Lenovo c260 Yanan Devre Elemanı

byalis

Üye
Selamun aleykum Arkadaşlar Bilgisayarım Lenovo c260 aio anakartında Bios Pili Yanında PL301 kodlu bir devre elemanı yanmış nette biraz araştırdım ama tam net olarak ne olduğunu bulamadım sade bir yabancı sitede siyah küçük her iki ucu lehimli bir parça seramik kondansatöre benziyor tam bilgim olmadığından çözemedim elimde bulunan birçok ana karta baktım Pl işe başlayan yoktur geneli Pc pr ile başlıyor buna nasıl bir çözüm bulurum destekleriniz için teşekkürler.
IMG-20200323-WA0003.jpeg

Görünüşe göre notasyonlarda ikinci harf parçanın ne olduğuna dair bilgi içeriyor.

C - kondansatör
L - bobin
J - jumper
Q - Transistör

gibi .. Sizin sorduğunuz parça L ile işaretli muhtemelen bobin. Daha ilerisi için bu pc nin şemasına ulaşmak lazım. Filtre bobini ise geçici olarak kısa devre etmek çalışma testi için olabilir ama bilgisayar bu şekli ile hiç açılmıyor mu?

Açılmıyor power yapınca power ışığı ortalama 3 saniye kadar yanık kalıp sönüyor pc açılmıyor.

pl301 adlı parça yok.

Yerine aynı anakart üzerinde pl302 veya 303 kod numaralı başka bir bobin varsa onu örnek alıp eski anakartlardan hurdalardan benzer boyut şekilde bir bobin alıp buna takmak çözüm olabilir.

Aklıma başka çözüm gelmiyor.

Aslında tek mantıklı çözüm cihazın şemasını bulup onun üzerinden bakmak ama şema bulunabilir mi emin değilim.

dediğiniz işlemi aslında yaptım taktığım farklı anakartdan aldığım parça alev aldı :) işin garip tarafı hiç bir anakart da pl kodu parça yok birinde vardı oda yandı şema bakındım ama malesef bulamadım

Bulsanız bile bu parçayı değiştirebilecek ekipmanınız var mı ? Bu parçaları yakmayacak kadar ısıya maruz bırakmadan yerine monte edebilmek ayrıca profosyonel beceri ister .

Sorununuz parça eksikliğinden daha büyük, muhtemel bir kısa devre var ve bobini sigorta gibi yakıyor.

Merhaba Arkadaşlar Farklı Anakart dan Buldum Olmadı Yine Yaktı Bu Defa Tek Kendini Değil Solda Bulunan Bir Entegreyi'de Yakdı Sizlerinde Dediği gibi galiba farklı bir alanda sorun var onun şema şart galiba destekleriniz için teşekkürler. Bu Arada pl301 görüntüsünü atıyorum arkadaş bobin demişti ama bu bobin değil galiba
pl301.jpg

Merhaba Arkadaşlar Farklı Anakart dan Buldum Olmadı Yine Yaktı Bu Defa Tek Kendini Değil Solda Bulunan Bir Entegreyi'de Yakdı Sizlerinde Dediği gibi galiba farklı bir alanda sorun var onun şema şart galiba destekleriniz için teşekkürler. Bu Arada pl301 görüntüsünü atıyorum arkadaş bobin demişti ama bu bobin değil galiba
Ekli dosyayı görüntüle 62540

merhaba kolay gelsin
foto net çekim değil
sağlıcakla kalın .

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou