeki imkanlarla baska lehimleme yontemi varmi acaba.

Son düzenleme:
Bu arada kondansatorun boyu 0.6mm, eni 0.3mm. Havya ile lehimleme imkansiz sanirim. :(

Merhaba

Çok çeşitli videolar var izlemeniz ve bilği sahibi olmanız !!! .
Tamir aletleri konuşturur % 50 ustalık verir , sizde biliyorsunuz .
Mantıklı bir kara vereceksiniz ? tamir işçilik bedeli ( tamirci ) extra malzeme ( işçilik aletleri ve malz . ) bedeli .
Ben her yönü ile tv yi tamir ettim duyğusu oluşturacaksan kendine , başarılar dilerim .
Kendiniz tamiri yapacaksanız videoları izleyiniz !!!

Ben olsam .
işin uzmanı , tamirci den tamir için fiyat alın anlaşın vereceğiniz bir siftah bedelidir ( tabiki insafa bağlı )
Bir kez yapacaksanız tamir işlemini ( bu gibi tamir işlemlerinden para kazanmıyorsanız değmez )
Karar sizin .

Kolay Gelsin .

https://www.google.com.tr/webhp?sou...trTR718TR718&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=smd+code
https://www.youtube.com/results?search_query=smd+coda

Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim. Dün önce çankayadaki onur iş hanında bulunan tüm elektronikçileri sonrasında da gıda çarşısındaki elektronikçileri dolaştım. Fakat hiçbirinde uygun kılıftaki kondansatör ve bobini bulamadım. Çok ilginçtir ki 0.1μf kondansatörün bir boy büyük kılıflı olanın dahi bulamadilar. Çok küçük kılıflı ve çok küçük kapasiteli smd leri malesef isteyen olmadığı için getirmiyorlarmış.
Gıda çarşısında elektronik kart tamirinde çalışan bir arkadaşım sağolsun ellerindeki hurda kartlardan 0805 kılıflı kondansatör ve bobini söküp bana verdi.

IMG-20170203-WA0000.jpg

İlk gönderdiğiniz videodaki teknikle kondansatörü lehim noktalarının yanına koyup havya ile lehimledim. Çok lehim tecrübem var ama inanın bukadar küçük bir kompanent hic lehimlememiştim. Abartılacak birşey de yokmuş aslında. Tamam lehim orjinal gibi olmadı ama sonuçta istenilen yere lehimlendi.:) O fotoğrafı çekmedigim için gösteremiyorum.

Sonuç olarak televizyon artık çalışıyor. Yardımlarınız için teşekkürler.
20170203_164730.jpg

Merhaba

Sorununuzun çözüme ulaştığına sevimdim .
Ben tamir malzemesi sorun ediyordum esas sorun parça tedadik bulmak.
Keşke lehimleyeyi videoya alsaydınız .
ustalık süper diyorum .

İleri hayatınızda başarılar ve iyi çalışmalar dilerim
En önemli sağlık diyerek hoşcakalın .

Örnek :
http://www.ersinelektronik.com/0805-Kilif,LA_870-2.html#labels=870-2

Kolay Gelsin .

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,833