Lehim makinesi ısıtmıyor?

okutkan

Üye
İyi akşamlar. Başlıkta da belirttiğim gibi lehim makinesi ucu ısıtmıyor. Uç olarak daha önce bakır teli bükerek kullanmıştım çalışmamasının sebebi bu olabilir mi. Birde arızayı giderebilir miyim.. voltajı 0.31 olarak ölçtüm.

Isıtmıyor dediğim uç ahşap yakma makinesinde kullanılan resiztans tel

Ekli dosyalar

• IMG_20180227_020214.jpg
    IMG_20180227_020214.jpg
    349.7 KB · Görüntüleme: 80
  • IMG_20180227_014923.jpg
    IMG_20180227_014923.jpg
    150.4 KB · Görüntüleme: 106
Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba. Bakın, ısıtmamasının sebebi daha önce bakır teli bükerek havya ucu olarak kullanmanız değil, rezistans telli olarak ahşap yakma amaçlı kullanırken, kullanılan bu voltajın rezistans teli için çok düşük gelmesidir. Rezistans telini kaç cm. olarak kullandınız tam bilmiyorum, fakat yıllarca önce okullarda el işi dersinde kullanılmak üzere,12 volt dc. güç kaynağı (max 7 amper) kullanılarak örneğin tavla dış kenarlarını dağladıklarını, yani rezistans amaçlı olan bu kullanımda, tahta yakma ucunda daha fazla voltaj kullanıldığını Trakya / Kırklareli / Vize/ Vize Lisesi'nden hatırlayarak biliyorum.

Yani sözün kısası elinizdeki bu makine sadece uygun havya ucunu ısıtma amaçlıdır, bakır veya çelik havya uçlarını rahat ısıtır, çünkü volt çok düşüktür, ama amper değeri ise nispeten çok yüksektir, dağlamada ise voltun çok daha yüksek, amperin ise 6-7 amper civarı (Okuldan aklımda kalanıdır) olması kafidir. Çünkü rezistans telini 0.3 voltta kızarıp yanacak kadar çok kısa boyda seçemezsiniz, çünkü bu zor olur, voltajın 10 - 12 volt ac/dc arasında olabilmesi, ni-krom rezistans teli boyunu (çok kısa seçmeden) daha rahat seçerek ayarlanız da bence çok önemlidir.

Bunun için de bu havya makinesini değil, 6-7 amper, 12 voltta trafo çıkışlı (smps olursa kendini kısa devre sanarak korumaya geçip kapanabilir) bir güç kaynağını ve bunun için, sırf bu amaç için yapacağınız başka bir aparat ucuna (elle yine tabanca şeklinde tutulan, asıl gövdesi ısıya dayanıklı malzemeden, ama iki sıkıştırma klemensli ve en az 5-6 amperi amperi rahat taşıayacak, iç bakırı kalın, iki adet, yeterli uzunlukta (çalışma alanı kolaylığı için) kabloya (Güç kaynağının 12 volt ac/dc çıkışlarına sıkıştırılıp bağlanacak olan) bu donanımlara ihtiyacınız olacaktır. Kolay gelsin.

WG4O6b.jpg

Bilgiler icin çok teşekkür ederim. Gayet açıklayıcı olmuş

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri