LG LED TV Görüntü Gelmiyor.

zigaNa55

Üye
Selam arkadaşlar sabah işe gittim geri geldim tv açtığımda ne görüntü var ne ses ama güç ışığı yanıyor ve renk değiştiriyor sizce nerde sorun olabilir ve çözümü pahalımıdır ?
MODELİ 47LV5500-ZC

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorm....

Son düzenleme:
Selam arkadaşlar sabah işe gittim geri geldim tv açtığımda ne görüntü var ne ses ama güç ışığı yanıyor ve renk değiştiriyor sizce nerde sorun olabilir ve çözümü pahalımıdır ?
MODELİ 47LV5500-ZC

tv nin menüsü çıkıyormu kendinden uydu cihazlımı uydu cihazındaki problem anten kablosunda kısa devrev vs bunlardan tv kitlenmiş olabilir elektrik kablosunu çıkar anten kablusunu da çıkar biraz bekle yeniden çalıştır menü var mı bir bak derim

MODELİ 47LV5500-ZC

Merhaba.Bu çalışma ledinin stand-by (Hazırda bekleme) konumundan kumandayla çalışır duruma geçtiğini ama bazı katlardaki veya besleme voltajı değerlerinde problemler yüzünden tam çalışamadığını,ama tv besleme katının bir iç arıza veya kısa devre ile tam korumaya geçip otomatik kapatılmadığını(Tam susmadığını),çalışır kaldığını bize direk gösterir.Örneğin uzaktan kumandanın kumanda ettiği ve IR alıcı gözle bağlantılı çalışan pic entegresindeki bir iç veya dış eleman arızası (Bacaklarındaki bir kısa devre) buna direk neden olabilir.Diğer katlardaki (Örneğin horizontal çıkış katındaki güç transistörü iç arızası gibi) ciddi arızalarda,iç kısa devrelerde smps'li olan tv besleme katının otomatik olarak kapanması,ledin bir renk değiştirip tv besleme katındaki smps trafosunun çıkışından çok değişik dc besleme voltaj değerlerinin hiç çıkmaması gerekirdi.

Öncelikle tv oldukça da eskiyse tv besleme katındaki tüm elektrolitik kondansatörlerini yenisiyle de değiştirin.Düzelmezse tv besleme katı çıkış değerlerini tek tek ölçerek bir sapma olup olmadığını kendi tv şemasına tam bakarak da karşılaştırın.Değerler normalse uzaktan kumanda ile direk kontrol edilen bu kontrol entegresine (Modülüne) bu aksaklık nedeni olarak bir ağırlık da verirsiniz.

Not: Mesajı tam okumadan,aceleyle tüplü (crt) sınıfındaki tüplü tv'ler için bu arızayı genel olarak anlatmış bulundum,kusura bakmayın.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Estafurullah...

tv nin menüsü çıkıyormu kendinden uydu cihazlımı uydu cihazındaki problem anten kablosunda kısa devrev vs bunlardan tv kitlenmiş olabilir elektrik kablosunu çıkar anten kablusunu da çıkar biraz bekle yeniden çalıştır menü var mı bir bak derim
Tv kendinden uydulu değil ekrana hiç görüntü gelmiyor denedim olmuyor teşekkürler

eski çamlar bardak oldu binbaşım ben bile şaşkınlıkla yazınınızı okudum dedim ne diyor bu ya diye kendi kendime sorarken notu okudum
ot: Mesajı tam okumadan,aceleyle tüplü (crt) sınıfındaki tüplü tv'ler için bu arızayı genel olarak anlatmış bulundum,kusura bakmayın.Kolay gelsin.

cevap verecek bir büyüğümüz veya kardeşimiz yokmudur ?

MODELİ 47LV5500-ZC

http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/kursprogramlari/elektrik/moduller/likitkristalgöstergelcdtv.pdf

Merhaba.Bu konuda yaşanmış bir arıza tecrübesine ne yazık ki şu anda sahip değilim.Bu türdeki elektronik tamir işlemlerini daha önce yaptıysanız eğer,cihazı fişten çekip arka kapağını açtıktan sonra tüm geçme fişlerini yerinden söküp yeniden takın. Tv besleme katı (Yukarıdaki linkte besleme voltaj değerleri ayrıca vardır) ile diğer katlar arasında elektriki bir temassızlık olabilir,bu olayın asıl nedeni belki bu olabilir.Hem ses hem görüntünün olmaması, ses ve görüntünün tam birbirinden, kendilerine özel dekoder katlarıyla ayrılmasını sağlayan bir birime gelmeden önce aksaklığın (elektriksel geçirmezlik olabilir bu) olabileceği muhtemeldir.

Lcd tv'nizin bu anlatılan son durumuna göre çok masraflı da olmayacağını tahmin ediyorum.Ama bu konuda (lcd tv'ler ile ilgili) herhangi bir tecrübeniz hiç yoksa veya çok azsa tamirciye veya bir servise göstermeniz daha doğrudur.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
cevap için teşekkür ederim cihaz üstünde ne kadar soket varsa soküp takdım inceledim board lar üzerinde en ufak bir anormallik gözükmüyor ama daha ölcüm yapmadım aynı tv nın 3d özellikli olanı var onun parcası bu cihaza olurmu hangi parcanın arzalı olduğunu tespit etmek acısından

eski çamlar bardak oldu binbaşım ben bile şaşkınlıkla yazınınızı okudum dedim ne diyor bu ya diye kendi kendime sorarken notu okudum
ot: Mesajı tam okumadan,aceleyle tüplü (crt) sınıfındaki tüplü tv'ler için bu arızayı genel olarak anlatmış bulundum,kusura bakmayın.Kolay gelsin.

Evet,haklısınız,sn.Hasan Esin; eskiye göre crt kullanımı konusunda epeyce azalma,lcd'de daha artış vardır.Biz daha çok crt (Tüplü) leri evde tercih ediyoruz ailecek.32" lcd tv'yi fotoğraflarda veya çekilmiş olan resim detaylarına bakıp incelemede ve masaüstü pc'lerin monitörlerinde kişisel olarak genellikle tercih edip kullanıyorum.Forumda daha önceki arızalarda da daha ziyade tüplü tv arızaları da çoğunluktaydı,bu yüzden crt tv'dir büyük ihtimalle diyerek bu cevabı vermiş bulundum,ancak tv alıcısındaki asıl çalışma prensibi açısından sadece LCD (TFD) ekran ve geri aydınlatma,inverter,vb.katları arasında crt'lerle asıl büyük farkı vardır mutlaka,diğer katların çalışma prensibinde çok büyük farkların olmaması lazımdır.

"ne diyor bu ya diye kendi kendime sorarken notu okudum"

NOT:
Bir de "bu" bildiğim kadarıyla sadece bir işaret zamiridir,bir ismi,canlı cansız bir eşyayı nitelendirip önünde bulunup neyi nitelendiriyorsa onu direk koymanız çok daha doğru olurdu,bir dip not olarak.Buradaki ifadenizde "bu" kelimesini çıplak olarak kullanmanız pek doğru (Yakışık olan şekliyle de) olmamıştır,buradaki tüm yazılarımızda hepimiz bazı hataları yapabiliriz,o anki ruh halimiz,memleketin son karışık hali,mevcut psikolojimizi veya o andaki dikkatimiz,tüm konsantrasyonumuzu direk olarak da etkileyebilir,sn.Hasan Esin.

Bu forumda değişik konulara yapılan yorumlar eğer birisinin hiç işine yaramıyorsa bir diğerinin (bazıları bu yorumları yerde gökte yerde ısrarla da arıyor,bu amaçla da konuyu silip yeniden lcd için tekrardan yazmadım,ayrı cevap verdim,dikkat ederseniz) işine yarayabiliyor ve böylece görünüşte çok farklı cevaplar,yorumlar yapılmış olsa bile bu yolla da insanlara yine bir yarar sağlayabilir diye düşünüyorum.Umarım ayni görüşlerde tam birleşebiliriz diye düşünüyorum.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri