Lehim Yolları Koptu

Falcatayla yüzeyi kazimaya başla bakır görünene kadar nazik hareketlerle devam et. Kopan kalkan yollar boyanmış yüzeyden fırça kılını çıkarınca nasıl iz kalıyorsa burda da aynı iz kalır, yalnız araç gereci arttırmak gerek farklı çapta mercek hatta mikroskop artık tel tamiri için vazgeçilmez oldu.

Bu konuyla ilgili sorun yaşıyorum ve birkaç sorum var. 40 w kalem havya kullanıyorum , basit devreler yapıyorum delikli plaket üzerine fakat plaket üstündeki bakır yollar ilk temasta bile direk kalkıyor ve lehim teli toplu ve ilk halini bırakıp sünnümleşiyor ve lehimi ne istediğim yere çekebiliyorum , ne havya ucundan atabiliyorum , ne de plakete tutturabiliyorum , lehim sanki yapışkan gibi ama bir türlü ne plakette kalıyor ne de havya ucunda , can sıkıcı bir olay ve lehim tutmadığı ve jöle gibi olduğu için randıman alamıyorum. Bu sorunun sebebi , yani delikli plaketteki halka yolların kalkmasının ve lehim yapamamın nedeni havya sıcaklığının yüksek olmasından mı yoksa düşük olmasından mı ? Havya eskisi gibi ısıtmıyor diye düşünüyorum ama yollar , düşük sıcaklıkta kalkmaması gerek , bu durum sıcaklığın fazla olmasından mı yoksa az olmasından mı ve çözümü var mı ? Havya ucunu temizliyorum tel ile , ucuz 3 -4 tl lik pasta kullanıyorum ama pasta olmasa hiç devreye tutturamam yani çok zorlaşır pasta ucuz olsa da lehim atacağım yere sürekli pasta sürüp havyaya lehim alıp hiç ısıtmadan lehim verebiliyorum ve bildiğim kadarıyla bu durum soğuk lehime yol açıyor yani pek sağlıklı değil diye düşünüyorum , lehim teli ise kaliteli

Lehim ve pasta kaliteli olmalı, havya ucunu yenilemelisin. ilaveten 40 w lik havyana basit bir swic + 1n 4007 diyot baglayarak hayvanı ister 40w , ister 20w
hale getirmiş olursun. Şemasıni önceki mesajlarimda bulabilirsin, kolaylıklar.

Lehim ve pasta kaliteli olmalı, havya ucunu yenilemelisin. ilaveten 40 w lik havyana basit bir swic + 1n 4007 diyot baglayarak hayvanı ister 40w , ister 20w
hale getirmiş olursun. Şemasıni önceki mesajlarimda bulabilirsin, kolaylıklar.
Hocam mesajlarınız içinde kaybolduğum için siz mesajlarınız içinden devreyi bulup bana atabilir misiniz ?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri